JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Byty OKD zločince Bakaly koupila za 35 miliard firma Heimstaden. Nájemníkům nemovitosti navzdory původnímu slibu státu prodávat nebude

ČESKO: Firmu Residomo, která v Moravskoslezském kraji vlastní skoro 43 tisíc bytů, převážně po OKD, koupila za 1,3 miliardy eur (asi 35 miliard korun) švédská společnost Heimstaden. Stávajícím nájemníkům, kterým bylo před lety přislíbeno předkupní právo, nemovitosti prodávat nebude.

Informovala o tom Česká televize.

Švédská firma se koupí nemovitostí v Česku stala 4. největším poskytovatelem bydlení v Evropě.

Nájemníkům se ale vidina, že by si mohli nemovitost sami koupit, opět vzdálila.

Když se totiž stát v privatizaci někdejších bytů OKD zbavoval, zavázal nového majitele bytů k přednostnímu prodeji při prodeji bytů přednostně nabídnou nájemníkům.

Naopak se musí připravit na zvyšování nájmů.

Heimstaden patří mezi největší poskytovatele nájemního bydlení v Evropě.

Nový majitel bytů tvrdí, že postupoval podle zákona a do svého majetku chce hlavně investovat. V plánu má zvýšit počet zateplených domů a některé z nich rekonstruovat na byty pro seniory.

Někdejší hornické byty získala bývalá společnost RPG Byty od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou. Ta je koupila v roce 2004 spolu s těžební společností OKD.

V privatizační smlouvě se přitom zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Společnost ale byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma. V roce 2017 se firma RPG Byty přejmenovala na Residomo.

Odeslat komentář