JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

10. září se saúdská metropole stala předmětem útoku, Houthiové udeřili na Rijád raketami a drony. Saúdská koalice je v Jemenu na ústupu (video)

SAUDSKÁ ARÁBIE: Večer 10. září se saúdská metropole Rijád stala předmětem útoku raket a dronů hnutí Ansar Allah (všeobecněji známého jako Houthiové).

„Tyto útoky jsou odpovědí na trvalou eskalaci nepřátelství a pokračující blokádu proti naší zemi,“ řekl v prohlášení mluvčí Ozbrojených sil vlády Houthiů brigádní generál Yahya Sari spolu se slibem dalších útoků na Saúdskou Arábii, pokud bude toto království „pokračovat ve své agresi a obléhání“ Jemenu.

Houthiové odhalili bojový dron Samad-3, který byl asi použit jako potulná munice v roce 2019. V té době tvrdili, že má dosah až 1 500 km. Co se týče balistické střely Zulfigar, je to jedna z různých balistických a také křižujících střel Houthii široce používaných proti cílům náležejícím k Saúdům.

Mluvčí Saúdy vedené koalice v komentáři k útoku z 10. září řekl, že síly Houthiů vypálily rakety a drony na civilní cíle v Saúdské Arábii, aniž by uvedl další podrobnosti.

Každý útok Houthiů na cíl uvnitř Saúdské Arábie je pro toto království bolestivým úderem. Saúdská Arábie prodělává i bez téměř prohrané války v Jemenu ekonomickou a politickou krizi. Takže radši popírá jakékoliv škody nebo oběti v důsledku takových útoků a spolu s tím cenzuruje a umlčuje zprávy na sociálních médiích.

Houthiové už počátkem tohoto týdne provedli série útoků drony na mezinárodní letiště Abha v jihozápadním saúdském regionu Asir. Údery proti tomuto cíli byly vedeny po tři dny za sebou a způsobily materiální škody na instalacích, a to dokonce podle zpráv Saúdů. Koalice rovněž tvrdila, že sestřelili nejméně 2 drony Houthiů.

Mezitím v Jemenu samotném Saúdské zástupné armády pokračují pod tlakem Houthiů a jejich spojenců v ústupu v provincii Marib. Nedávno síly Houthiů odřízli dálnici mezi hlavním městem provincie a důležitou baštou Saúdy podporovaných sil na základně Maas. Očekávané zhroucení základny Maas bude znamenat kolaps obrany Saúdských sil v této části provincie.

Konflikt v Jemenu byl pro pro-saúdské síly a koalici vedenou tímto královstvím už dlouhou dobu zabřednutím do bažiny, když koalice fakticky už zkolabovala pod tlakem různých překážek a vnitřních rozbrojů. Takže Saúdové trpí důsledky svých vlastních činů.

Autor: Tyler Durden

Překlad: reformy.cz

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář