JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Zástupca belgickej federálnej polície rezignoval. Dôvodom bola otrasná brutalita polície voči občanovi SR. Belgickí policajti mu sedeli na hrudi, dusili ho a hajlovali nad ním. Slovenský Floyd umrel, bol zavraždený! Nikde nevidieť žiadne protesty, pokrytecké mainstreamové mádiá nevyzývajú k demonštráciám a rabovaniu ako pri černochovi Floydovi (VIDEO)

SLOVENSKO/BELGICKO: Druhý najvyššie postavený policajt v Belgicku André Desenfants sa dočasne vzdal funkcie. Dôvodom je prípad Jozefa Chovanca, ktorý zomrel pred dvoma rokmi po zadržaní na letisku v Charleroi.

Vo štvrtok sa v belgických médiách objavilo video z policajnej cely, podľa ktorého sa Slovák mohol stať obeťou policajného násilia.

Na videozázname je totiž vidieť, ako policajtka dvíha ruku v geste napodobňujúcom nacistický pozdrav a ďalší policajti asi 16 minút kľačia na jeho tele.

Je to neprípustné, reagoval minister

Podľa belgickej televízie VRT Desenfants pôsobí ako šéf generálneho riaditeľstva správnej polície, pod ktorú spadá aj polícia na letiskách. Zábery ho podľa jeho slov šokovali. Zdôraznil, že funkcie sa dočasne vzdáva počas vyšetrovania prípadu.

„Je to neprístojné a absolútne šokujúce,“ komentoval prípad belgický minister spravodlivosti Koen Geen. K sťažnosti Chovancovej rodiny, že vyšetrovanie jeho smrti je príliš pomalé povedal, že ho spomalila pandémia koronavírusu.

https://youtu.be/elRvakshgn0

Aj belgický minister vnútra Pieter De Crem označil postup polície za „absolútne neprimeraný“ a vyzval na „plné objasnenie všetkých okolností“.

Do Belgicka cestoval pravidelne

Smrť 38-ročného Terchovčana vyšetruje belgická polícia už vyše dva roky. Medzi Slovenskom a Belgickom pracovne cestoval často. Vlastnil spoločnosť, ktorá najímala slovenských robotníkov na belgické stavby.

Dovtedy problémy nemával, no vo februári 2018 sa na palube lietadla správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo. Kapitán lietadla odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia, ktorá ho zavrela do cely.

V cele si začal búchať hlavou o dvere. Podľa prvých policajných správ si takto spôsobil zranenia, pre ktoré ho previezli do nemocnice, kde neskôr zomrel.

Zasahujúci policajti tvrdia, že v cele sa ho snažili upokojiť, aby si neublížil. Podľa videozáznamu mu kľačali na hrudi asi 16 minút. Jedna policajtka pritom zdvihla ruku, čo pripomínalo nacistický pozdrav. Obe ruky takto neskôr zdvihla aj privolaná záchranárka.

Slovenské ministerstvo reaguje

Slovenský rezort diplomacia vníma dočasné pozastavenie funkcie druhého najvyššieho predstaviteľa belgickej polície ako silný signál. Víta tiež, že belgická polícia v nadväznosti na reportáž belgickej televízie, ktorá video zverejnila, nariadila interné disciplinárne vyšetrovanie.

„Chceme sa poďakovať belgickým novinárom, že pomáhajú k objasneniu všetkých okolností a tým posilnia naše doterajšie úsilie a gesto vysokého predstaviteľa polície vnímam ako silný signál, že sa priblížime k dôkladnému vyšetrovaniu,“ uzavrelo ministerstvo.

Zásah polície voči Jozefovi Chovancovi

Zásah polície voči Jozefovi Chovancovi v policajnej cele.

 

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář