JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

„Američan“ Naď nechápe krok „jeho riadiaceho centra“ USA, obmedziť svoju vojenskú prítomnosť v Európe

SLOVENSKO: Minister obrany Jaroslav Naď počas nedávnej pracovnej cesty v Českej republike poskytol interview tamojšiemu časopisu Respekt, pre ktorý komentoval aj nedávne rozhodnutie Bieleho domu zmenšiť svoj vojenský kontingent v Nemecku.

Povedal, že to vníma ako „ďalšie ťažko pochopiteľné rozhodnutie prezidenta Trumpa“. Ako dodal, takéto kroky nepomáhajú transatlantickému spojenectvu. “Trump si možno pred pol rokom myslel, že s veľkým prehľadom vyhrá blížiace sa voľby.

Do toho však prišlo niekoľko vecí, ktoré mu nevyšli, vrátane koronakrízy s masívnou úmrtnosťou v USA. Potom veľké protesty proti rasizmu,“ pokračoval s tým, že toto všetko spôsobilo pokles jeho podpory obyvateľov USA.

“Navyše urobil v geopolitike ťažko obhájiteľné kroky, ako bol raketový útok na iránskeho generála. Následne zaznela kritika zo strany Nemecka a Trump oznámil možné sťahovanie vojsk. Reaguje tým na dianie vnútri USA i navonok,“ myslí si minister obrany SR.

Českí novinári sa ho tiež opýtali, či nevysloví podobnú požiadavku ako Poľsko a neprejaví záujem o amerických vojakov stiahnutých z Nemecka. „Nemyslím si, že dnes je na Slovensku politická strana, ktorá by chcela mať na našom území vojenskú prítomnosť USA.“ Ja ako minister obrany tú potrebu tiež nevidím, ale želám si dobrú spoluprácu s USA na rôznych projektoch,“ odpovedal.

Pre Respekt tiež povedal, že nie ani fanúšikom vytvorenia spoločnej európskej armády. „Dnes neexistuje lepšia alternatíva, ako je NATO. Hovoriť o neutralite je čistá utópia, pozrime sa, ako dopadla Ukrajina.“

“A čo sa týka odchodu amerických vojakov z Nemecka a toho, že by mohli skončiť v Poľsku – keby k tomu prišlo, považoval by som to za posilnenie bezpečnosti nášho regiónu. Návrat amerických vojskov do USA by mal negatívny dopad,“ uzavrel Naď.

Odeslat komentář