Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SLOVENSKO: Mala to byť akcia, ktorá ukončí vojnu v polícii. Naplánovaná tesne pred predčasnými voľbami mala ukázať, ako skupina ľudí z polície, policajnej inšpekcie a SIS útočila na orgány činné v trestnom konaní. Konkrétne na vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu. Dnes sa zdá, že skončí fiaskom.
Vtedajší policajný prezident Štefan Hamran vlani 17. augusta pod obrázkom zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej rozprával o tom, ako nielen v polícii existovala zločinecká skupina, ktorá sa snažila diskreditovať „vyšetrovateľov NAKA s tým správnym morálnym kompasom“.
Hamran vysvetľoval, ako „Čurilla a jeho vyšetrovatelia získali operatívne informácie o snahe účelovo vyvolať zdanie nezákonného postupu vyšetrovateľov NAKA a spochybniť vyšetrovanie kauzy Očistec“.
Jednoduchšie povedané: akcia Rozuzlenie mala ukázať, že na Slovensku pôsobila zločinecká skupina a jej šéfovia zneužívali svoju právomoc. Chceli tak údajne zakryť či uľahčiť iný trestný čin. Niektorí to robili dokonca z pomsty.
„V tejto krajine sa kradlo, policajný zbor bol riadený oligarchami,“ vyhlasoval Hamran, ktorý v tom čase už mal záujem aj o nejakú politickú funkciu. Na vrchole pyramídy mal byť Pán X, teda podnikateľ Peter Košč, ktorý sa už dlhodobo nezdržiava na Slovensku. Okrem neho bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský, vtedajší šéf SIS Michal Aláč, expolicajt Ján Kaľavský, exsiskár Martin Ciriak.
Okrem toho vyšetrovateľ obvinil aj Pčolinského a šéfa Národného bezpečnostného úradu Romana Konečného, ktorí mali zneužívať svoju právomoc z pomsty. Podľa Hamrana sa „účelovo zbavovali príslušníkov úradu“.
Prvé zrušenie obvinenia
Policajtom sa nepodarilo zadržať Pčolinského, Aláča a Konečného. Boli práve na dovolenkách a služobných cestách. Nikto nebol zadržaný, v hre nebolo ani väzobné stíhanie. Proti obvineným vypovedali príslušníci NAKA aj inšpekcie, ktorí potom dostali status chránených svedkov.
Aká je situácia po vyše pol roku? Ciriak požiadal generálneho prokurátora o preskúmanie obvinenia. Na výsledok upozornila blogerka Júlia Mikolášiková. Generálny prokurátor zastúpený prvým námestníkom Jozefom Kanderom uznesenie o obvinení zrušil. V zdôvodnení sa píše, že obvinenie bolo „neurčité, zmätočné, nepreskúmateľné a absentujú zákonom vyžadované náležitosti“. Podľa vyšetrovateľa mal fungovať v zločineckej skupine. Kandera však konštatuje, že „úplne absentuje popis skutkových okolností obsahujúcich základné pojmové znaky zločineckej skupiny… ktoré by vyjadrovali najmä spôsobom fungovania, organizačnú štruktúru“. Ani nie je jasné, akú mal mať obvinený úlohu a postavenie v tejto skupine.
Na odpoveď z generálnej prokuratúry čaká aj Pčolinský.
Aláč, ktorého ešte vlani v auguste vláda navrhla odvolať a prezidentka Zuzana Čaputová ho aj odvolala, čaká na rozhodnutie Ústavného súdu. Je možné, že ho Ústavný súd pošle naspäť do SIS. Zrejme však už nie do funkcie riaditeľa. Ako však povedal Aláč pre PLUS 7 DNÍ, za pol roka sa nedialo nič, ale vôbec nič. Ak by uspel a generálna prokuratúra zrušila obvinenie ďalšiemu z obvinených, z grandiózneho Rozuzlenia sa stane grandiózne fiasko. A pritom to mala byť akcia, ktorá raz a navždy uzavrie vojnu v polícii.
ZDROJ: Plus 7dni
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi