JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Dag Daniš: Polícia to roztočila. Bödör je v bezpečnej vzdialenosti

SLOVENSKO: NAKA stihla v krátkom čase udrieť na sudkyňu Jankovskú, na bývalého šéfa štátnych hmotných rezerv Kičuru a najnovšie aj na šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Kožucha.

Iste, platí, že dva z týchto prípadov sa začali vyšetrovať už za Pellegriniho vlády. Jej zásluhy sú však minimálne. Vyšetrovanie Kočnerovej Threemy (Jankovská) a vyšetrovanie korupcie v PPA (Kožuch) úzko súviselo s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky. Tieto prípady jednoducho nebolo možné obísť.

Úder na Kožucha pritom môže vyšetrovateľom prihrať ďalšie, oveľa silnejšie postavy – bödörovcov. Oligarchov z Nitry.

Bödörovci v minulosti nemali pod kontrolou len vedenie polície (Gašpar) a vedenie NAKA (Krajmer, Hraško). Svojich ľudí mali mať aj vo vedení Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Agentúra ročne rozdeľuje 700 miliónov eur. Veľkú časť tejto sumy tvorí „podpora projektov“. Bitku o desiatky miliónov eur vyhrávajú spravidla dve skupiny. Prvou sú tí, ktorí za pridelenie tučných dotácií zaplatili provízie, resp. úplatky. Na tých sa zamerala policajná akcia Dobytkár. V rukách vyšetrovateľov skončili aj podnikatelia s prepojením na finančnú skupinu J&T.

Druhou skupinou sú tí, ktorí nemuseli za dotácie a podporu projektov platiť ani cent. Lebo patria k oligarchom, prípadne k Smeru a jeho klientele. Hovorí sa im „náš človek“. Do tejto skupiny patrila poslankyňa Rošková, ktorá dostávala dotácie aj na fiktívnu pôdu (v skutočnosti parkoviská, letisko, cesty).

A patria do nej aj bödörovci.

Ján Kuciak v roku 2017 podrobne opísal, ako si nitrianski oligarchovia za milióny eur z PPA zrekonštruovali poľovnícky kaštieľ, penzión alebo luxusný hotel Zlatý kľúčik.

Medzi najväčšie kauzy Ficovej vlády a Kožuchovej éry v PPA patrí kauza Babindol. Štátna agentúra vyplatila pochybným postavám z obce Babindol celkom 20 miliónov eur. Vraj na rozvoj vidieka. V skutočnosti však tieto peniaze končili v miliónovom majetku oligarchov a podnikateľov z pozadia Smeru.

Vyzerá to tak, že viac ako 20 miliónov eur z rozpočtu PPA sa celkom natvrdo rozkradlo, resp. rozdelilo medzi úzku skupinu „podnikateľov“.

Ukážkovým prípadom, ako sa cez PPA prelievali milióny eur do vrecka oligarchov, bol nitriansky hotel Zlatý kľúčik.

Schránkové poľnohospodárske firmy napojené na bödörovcov dostali od agentúry 2,4 milióna eur na rozvoj vidieka. Nerozvíjali však vidiek, ale sídlo bödörovcov – hotel Zlatý kľúčik.

Formálnymi vlastníkmi pozemkov boli firmy, ktoré dostali dotácie. Reálnymi vlastníkmi hotela boli cez záložné práva bödörovci.

Veľmi podobne vyzerala schéma pri investícii nitrianskych oligarchov do penziónuv projekte Pivnica Radošina. PPA im prihrala 3,1 milióna eur.

Po zverejnení článkov Jána Kuciaka na portáli Aktuality.sk museli nastrčené firmy, ktoré rekonštruovali hotel Zlatý kľúčik, peniaze vrátiť. Bödörovci prišli o milióny eur.

Ďalšie milióny eur im však ostali v iných „projektoch“.

Stíhanie Kožucha a ďalších figúr z vedenia PPA by mohlo byť zamerané aj na majetky bödörovcov. A hlavne na záhadné zmiznutie 20 miliónov eur z peňazí daňových poplatníkov kdesi v Babindole.

Mimochodom, Norbert Bödör sa po voľbách vytratil zo Slovenska. Podľa televízie Markíza žije vo svojom letnom rezorte v Dubaji.

Môžete hádať, kto sa mu naň poskladal.

Odeslat komentář