JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Čína zavádí sankce vůči Američanům za „nehorázné chování“

ČÍNA/USA: Čína omezí víza Američanům, kteří se dopustí „nehorázného chování“ v souvislosti s kritikou chystaného bezpečnostního zákona pro Hongkong. O kroku dnes informovalo čínské ministerstvo zahraničí. Jde o reakci na podobná vízová omezení, která minulý pátek oznámily USA, píší agentury Reuters a AFP.

„Spojené státy se zavedením takzvaných sankcí snaží čínské legislativě zabránit, aby (v Hongkongu) zaručila národní bezpečnost, ale nikdy v tom neuspějí,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien. „V odpovědi… se Čína rozhodla zavést vízová omezení pro americké jednotlivce, kteří se v souvislosti s Hongkongem dopustí nehorázného chování,“ dodal Čao.

Bývalá britská kolonie Hongkong byla v roce 1997 navrácena pod čínskou správu, pod podmínkou zachování některých svobod. Velkoměsto však minulý rok zachvátily masivní prodemokratické protesty, které rozpoutal zákon o vydávání podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Hongkongská vláda nakonec návrh zákona pod tlakem stáhla, protesty ale pokračovaly s požadavkem širších demokratických reforem.

Čínský parlament v reakci na loňské protesty na konci května schválil návrh bezpečnostního zákona pro Hongkong. Nová právní norma, kterou se nyní zabývá stálý výbor čínského parlamentu, má podle Pekingu umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Podle kritiků, mezi které patří i USA, však legislativa naruší hongkongskou autonomii, omezí svobody a Pekingu umožní politické pronásledování obyvatelů města.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pátek oznámil, že současným a bývalým čínským komunistickým funkcionářům, kteří jsou zodpovědní nebo nesou vinu na podrývání vysoké míry autonomie Hongkongu, omezí víza.

Americký Senát rovněž minulý týden schválil zákon, podle kterého dopadnou povinně sankce na všechny jednotlivce či firmy podporující omezení autonomie Hongkongu.

Peking dnes v souvislosti se sankcemi rovněž Washington varoval před přísnými protiopatřeními.

Odeslat komentář