JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

AE NEWS: Česká válka v Mali bude pokračovat, zatímco Řecko zoufale volá o pomoc, aby členské státy NATO poslaly vojáky na řecké hranice k ochraně před tureckou agresí! Proč namísto pomoci Řecku chce česká vláda mermomocí udržet 120 českých expedičních vojáků v africké zemi po boku francouzské armády a její Cizinecké legie? V pozadí operace stojí francouzská jaderná společnost AREVA, která chce získat přístup k obrovským ložiskům uranu a možná i ČEZu by z toho něco mohlo kápnout, uvedl zdroj naší redakci! Skandál za bílého dne a kecy o ochraně lidských práv v Mali!

ČESKO: Na českou vládu s velkou pravděpodobností praskl další skandál, který svět neviděl. V noci přišlo několik ofocených dokumentů ve francouzském jazyce spolu s překladem a zdroj nám posunul informace s komentářem, že by nás to mohlo zajímat, protože se prý jedná o jednu z nejvíce utajovaných operací české armády v zahraničí, o které nikdo nechce mluvit a diskutovat. Armáda ČR má totiž v africkém Mali už delší dobu přibližně 120 vojáků, z nichž většina jsou veteráni z jiných českých zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu.

Oficiálně jsou součástí evropské vojenské mise EUTM, která má cvičit vojáky v Mali a chránit demokracii a lidská práva. To je alespoň oficiální stanovisko Bruselu. Jenže, ve skutečnosti to vůbec není operace Evropské unie. Je to vojenská operace francouzské armády, a to konkrétně její Cizinecké legie, která provádí v Mali většinu operací, pouze velení operace spadá pod francouzský generální štáb. A právě pod Francouzi tam působí i českých 120 vojáků. A co je na tom divného? To si musíme rozebrat.

Francouzská armáda v Mali

Tato mise s názvem European Union Training Mission in Mali (EUTM Mali) vznikla dne 17. ledna 2013 a oficiálně jí velí český brigádní generál František Ridzák. Celá vojenská operace v Mali je tak oficiálně pod velením českého brigádního generála. Jenže, dokumenty, které jsme dostali do redakce, mluví o něčem jiném. Operace je financována z rozpočtu francouzského ministerstva obrany, a v těchto operacích platí, že velí a rozhoduje ten, kdo to financuje.

Český brigádní generál tak působí podle těchto dokumentů více jako alibi pro Elysejský palác, aby to nebylo tak okaté a neříkalo se, že Francouzi znovu vyrazili dělat pořádky do své bývalé kolonie, protože Mali byla francouzskou kolonii v rámci tzv. Francouzského Súdánu. V Mali působí i Němci a další vojáci z EU v této misi. Jenže, minulý týden v Mali došlo k vojenskému převratu a místní vojáci zatkli úřadujícího prezidenta Boubacara Keitu i předsedu vlády Bouboua Cissého. Od minulého týdne tak v zemi vládne vojenská junta. Paříž a nově ani Praha však své vojáky ze země stahovat neplánují. Začíná se před námi rozehrávat neuvěřitelný skandál, ze kterého doslova přechází zrak.

Paříž vyslala do své bývalé kolonie expediční sbor pod maskírovkou Evropské unie a pod velením českého brigádního generála. Cílem operace nejsou lidská práva, ale ovládnutí kontroly nad ložisky uranu

Český ministr obrany Lubomír Metnar (Hnutí ANO) před 4 dny oznámil [1], že česká armáda nebude po převratu v Mali stahovat své vojáky z mise, protože by to prý narušilo evropskou misi EUTM Mali. Ke stažení vojáků vyzval Lubomír Zaorálek (ČSSD), že už není potřeba, aby v Mali nadále působili čeští vojáci, protože vláda, která jednotky NATO z EU do země pozvala před lety, byla minulý týden svržena. Jenže, stažení jednotek odmítá jak Paříž, tak nově právě i Praha. Teď si možná řeknete, v čem je Mali jako africká země a bývalá francouzská kolonie tak důležitá pro EU a potažmo pro Paříž a pro Prahu? Dokumenty, které jsme v noci do redakce dostali, dávají na tuto otázku děsivou odpověď.

