JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Biely dom zverejnil prepis telefonátu Trumpa so Zelenským

Americký prezident Zelenského presviedčal, aby spolupracoval pri vyšetrovaní syna Joea Bidena.

WASHINGTON. Biely dom zverejnil prepis telefonického rozhovoru prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa s jeho ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským z tohtoročného júla.

Trump v ňom opakovane vyzýval k tomu, aby Zelenskyj spolupracoval pri vyšetrovaní syna Joea Bidena, ktorý je favoritom demokratov do najbližších prezidentských volieb, informuje idnes.cz.

Trump ukrajinského prezidenta vyzýval, aby spolupracoval s jeho právnikom Rudim Giulianim a americkým ministrom spravodlivosti. Podľa agentúry AP to vyplýva z hrubého prepisu júlového telefonátu oboch prezidentov.

Trump v utorok oznámil, že zverejní celý neredigovaný prepis hovoru z 25. júla. V stredu však Biely dom vydal len päťstranový zhrnutie telefonátu.

Rozhovor medzi Zelenským a Trumpom je podľa AP len jednou z častí sťažnosti nemenovaného oznamovateľa z polovice augusta.

Zároveň ide však o kľúčový dôvod utorkového rozhodnutia demokratickej šéfky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej začať proces prípravy ústavnej žaloby, čiže impeachmentu, proti prezidentovi Trumpovi.

Vyšetrovali Bidenovho syna

Trump v rozhovore ukrajinskému prezidentovi povedal: „Biden všade chodil a chválil sa, že zastavil vyšetrovanie, tak či sa na to môžete pozrieť … znie to príšerne“.

Americký prezident sa takto zmienil o obvineniach, že sa Biden snažil miešať do činnosti ukrajinského prokurátora, ktorý vyšetroval aktivity jeho syna Huntera.

Hunter Biden bol spoluvlastníkom ukrajinskej energetickej firmy v čase, keď bol jeho otec druhým mužom vo vláde prezidenta Baracka Obamu.

Podľa informácií denníka Mladá fronta Dnes bol Hunter Biden nominovaný do správnej rady ukrajinskej ropnej spoločnosti Burisma a bral za to zhruba 50-tisíc dolárov mesačne.

Joseph Biden potvrdil, že v roku 2016 pod hrozbou zablokovania pôžičiek naliehal na vtedajšiu ukrajinskú vládu, aby odvolala generálneho prokurátora. Ten vyšetroval pre podozrenie z korupcie aj firmu Huntera Bidena.

Trump už skôr potvrdil, že niekoľko dní pred telefonátom nariadil zmraziť 400 miliónov dolárov na pomoc Ukrajine. Prezident však tvrdí, že neurobil nič zlé.

Podľa denníka Mladá Fronta Dnes v čase telefonátu Zelenskyj o zastavení pôžičky nevedel a sám sa vyjadril, že žiadny nátlak nepociťoval.

Zverejnený prepis rozhovoru si môžete prečítať napríklad aj na stránke týždenníka Der Spiegel.

Konzervativny web

Odeslat komentář