JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Bagdád znovu jedná s Moskvou o systémech S-300 – člen iráckého parlamentu

IRÁK: Irácké úřady obnovily jednání s Ruskou federací o pořízení protiletadlových raketových systémů S-300. Uvedl to pro Sputnik vedoucí výboru pro obranu a bezpečnost iráckého parlamentu Muhammad Rida.

„Předpokládalo se, že by tato otázka měla být vyřešena už dávno, před několika měsíci,“ uvedl Rida s tím, že potřeba těchto zbraní vznikla po útocích na základny šíitské milice Hašd Šaabí v Bagdádu a dalších iráckých provinciích.

Rida poznamenal, že neví, v jaké fázi jsou jednání, dodal však, že byl poskytnut souhlas nejvyššího vedení Iráku.

„Očekáváme, že v této věci budou odporovat USA,“ řekl.

Zmíněny útoky proti Hašd Šaabí proběhly v srpnu. Podle člena iráckého parlamentu Abdulkhalika al-Isawiho ze strany Spojených států tehdy potvrdili, že byly provedeny izraelskými drony.Podle slov Ridy síly irácké protivzdušné obrany již disponují některými ruskými systémy, ale země chce získat moderní techniku. Politik si mysli, že podíl ruských zbraní ve výzbroji irácké armády by měl přesáhnout 50 %, protože jsou levnější než americké.

Milice Hašd Šaabí byla vytvořena v létě roku 2014 poté, co bojovnici Islámského státu (pozn. zakázaná v Rusku teroristická organizace) obsadili Mosul, druhé nejdůležitější irácké město. V milici tvrdili, že členy je přes sto tisíc lidí. Samostatné jednotky se účastnily bitev v Sýrii na straně oficiálního Damašku.

S-300 pro Saúdy

Ruský prezident Vladimir Putin dříve nabídl S-300 Saúdské Arábii, další nabídkou byly také komplexy S-400. Nabídka následovala po útocích na ropná zařízení saúdské společnosti Saudi Aramco. Podle Putina tyto systémy spolehlivě ochrání jakékoliv objekty infrastruktury země.

Odeslat komentář