Za operací EUTM Mali stojí podle všeho francouzská elektrárenská společnost AREVA, která se v minulosti ucházela o státní tendr v ČR na dostavbu Temelína a nově se o ní mluví v dokumentech jako o perspektivním partnerovi ČEZu pro výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. AREVA však bude chtít do Dukovan a do všech svých jaderných provozů v Evropě a také v Asii dodávat pouze své vlastní palivo, nikoliv ruské, a nikoliv to americké od společnosti Westinghouse. Oskenovaný dokument ve francouzštině a s českým apostilem je označený jako důvěrný.

Výsadek francouzské armády v Mali

A co s tím má společného Mali a operace EUTM Mali za účastí francouzské armády, Cizinecké legie a českých vojáků, přičemž celé misi velí český brigádní generál? Je to jednoduché a prosté, dámy a pánové. Podle veřejně dostupných zdrojů se v Mali nachází mohutná ložiska uranu. Nemusíte být géniové, aby vám docvaklo, kolik je jedna a jedna. Bývalá francouzská kolonie má obrovské zásoby uranu a francouzská AREVA potřebuje palivo do svých článků pro své elektrárny, a protože se v Česku uchází o výstavbu bloku na Dukovanech, tak pro konceptuálně gramotné lidi to znamená co?

No, přece to, že do čela této africké mise postaví Paříž českého brigádního generála, pošle do Mali české vojáky, aby Praha participovala na získání kontroly nad nalezišti uranu v Mali, a za odměnu dostane ČEZ velké slevy na tento uran, resp. na palivové tyče od AREVY do obou českých jaderných elektráren. Elysejský palác si tak tímto způsobem zavazuje Prahu, aby AREVA dostala v ČR tendr na Dukovany a posléze i zakázku na palivové tyče pro Temelín.  Jinými slovy, v Mali nejde o žádnou ochranu lidských práv, ani o cvičení vojáků, ale o získání kontroly nad ložisky uranu. A tady se nám to začíná opravdu komplikovat, nyní poslouchejte pozorně.

O kontrolu nad uranem, zlatem a diamanty soupeří v Mali dvě mezinárodní mise, jedna pod mandátem EU, druhá pod mandátem OSN. Tu první kontroluje Paříž, tu druhou Peking. Kdo ovládne Mali, ovládne produkci uranu a zlata

V africkém Mali kromě evropské a Francouzi kontrolované mise EUTM Mali funguje ještě jedna mezinárodní mise, tentokrát pod křídly OSN. Tato mise se jmenuje MINUSMA a probíhá paralelně s EUTM Mali. A víte, kdo má pod kontrolou konkurenční misi OSN? Čína! Peking má totiž v zemi své čínské vojáky a ti usilují o přístup a o kontrolu nad nalezišti uranu, zlata a diamantů v zemi. A to nemůže Paříž připustit, aby kontrolu nad Mali a nad nalezišti v bývalé francouzské kolonii získala Čína. Z tohoto důvodu neexistuje, že by se mise EUTM Mali ukončila, protože by to znamenalo, že Paříž by vyklidila pole a prostor pro Čínu.

A tím se dostávám k tomu vojenskému převratu minulé úterý. Zatím není známé, s čí a jakou podporou vojáci převrat provedli, ale stanice Al Jazeera přinesla porovnání reakcí zemí světa na převrat a zatímco všechny západní země vyzývají juntu, aby propustila prezidenta i premiéra a vrátila k moci původní vládu, tak naproti tomu Peking ústy mluvčího ministra zahraničí uvedl, že Čína situaci v Mali pozorně sleduje a doufá v mírové urovnání [2]. Peking však neodsoudil státní převrat, neobvinil malijské vojáky z vojenského puče a ze vzpoury, nevyzval dokonce ani k propuštění obou čelních představitelů svržené vlády. A dámy a pánové, tím je to dané!

Čínští vojáci v Mali v rámci mise OSN

Vojenský převrat v Mali proběhl s tichým souhlasem Pekingu, protože z jeho strany nepřišla proti pučistům žádná výtka nebo ostrá slova, na rozdíl od Evropské unie, od USA, a dokonce i od samotné OSN. Svržená vláda totiž šla na ruku Evropské unii a rovněž USA, nová vojenská junta podle všeho půjde na ruku Číně, která se do Mali dostala spolu s misí OSN MINUSMA, ale Peking nikdy nebyl a není týmový hráč, vždycky hrál jenom svoji vlastní hru.

Vojenským převratem tak došlo k tomu, že plán společnosti AREVA na získání kontroly nad nalezišti uranu v Mali je v ohrožení, v ohrožení je i tendr na Dukovany, v ohrožení jsou dohody a nabídky ČEZu, v ohrožení jsou i různé garance pro české politiky a politické strany od ČEZu a od AREVY. Čína prostě zahrála v Mali faleš, tvrdý smeč do protipohybu EU a USA, takže výsledkem je reakce, kdy všechny západní země vojenský puč odsoudí a volají po obnově původní vlády, jenom Peking vyzývá k mírovému řešení v klidu. Prostě žádný stres, Peking je v klidu a v pohodě, puč mu vyhovuje.

Mise EUTM v Mali zůstává i poté, co došlo ke svržení vlády, která misi do země pozvala, nedá se prostě svítit, sázky na tento obchod už jsou příliš vysoké

Není potom divu, že ministr obrany ČR Lubomír Metnar oznámí, že čeští vojáci v Mali zůstávají, protože by to narušilo činnost mise EUTM Mali, ovšem ve skutečnosti by to ohrozilo chystané plány na výstavbu nového bloku v Dukovanech a plány na francouzské palivo do českých jaderných elektráren, které by bylo natolik výhodné pro ČEZ, pro českou vládu, pro české politiky a politické strany, že by se tomu žádná nabídka z Ruska nebo z USA prostě nevyrovnala. Kdykoliv někde společně válčí francouzský a český voják, pokaždé je z toho nějaký kšeft, úplně stejně jako za 1. republiky.

Rozmístění misí EUTM/EUCAP a misí OSN MINUSMA v Mali

Koneckonců, právě za 1. republiky byla československá armáda natolik úzce provázána s francouzským velením a se zbrojním a leteckým průmyslem, až to nebylo hezké. A pozor, ani tehdy to provázáni s Francií nebylo kvůli závratné kvalitě francouzské techniky. Byly v tom různé prebendy pro politiky, známosti, zákulisní benefity atd. Současná česká vláda tak navázala na tu prvorepubikovou, že když se dělají tendry a zakázky, nejlépe se dělají s Francouzi, protože nemají problém pustit ke korytům české partnery. To je na Francouzích sympatické, že nejsou krkouni, to je o nich známé, že se umí podělit. A tak výsledkem akce v Mali je jeden velký chaos po vojenském puči, za kterým podle všeho stojí Peking. Nejsou pro to zatím důkazy, ale ty odlišné reakce Pekingu a celého Západu jsou všeříkající.

V Mali bojují čeští vojáci společně s Francouzi nejen o Dukovany

V Mali se nachází neotevřená a dosud nezahájená ložiska uranu, železné rudy, bauxitu, kobaltu, zlata, stříbra a diamantů, přičemž hlavní závod na zpracování již těženého uranu se nachází ve městě Falea na jihozápadě země. A protože o kontrolu nad Mali usiluje jak Paříž jako bývalá koloniální mocnost nad Mali, tak i Peking, tak je jasné, že při válce o kontrolu nad Mali dochází k odkrývání barev a karet jednotlivých hráčů a kdo je kdo, a kdo kde s kým zrovna stojí, a kdo s kým peče, a proti komu a za co. Dovedu si představit tu frustraci, když Peking ovládne bývalou francouzskou kolonii a vypálí rybník Paříži a v podstatě i Praze, ČEZu atd.

Oblast Falea na zpracování uranu se nachází na jihozápadě země, kde operuje evropská mise EUTM

Lubomír Zaorálek asi vůbec netušil, jakou rozehrál odkrývací demaskírovku české armády, když začal o české válce v Mali hovořit v souvislosti s proběhlým vojenským pučem. V Mali se totiž bojuje o Dukovany a Temelín, dámy a pánové. Bojuje se o naplnění slibů a nabídek AREVY, která podle všeho, pokud by to klaplo, by byla schopna ČEZu a české vládě poskytnout nejlepší nabídku, kterou by prostě nešlo odmítnout. A právě proto čeští vojáci bojují v Mali namísto v Řecku, aby chránili řecké hranice před migranty a rovněž před agresí turecké armády, což je členská země NATO. Athény volají o pomoc, ale nikdo jim na pomoc nepřichází. Kdepak, čeští vojáci jedou s Francouzi raději do Mali bojovat nejen za lidská práva.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Odeslat komentář