JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Český Senát odsoudil zločiny nacistů proti lidskosti i Tureckou (Osmanskou) genocidu Arménů

ČESKO: Senát odsoudil zločiny proti lidskosti, které spáchali nacisté za druhé světové války, stejně jako genocidu Arménů na území nynějšího Turecka před 105 lety. Zároveň odmítl vyhlazování národnostních etnik nebo náboženských skupin kdekoli na světě. Stanovisko přijal při příležitosti 75. výročí konce druhé světové války na popud místopředsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD).

Horní komora nevyhověla snaze Tomáše Jirsy (ODS), aby stejným způsobem odsoudila pronásledování křesťanů hlavně v zemích s odlišným náboženstvím. Neuspěl ani místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin s žádostí o odsouzení komunistických represí zejména v zemích bývalého Sovětského svazu. Tato doplnění by podle Štěcha neodpovídala záměru usnesení horní komory.

Senát přijal obsahově stejné usnesení jako Sněmovna před třemi lety. Poslanci tehdy odsoudili genocidu Arménů stejně jako nacistické zločiny proti lidskosti na židovském, slovanském a romském obyvatelstvu. Za genocidu označil likvidaci Arménů také prezident Miloš Zeman. Ministerstvo zahraničí na turecké protesty uvedlo, že tato hodnocení nejsou právně závazná.

Vyvražďování Arménů v roce 1915 v tehdejší Osmanské říší padlo v roce 1915 za oběť až 1,5 milionu lidí. Je označováno za první cílenou snahu o likvidaci jiného etnika ve 20. století. Turecko coby nástupce Osmanské říše odmítá interpretovat masakry jako genocidu. Tvrdí, že údaj počtu zavražděných je nadsazený a že mrtví byli oběti občanské války, nikoli genocidy.

Odeslat komentář