Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
NĚMECKO: Nová kniha bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera „Poslední šance“ se u recenzentů s velkým pochopením nesetkala. Jsou zde prý vidět velké sympatie politika k Rusku. V knize však též představuje svoji vizi budoucnosti Evropy. „Samostatná evropská armáda by zvedla Evropanům sebevědomí a dostala je mezi světové velmoci. K armádě ještě patří finanční unie, zespolečenštění eurodluhu, tedy jedna velká federace pod vedením Německa a Francie,“ myslí si člen dozorčí rady ruského Rosněftu.
Novinář Petr Fischer na webu e15 okomentoval novou knihu bývalého sociálnědemokratického kancléře Německa Gerharda Schrödera „Poslední šance“. Schröder udržoval přátelství s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, což mu mělo vynést místo v dozorčí radě společnosti Rosněfť a kvalifikovalo ho i na post šéfa správní rady akcionářů ropovodu Nord Stream, jenž povede ropu Baltským mořem z Ruska do Německa. A právě příklon k Rusku je podle Fischera v knize exkancléře znatelný. Knihu však nepsal sám, pomáhal mu s ní historik Gregor Schöllgen.
„Západ je v kómatu. Evropané a Američané jako paralyzovaní apaticky sledují, jak po světě narůstá pandemie krizí, válek a konfliktů všeho druhu. Má to svůj důvod. Státy západního světa, který už ani neexistuje, jsou pevně usazeny v přežitých strukturách a dostávají dnes účet za chyby v minulosti. Následky jsou fatální,“ napsal bývalý německý vrcholný politik.
Západ se v knize vyjevuje jako násilník a agresor, který prý Rusko nutí k obranné strategii. „Může se někdo Rusům divit, když NATO tak tlačí,“ ptá se přímo i nepřímo Schröder, jako by citoval z prohlášení Ministerstva zahraničí Ruské federace. „Nutí NATO Rusko k agresi na Ukrajině, zavírání, mučení a likvidaci lidí, kteří nesouhlasí s režimem, vracejí stejnou sugestivní mincí exkancléři němečtí recenzenti,“ popisuje Fischer.
Právě Severoatlantická aliance je podle Schrödera viníkem zla a měla by zmizet z mapy světa, jelikož ten není bipolární, ale multipolární. Připomíná též, že Amerika se stala hegemonem kvůli tomu, že ovládla poražené Německo, jež si podřídila. S touto tezí ovšem recenzenti knihy nesouhlasí. Naopak připomínají, že díky americké okupaci, která se nikdy nezvrhla do diktátorství, si bylo Německo schopné vybudovat demokratické instituce a v zemi vznikl pevný demokratický systém.
Schröder má Rusko za příležitost, jak najít most směrem k Východu, kde jsou obrovské investiční příležitosti. „Jednou z největších chyb západní Evropy,“ tvrdí oba autoři, je, že Evropská unie musí ve vojenských věcech spoléhat na Ameriku. Samostatná evropská armáda by zvedla Evropanům sebevědomí a dostala je mezi světové velmoci. K armádě ještě patří finanční unie, zespolečenštění eurodluhu, tedy jedna velká federace pod vedením Německa a Francie, které musejí udávat tón nejen díky své nesporné ekonomické a lidské početní síle, ale i kvůli tomu, že nikdo jiný toho v EU nebude schopen,“ píše v eurofederalistickém duchu exkancléř.
Fischer ke konci upozorňuje na to, že vize sociálního demokrata je podobná té českého prezidenta Miloše Zemana, a to tedy širší spolupráce s Ruskem, na vlastní pěst a bez Američanů. „Západ, který vidí v budoucnu Schröder, má tedy mimo jiné poslední šanci v tom, že začne přemýšlet realisticky, vytrhne se z pout Ameriky a najde nového velkého přítele na Východě. Otázku, zda to ještě bude Západ nebo co vlastně, si Schröder už nepokládá,“ dodává Fischer.
Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz

Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi