JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

„Zapredal Československo a zničil život miliónom ľudí.“ Blaha si nebral servítku pred ústa k 30. výročiu zvolenia Václava Havla. Schwarzenberg: „Bol to najšťastnejší deň v živote“

SLOVENSKO: Pred Silvestrom slovenský politik a poslanec za stranu Smer-SD Ľuboš Blaha stihol napísať na Facebooku ešte jeden príspevok, v ktorom zverejnil svoje komentáre k posledným udalostiam. Jeden názor sa však týkal minulosti – 30. výročia vyhlásenia rozsiahlych amnestií Václavom Havlom

Po nežnej revolúcii novozvolený československý prezident Václav Havel vyhlásil 29. decembra 1989 amnestiu. V československých väzniciach v tej dobe sedelo 31 tisíc väzňov. Milosť dostali viac ako dve tretiny z nich. Tento prezidentský krok doposiaľ vyvoláva zmiešané názory expertov.

Podľa Ľuboša Blahu mal ten čin osudové a nenapraviteľné následky.

„To je ten chlap, ktorý prepustil ťažkého zločinca z väzenia so svojou chorou amnestiu a konečne pochoval náš sen o bezpečnej krajine,“ napísal politik na Facebooku a dodal: „Na dlažbu poslal desiatky tisíc ľudí, lebo jeho chlebodarcovia sa potrebovali zbaviť konkurencie v oblasti vyzbrojovania – Slovensko ekonomicky totálne odpálil. Lebo pacifizmus,“ napísal Blaha k vtedajšiemu ukončeniu zbrojárskej výroby.

Ďalej pripomenul udalosti, ktoré sa odohrali na území bývalej Juhoslávie.

„Ale menom toho istého pacifizmu neváhal obhajovať bombardovanie Belehradu – veď ‘humanitárne bomby’, nie? Chlap zapredal Československo a zničil život miliónom,“ uviedol.

Na konci svojho príspevku dodal, že Václav Havel sa iste zapíše do dejín. „Do dejín alkoholu. Spolu s Jeľcinom,“ uzavrel.

Schwarzenberg o Václavovi Havlovi

K 30. výročiu zvolenia Václava Havla svoj príspevok o ňom uverejnil čestný predseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Uviedol, že ten deň bol jeho najšťastnejším dňom v živote, a vysvetlil to tým, že bol jeho „národ zase slobodný“.

„Keď sa dnes na tento dátum pozerám, na jednej strane si hovorím, o koľko sme šťastnejší ako naši otcovia či starí otcovia. Lebo tridsať rokov po 28. októbri 1918 sme sa ocitli v oveľa horšej porobe, než sme za starého Rakúska mohli tušiť, že môže kedy nastať,“ napísal v úvode.

Následne knieža priznal, že naša krajina dnes naozaj prekvitá. „Ak ideme po našich mestách, môžeme vidieť opravené domy, námestia septembra v jasných farbách a žijeme v takom blahobyte, ako ešte nikdy v našich dejinách. Isteže sú niektoré skupiny obyvateľstva, ktoré na to skôr doplácajú, ale to bolo v dejinách vždy a v oveľa väčšej miere. Je im treba pomôcť a nenechať ich…,“ myslí si. Keď to teda podľa neho zoberieme v celku, potom sme sa „tak dobre ešte nikdy v dejinách nemali“.

Odeslat komentář