Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA: Když Fed na počátku 80. let 20. století agresivně zvyšoval sazby, vedlo to k jedné z nejbolestivějších recesí v americké historii. Mnozí se bohužel domnívají, že to, co nás čeká, bude ještě horší. Následuje 18 znamení, že ekonomický kolaps, na který jsme čekali, již začal…
Za celou dobu, co píšu, jsem nezažil větší ekonomický pesimismus než nyní. V posledních několika měsících došlo k monumentálnímu posunu v náladách veřejnosti a nyní si téměř každý uvědomuje, že se řítíme do velmi problematických ekonomických časů. Samozřejmě stále existuje několik ekonomických optimistů, kteří hledají paprsek naděje, ale Federální rezervní systém neponechal žádný prostor pro optimismus, když ve středu oznámil největší zvýšení úrokových sazeb za posledních 28 let. Když Fed na počátku 80. let 20. století agresivně zvyšoval sazby, vedlo to k jedné z nejbolestivějších recesí v americké historii. Mnozí se bohužel domnívají, že to, co nás čeká, bude ještě horší.
Například legendární investor z Wall Street Michael Novogratz otevřeně varuje, že „ekonomika se zhroutí“…
„Ekonomika se zhroutí,“ řekl pro MarketWatch. „Půjdeme do opravdu rychlé recese, a to můžete vidět na spoustě příkladů,“ dodal.
„Bydlení se začíná bortit,“ dodal. „Zásoby explodovaly. Dochází k propouštění v mnoha odvětvích a Fed se ocitl [v pozici, kdy musí] zvyšovat [úrokové sazby], dokud se inflace nepřeklopí.“
Novogratz má pravdu, ale myslím, že přesnější by bylo říci, že „ekonomika se již začíná hroutit“.
Následuje 18 znamení, že ekonomický kolaps, na který jsme čekali, již začal…
#1. Ceny akcií v posledních týdnech prudce klesají, což má za následek, že z penzijních účtů ve Spojených státech byly vymazány téměř 3 biliony dolarů…
Propad amerického akciového trhu, kvůli němuž se americké akcie ocitly na medvědím trhu, nesnižuje jen čisté jmění miliardářů, jako jsou Elon Musk a Jeff Bezos. Vyplácí se také důchodovým úsporám Američanů, které přicházejí o biliony dolarů.
Podle Alicie Munnellové, ředitelky Centra pro výzkum důchodů na Boston College, výprodej vymazal z amerických penzijních účtů téměř 3 biliony dolarů. Podle jejích výpočtů přišli účastníci plánů 401(k) od konce roku 2021 o přibližně 1,4 bilionu dolarů ze svých účtů. Lidé s IRA – z nichž většina je převedena z účtu 401(k) – letos přišli o 2 biliony dolarů.
#2 Index Dow Jones Industrial Average ve čtvrtek poprvé po více než roce klesl pod psychologicky důležitou hranici 30 000 bodů. Pokud se během několika příštích obchodních seancí nedokáže vrátit zpět na tuto úroveň, mnoho investorů začne opravdu panikařit.
#3 Dow je nyní o 19 % níže než jeho historické maximum.
#4 Index S&P 500 je nyní o 24 % níže než na historickém maximu.
#5 Nasdaq je nyní o 34 % níže než jeho historické maximum. Jen se nad tím na chvíli zamyslete. Třetina hodnoty Nasdaqu již byla vymazána.
#6 Dvě třetiny hodnoty všech kryptoměn již byly od vrcholu trhu vymazány. Loni v listopadu se celková hodnota všech kryptoměn vyšplhala přes hranici tří bilionů dolarů. V době psaní tohoto článku toto číslo kleslo na méně než bilion.
#7. Tento týden jsme byli svědky nejrychlejšího růstu hypotečních sazeb od roku 1987. Není třeba dodávat, že to naprosto zničí trh s bydlením…
Společnost Freddie Mac, která nakupuje hypotéky, ve čtvrtek uvedla, že průměrná sazba 30letého úvěru tento týden vzrostla z 5,23 % na 5,78 %, což je poslední z řady rychlých nárůstů a největší týdenní skok od roku 1987. Sazba je výrazně nad úrovní 2,93 % zaznamenanou právě před rokem a představuje nejstrmější úroveň od listopadu 2008.
#8 Největší procento prodávajících, které kdy bylo zaznamenáno, snížilo katalogovou cenu svých domů během čtyřtýdenního období končícího 12. června.
#9 V některých částech země již ceny domů klesly až o 20 procent.
#10 V porovnání se stejným obdobím před rokem se celkový počet žádostí o hypotéku minulý týden snížil o 52,7 procenta.
#11 Právě jsme se dozvěděli, že počet zahájených staveb bytů v USA v květnu klesl o 14,4 procenta.
#12 Počet povolení k výstavbě nových domů se v květnu snížil o 7 procent.
#13 Velkoobchodní ceny nadále zrychlují velmi znepokojivým tempem…
Velkoobchodní ceny v květnu rostly svižným tempem, protože inflační tlaky v americké ekonomice sílí, uvedl v úterý statistický úřad Bureau of Labor Statistics.
Index cen výrobců, měřítko cen placených výrobcům zboží a služeb, vzrostl za měsíc o 0,8 % a za poslední rok o 10,8 %. Měsíční nárůst byl v souladu s odhady společnosti Dow Jones a představoval zdvojnásobení dubnového tempa 0,4 %.
#14 Sledování HDPNow atlantského Fedu nyní předpokládá, že hospodářský růst během druhého čtvrtletí bude činit 0 %.
#15 Podnikatelský index filadelfského Fedu dosáhl v červnu záporné hodnoty 3,3 bodu. To představuje první pokles od počátku pandemie COVID.
#16 Jeden z nedávných průzkumů zjistil, že majitelé malých podniků „pociťují největší sklíčenost za posledních téměř pět desetiletí“.
#17 V tuto chvíli se 59 % výrobců ve Spojených státech domnívá, že se blíží recese.
#18 Agentura Bloomberg předpovídá, že pravděpodobnost recese během příštích 24 měsíců je 98,5 procenta.
K tomu však nemělo dojít.
V loňském roce nás mluvící hlavy v televizi ujišťovaly, že nový zlatý věk prosperity je za rohem a že akciový trh může jen tak donekonečna růst.
Ve skutečnosti nám mnohé z těchto mluvících hlav říkaly věci, které nyní při zpětném pohledu vypadají naprosto a zcela směšně.
Naši vůdci si mysleli, že se mohou vzepřít ekonomickým zákonům, a chvíli se zdálo, že jejich „ekonomické voodoo“ funguje.
Pravda je však taková, že pokaždé, když se jim podařilo překonat situaci, naše dlouhodobé problémy ještě zhoršili.
Nyní jsme se dostali do bodu, kdy bezprostřední budoucnost vypadá velmi pochmurně a vyhlídky na naši dlouhodobou budoucnost jsou naprosto noční můry.
[ZH: Ve snaze kvantifikovat míru stresu, kterým průměrný Američan trpí, jsme vytvořili „upravený“ index mizérie, který kombinuje signály inflace (index spotřebitelských cen) a trhu práce (inverzní účast na trhu práce). Za Bidenovy vlády se „Misérie“ vyšplhala na úroveň, která nebyla zaznamenána od doby, kdy byl prezidentem Jimmy Carter (a zároveň je spotřebitelský sentiment UMich na rekordně nízké úrovni…].

Kdybychom se na této cestě rozhodovali jinak, nemuseli bychom dnes čelit tak děsivé krizi.
Bohužel, co se stalo, stalo se a my nyní sklízíme následky velmi hloupých rozhodnutí, která naši představitelé činili.
AUTOR: Tyler Durden
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi