JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Zloděj USA křičí, chyťte zloděje, největší teroristicky stát na světě Saúdská Arábie, věrný partner USA, vede za ni dlouhodobě válku s Jemenem; teď hoří saúdsko-arabské rafinerie ropy. Jak se do lesa volá…

Známe české přísloví: Jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá. Proto ceny ropy jsou v reakci na sobotní ze 14. září 2019 útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii nejvyšší za poslední čtyři měsíce. Severomořská ropa Brent vystoupala bezprostředně po útoku o 19 procent na 71,95 dolarů za barel a americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst o 15 procent na 63,34 dolarů za barel.

Jak uvedla britská BBC, ceny následně mírně poklesly po oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, jestliže to bude potřeba. Já na bráchu, brácha na mě. Ropná zařízení Abkajk a Churajs zachvátil požár poté, co je zasáhly střely z bezpilotních letounů. 

K odpovědnosti za útoky se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ze zodpovědnosti obvinil Írán a na twitteru uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu. USA zase lže, důkazů je spousta…

Kouř nad ropným zařízením Abkajk

Konflikt mezi šíity, podporovanými Íránem, a jemenskou mezinárodně uznávanou vládou začal v roce 2014. Šíité mají stále pod kontrolou část území včetně jemenského hlavního města Saná. Vládě naopak od roku 2015 pomáhá vojenská koalice, které velí Saúdská Arábie.

V polovině září 2019 při útoku podle mluvčího saúdskoarabské armády a koalice vedené Saúdskou Arábií Turkího Malkíhona byly použity íránské zbraně. Podle něj to vyplývá z předběžného vyšetřování útoku. To také ukazuje, že údery nebyly vedeny z Jemenu, dodal mluvčí.

Jemenští povstalci známí jako Húsíové podle něj použili drony typu Ababil. Agentura DPA napsala, že Húsíové disponují drony typu Kasif 1, které jsou podle expertů OSN téměř identické s íránským typem Ababil. Tyto bezpilotní stroje mají dolet 100 až 150 kilometrů. Ropná zařízení, která se stala terčem útoku o víkendu, jsou však od jemenských hranic vzdálená zhruba 800 kilometrů. V červenci ale Húsíové představili drony nového typu, podle expertů s doletem až tisíc kilometrů. A včíl mluv Arabe saúdský…

Saúdská Arábie, co je státem podporujícím terorismus, viz 19 jejích zločinců z 11. září při útoku na New York, je největším světovým vývozcem ropy a útoky zasáhly jedny z nejdůležitějších míst jejího ropného průmyslu. Výpadek chce království vykrýt čerpáním z ropných zásob společnosti Saudi Aramco.

Pokud Spojené státy a Saúdská Arábie zaútočí na Írán, rozpoutá se „komplexní válka“, prohlásil ve čtvrtek 19. září 2019 ve vysílání televize CNN íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Zásadně popírá jakoukoliv účast Íránu na sobotních útocích na hlavní saúdskoarabská ropná zařízení Abkajk a Churajs.

„Nechceme žádný vojenský konflikt… ale bez mrknutí oka budeme bránit svou zem,“ řekl Zaríf v rozhovoru s televizní stanicí CNN. Vojenský úder proti Íránu na základě „mystifikace“ povede ke „komplexní válce“ s mnoha oběťmi, uvedl Zaríf. Znovu zopakoval, že Írán nemá s útokem na saúdské rafinérie nic společného. „Vím, že jsme to nebyli,“ řekl.

Saúdské rafinérie Abkajk a Churajs se před několika dny staly terči koordinovaných útoků jemenských dronů. Experti při analýze záběrů našli sedmnáct zásahů. Poškozeno je nejméně devět velkých rafinačních zařízení. K útoku se přihlásili jemenští šíitští rebelové Húsíové, kteří uvedli, že k němu použili deset dronů.

Kromě těžby ropy útoky podle ministra energetiky Abdalazíze bin Salmána omezily také těžbu plynu. Jeho produkce se snížila asi o dvě miliardy krychlových stop denně (56,6 milionu krychlových metrů).

Ovšem ouha, přišla další krizka na Donaldíka; Zdá se, že Trump bude muset honit spoustu dalších zajíců na globálním poli; je  toho na něho až příliš – potíž se saúdsko-arabskou ropou, válka s Íránem a v neposlední řadě boj o vlastní přežití v Bílém domě…Sněmovna reprezentantů USA totiž prý zahájí proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa.
Oznámila to šéfka dolní komory demokratka Nancy Pelosiová. Procedura tzv. impeachmentu může vést k odvolání prezidenta. To ale vzhledem k převaze Trumpových republikánů v Senátu není příliš pravděpodobné. Pelosiová mimo jiné uvedla, že Trump „vážně porušil ústavu“ a že „nikdo nesmí stát nad zákonem“

Podle ní Trump svými činy zradil „prezidentskou přísahu, národní bezpečnost i integritu voleb“. Krok demokratů přichází několik dní po obviněních vůči Trumpovi v souvislosti s jeho telefonátem s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Trump podle médií naléhal, aby Ukrajina vyšetřovala Huntera Bidena.

Ten je synem Joea Bidena, favorita na demokratickou kandidaturu v prezidentských volbách v příštím roce. Trump červencový telefonát přiznal, odmítl ale, že by žádal vyšetřování Bidenova syna. V pondělí oznámil, že ve středu nechá zveřejnit celý neredigovaný přepis hovoru.

Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet: také Saúdská Arábie byla už několikrát přistižena při páchání válečných zločinů s podporou zbraní USA. V srpnu 2016 to byl nálet na nemocnici v Jemenu provozované Lékaři bez hranic (MSF). O život přišlo 19 lidí, včetně pracovníka organizace, a přes deset osob utrpělo zranění... Byla použitá bomba vyrobená ve Spojených státech. Amnesty International (AI) proto vyzvala Washington a Londýn, aby arabské koalici vedené Saúdskou Arábií, která v Jemenu bojuje, přestaly dodávat zbraně.

Cluster Bomb Unit (CBU), opened up and showing release and dispersion of some of the many bomblets carried within. (Courtesy Laporzione.it)

Při tomto bombardování byly použity bomby CBU-58 (každá obsahuje 650 kusů kuličkové submunice), a na fragmentech se ukazuje, Podle zprávy Human Rights Watch je použití těchto tříštivých bomb proti civilistům považováno za vážný válečný zločin. Bomby že byly vyrobeny v roce 1978 v muničním závodě ve státě Tennessee ve Spojených státech.

Spojené státy dodaly Saúdům 1000 kusů této munice mezi léty 1970 až 1995.¨ USA jsou smluvní stranou ozbrojeného konfliktu v Jemenu, hraje přímou roli při koordinaci vojenských operací, a jako takové, jsou povinny vyšetřit porušování zákonů války, jichž se její zbraně zúčastnily, poukazuje HRW. Jinak mohou být považovány za spoluviníky válečného zločinu…

Není to tak dávno, kdy zločiny arabské koalice vedené Saúdskou Arábií se zbrojní podporu USA pokračovaly; jedno z letadel vypálilo rakety na pohřební síň v jemenské metropoli Saná, kde se právě konal pohřeb otce ministra vnitra vlády vzbouřenců z řad šíitských Húsíů. Nálet zabil více než 140 smutečních hostí na pohřbu otce člena povstalecké šíitské vlády v jemenské metropoli Saná, uvedl představitel OSN.

 

Američtí zbrojaři Boeing, Lockheed Martin, Northrop Grumman či General Electric se podílejí na armádní zakázce pro Saúdskou Arábii v hodnotě šedesáti miliard dolarů. Největší zbrojní obchod v dějinách USA byl rozhodnut podpisem Baracka Obamy a Kongresem USA v připomínkovém řízení. Rijád nakoupil 84 nových a sedmdesát zmodernizovaných stíhaček F-15 a 178 vrtulníků.

To vše za Trumpova předchůdce Obamy už před několika lety. Podle společnosti Boeing, která vyrábí stíhací letouny F-15 a vrtulníky Apache a Little Bird, podpoří saúdská objednávka přímo či nepřímo až 77 tisíc pracovních míst po celých Spojených státech. Firma Sikorski společně s General Electric dodává vrtulníky Black Hawk, jichž si Rijád objednal dvaasedmdesát.

Inu, dobře známe české přísloví: Jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá, aneb Kdo chce kam, pomozme mu tam. Roky bombardovaný Jemen vše nyní oplácí. Proto jsou ceny ropy v reakci na útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii ze 14. září 2019 nejvyšší za poslední čtyři měsíce. Bože, ochraňuj české řidiče…

Odeslat komentář