Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO / UKRAJINA: Zubařů je nedostatek, zatímco ti ze zemí mimo EU řídí taxíky či roznáší jídla v restauracích. S touto premisou vznikl senátní návrh zákona, který má umožnit jednodušší zaměstnání zubních lékařů zejména z Ukrajiny a postsovětských zemí. Jenže tvrdě narazil na české zubní lékaře. Česká stomatologická komora návrh označuje za legislativně vadný, ponižující, ohrožující pacienty a žádá jeho stažení. „Celkově jde o snahu legitimizovat ilegální praxe,“ řekl deníku Echo24 prezident stomatologické komory Roman Šmucler.
Senátní novelu v polovině dubna schválila Sněmovna ve zrychleném režimu. Podle předkladatelů je reakcí na nedostatek zubařů v ČR. Zubním lékařům ze třetích zemí by měla umožnit, aby mohli nově pracovat v Česku pod dohledem jiného stomatologa. Novelu nyní dostal k potvrzení Senát.
V Česku podle senátora Ladislava Václavce (ANO) nemá zubaře 1,5 až 1,8 milionu obyvatel. S tím dlouhodobě nesouhlasí komora, i podle jejích lednových dat je však bez systematické stomatologické péče asi 600 000 lidí. Přes 82 procent obyvatel má podle komory zubního lékaře na pojišťovnu a dochází na preventivní prohlídky, další dvě procenta chodí jen s akutními potížemi. Zhruba desetina lidí si zubní péči hradí sama.
Myšlenka tedy spočívá v tom, že jsou už na území Česka „na dosah ruky“ hotoví lékaři. Jenže musí projít nepříliš přívětivým systémem kontroly. „Dnešní systém je takový, že lékař musí nejprve udělat aprobační zkoušku a pak může do praxe. Výsledek je, že na území republiky je hodně zubařů, kteří dělají číšníky, kteří dělají taxikáře a mohli by pracovat a mohli by pomoci zabezpečit péči pro naše občany, kteří ji nemají,“ obhajoval návrh senátor Václavec v dubnu ve sněmovně. Celkově je tak podle něj v Česku zhruba tři sta zubařů z Ukrajiny, kteří musí pracovat v jiných profesích.
Podle zákona nyní musejí lékaři ze zemí mimo EU, například z Ukrajiny, získat uznání svého diplomu, složit zkoušku z českého jazyka a odbornou aprobační zkoušku. Nově by tak podle novely mohli stomatologové po ověření jejich zubařského vzdělání pracovat pod dohledem zubařů s nejméně pětiletou praxí, kteří mají smlouvu nejméně se třemi zdravotními pojišťovnami, případně na pracovištích, která mají akreditaci pro vzdělávání. Tato pracoviště už nyní mohou zaměstnat zahraniční lékaře na šest měsíců kvůli získávání odborné praxe.
Podle senátorů jde o podobný princip, který už před lety přijali v Polsku či na Slovensku. „Netransparentnost a další nejasnosti vedou k tomu, že tuto zkoušku složí sotva 10 % uchazečů, a mnozí zubní lékaři, kteří přišli do České republiky, proto raději odcházejí do Polska, na Slovensko nebo Spolkové republiky Německo, kde již platí právní úprava podobná té, kterou dnes navrhujeme,“ dodala senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL) ve sněmovně.
Proti návrhu se však tvrdě staví Česká stomatologická komora. „Celkově jde o snahu legitimizovat ilegální praxe, které nyní nepracují na pojišťovnu, mají ilegální snad i lékaře a neplatí daně, nedávají záruky. Chtějí jim pomoci, než budou uzavřeny a odborní zástupci potrestáni. Ze čtyř navrhovatelů zákona tři zaměstnávají nebo chtějí zaměstnávat cizince v docela velkých městech,“ uvedl pro deník Echo24 prezident komory Roman Šmucler.
Podle komory nejsou lékaři ze zemí mimo Evropskou unii, kteří neabsolvovali aprobační řízení, připravení pacienty v Česku léčit. „Vídáme velké množství komplikací u lidí, kteří nemají dostatečný odborný vhled. Úroveň stomatologie v České republice je velmi vysoká a bez určitého adaptačního období (ve formě aprobační praxe) a samozřejmě bez znalosti českého jazyka je poskytování stomatologické péče riskantní. Zvažte prosím, zda byste k zubnímu lékaři, se kterým se nedomluvíte, který přichází ze země s odlišným standardem péče a který neprošel žádanou adaptací, poslali svoje děti, svoje vnoučata, či zda byste k němu zašli sami,“ stojí v dopise, který v dubnu adresovala komora senátorům.
„Je absurdní představa, že našemu pojišťovenskému systému pomůže někdo, kdo se prohlásí za stomatologa (ryze formální ověření diplomu až za 3 měsíce), neumí jazyk a nezná naše zákony, neumí pracovat pro zdravotní pojišťovny a je v pozici studenta (jako třeba studenti na školách). Celé to stojí na předpokladu, že náš lékař nebude léčit, ale bude tlumočit, mluvit s pacienty, kontrolovat a vykazovat pojišťovnám. Buď to našeho lékaře dekompenzuje anebo to bude od začátku podvod,“ uvedl pro deník Echo24 prezident komory s tím, že proveditelné by to bylo jen ve velkých praxích ve městech.
„Ty mají ,učitele‘. Těchto akreditovaných míst je ale nadbytek a cizinci tam mohou už dnes. Kapacitu ale nenaplňují. Není potřeba obcházet aprobační řízení EU,“ dodal prezident komory Šmucler. Sněm České stomatologické komory o víkendu novelu odmítl a vyzval k tomu i Senát, který ji má odmítnout či alespoň vrátit do sněmovny k přepracování. Návrh novely je podle sněmu stomatologů také legislativně vadný a problematiku vůbec neřeší. „Jak byl návrh vypracován mimo legislativní proces, má absurdní vadu – týká se jen těch, kteří chtějí získat atestaci – tedy ortodoncie a čelistní a obličejové chirurgie. Úplný nesmysl,“ dodal Roman Šmucler.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi