Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SAÚDSKÁ ARÁBIE / RUSKO: S krátkým odstupem došlo v Saúdské Arábii ke dvěma událostem, které přímo souvisejí s (nejenom) Ruskem. Nejprve se tam v polovině měsíce konala supertajná schůzka o mírovém řešení konfliktu, který začal v únoru 2022. Setkání zorganizovala tzv. G7 a pozvala na něj zástupce některých dalších zemí, včetně globálního jihu.
Je celkem směšné pokoušet se mluvit o míru bez účasti Ruska, ale zřejmě už je Západ kvůli situaci v zóně konfliktu hysterický. Přirozeně se na ničem nedohodli a a nyní plánují setkání v lednu ve Švýcarsku (publikováno 10. ledna, pozn.red.).
Zde je ale nejzajímavější jiná věc. Status těchto setkání je obecně nejasný. Informace, o tom, že se setkali zástupci několika států, jsou o ničem. Co je to za zástupce, jaké mají pravomoci a funkce, koho přesně zastupují. To všechno jsou otázky, na které Západ neodpovídá. A je to pochopitelné. Účastníci těchto setkání nejsou v pozici, aby mohli rozhodovat. Celý tento západní myší povyk je tedy od samého začátku odsouzen k neúspěchu a je obyčejnou fraškou.
Ale zatímco nás Západ svými neúspěchy v zahraniční politice už dokáže jenom rozesmát, Rusko přechází do útoku. Akcím Spojených států a jejich spojenců se již dávno jenom nebráníme, dlouhodobě na ně útočíme v mnoha směrech. A další útok začal v Saúdské Arábii. Ale pokud je západní fraška pro Rusko jako zrno pro slona, pak ruská iniciativa představená na fóru v SA je docela schopná skutečně srazit Západ na kolena.
Co se týče těžby nerostných surovin je potřeba platforma podobná OPEC
Dovolte mi vysvětlit, o čem mluvím. Na Future Minerals Forum, které se konalo v Saúdské Arábii, přednesl ministr přírodních zdrojů Alexandr Kozlov ruský návrh na vytvoření obdoby OPEC pro kontrolu těžby a oběhu nerostných surovin.
Náš šéf ministerstva přírodních zdrojů řekl následující:
“Rusko, Saúdská Arábie, Írán, Irák, Kuvajt, Omán, Katar, Sýrie, Spojené arabské emiráty, Jemen a Bahrajn jsou lídry globálního energetického sektoru. Naše země společně kontrolují polovinu světových zásob ropy a zemního plynu. Poskytujeme 53 % světových zásob ropy a 26 % plynu Tato situace bude pokračovat i v budoucnu. Měnící se technologická struktura ve světě však vytváří objektivní potřebu nové platformy podobné ropnému OPEC, pro otázky průzkumu, produkce a zpracování kritických druhů nerostných surovin za účelem koordinace aktivit v oblasti rozvoje nerostných zdrojů. Na takové platformě je možné efektivně koordinovat naše úsilí a rozvíjet společnou technologickou politiku v oblasti nakládání s minerály budoucnosti. Jsem přesvědčen, že naše společná práce zajistí hospodářský růst a blahobyt našich občanů”. https://1url.cz/XuIDa
A zde musíme pochopit, že situace s nerosty je velmi odlišná od ropy a plynu. Pokud v případě ropy Západ (především díky úsilí Spojených států) dokáže konkurovat v objemech těžby OPEC+, pak co se týká nerostů je to prostě katastrofa.
V tomto ohledu byla Matka příroda k zemím zlaté miliardy skoupá. Případné sjednocení států globálního Jihu do obdoby OPEC tedy zasadí Západu ránu, ze které se bude jen těžko vzpamatovávat. Jde o to, že základem současné výroby jsou nyní materiály vzácných zemin.
Rusko se v tomto ohledu cítí velmi sebevědomě. Stačí říci, že Rusko je v oblasti surovin světovým lídrem, poskytuje 27 % světové produkce kovů platinové skupiny, kontroluje 22 % světových zásob niklu, 13 % kobaltu, 15 % titanu, 12 % wolframu, 9 % mědi, 4 % vzácných zemin a grafitu.
Měď, grafit a kobalt do roku 2030 zaznamenají rychlý růst a prognóza spotřeby lithia se zvýší sedminásobně.
Rusko má zároveň 17 ložisek lithia světové úrovně, připravuje otevření nových center pro zpracování surovin na uhličitan a hydroxid lithný a dokončuje projekt kompletního technologického komplexu od těžby po výrobu lithium-iontových článků, baterií a elektrických vozidel.
Zajímavá je i situace s uranem. Rusko je jednou z mála zemí, která má kompletní řetězec zpracování uranu – od rudy po jaderné palivo. Země s 8 % světových zásob poskytuje 35 % světové produkce obohaceného uranu a zaujímá třetinu světového trhu s palivem pro jaderné elektrárny.
Pravda, zvláštním způsobem se uranové doly v Kazachstánu náhle ocitly pod kontrolou Ruska a události v Africe nám pomohly rozšířit náš sektor kontroly. A dnes Rusko vlastně kontroluje asi 60 % světové produkce.
A nesmíme zapomínat, že Čína je také největším hráčem na trhu vzácných zemin. Koho tam ale jen stěží najdete, jsou představitelé Západu. Sjednocení zemí produkujících nerosty do organizace podobné OPEC+ je tedy právě ranou pro západní svět. V této situaci bude globální jih ovládat většinu zdrojů na naší planetě.
To vůbec neznamená, že globální Jih nechá Západ na hladových přídělech. Hlavní věc je zde úplně jiná. Velikost a cenu tohoto přídělu, nyní vůbec nebude určovat Západ a to pro něj bude destruktivní.
Všechny takzvané výdobytky Západu jsou pouhým parazitováním na cizích zdrojích. V podmínkách, kdy prodejce korálků určuje, kolik zdrojů si za ně vezme, Západ fungovat může. Ale když se všechno změní a tím hlavním se stanou náklady na zdroje a jejich množství, prodejce korálků zažije krach. A toto zhroucení bude ještě zjevnější, pokud si uvědomíme, že majitelé zdrojů se již sami naučili vyrábět korálky.
Takže zatímco si někteří myslí, že mohou něco rozhodnout bez účasti Ruska, my už dávno rozhodujeme za ně. Rusko začíná měnit pravidla světa a daří se mu to. Budujeme spravedlivou strukturu světových vztahů a právě z toho důvodu nacházíme v této práci stále více spojenců. A Západ, který se ze všech sil snaží udržet starý světový řád, dělá kříž nad svou budoucností.
Zpracoval: Janinna/Pokec24
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi