JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Další mrtvý při střetech v Hongkongu. Demonstranti v Londýně napadli hongkongskou ministryni spravedlnosti!

HONGKONG: V Hongkongu neutuchají vlny protestů a násilí, během nichž zemřel již druhý člověk. Sedmdesátiletý muž, jenž se nacházel mezi protestujícími a jejich oponenty byl zasažen letící cihlou. Zranění se mu stalo osudným. Protestům se však nevyhnula ani hongkongská ministryně Teresa Chengová, která se včera nacházela v Londýně. Během zuřivého protestu Chengová upadla na zem. Čínský prezident vlnu násilí odsoudil a vyzval k dodržování pořádku.

Ani po šesti měsících tvrdých protestů v kvazi-autonomním Hongkongu neutichají protesty jeho obyvatel. Naopak, další týden přinesl nové drama a nové tragédie. K protestujícím studentům se proti policii nově připojili i muži v oblecích a ženy na vysokých podpatcích. Kromě studentů a batůžkářů se do protestů plně zapojili právníci a bankéři. Společně protestovali v srdci finanční čtvrti bohaté metropole. Během polední pauzy vyrazili s maskami a deštníky do ulic. Někteří z nich byli po rozepři s bezpečnostními složkami umístěny do vazby.

Protestující reagovali na smrt dvaadvacetiletého studenta, který zemřel minulý pátek. Další člověk byl policejními složkami postřelen. Během protestů byl zabit i sedmdesátiletý muž. Násilí však nabírá na síle i mezi samotnými demonstranty. Muž, který konfrontoval skupinu pro-demokraticky smýšlejících studentů, byl následně demonstranty polit hořlavinou a zapálen. Celý incident byl zachycen na video. Muž leží v kritickém stavu v nemocnici.

Ministryně neustála dav protestujících v Londýně

Hongkongské protesty se přenesly i do Londýna, kde se včera nacházela ministryně spravedlnosti Teresa Chengová. Ta nápor zuřivých demonstrantů doslova neustála a spadla na zem. Pro-demokratičtí demonstranti na ni navíc křičeli „hanba!“ a „vrahu!“, ministryni následně zvedl člen ochranky a odvedl ji do bezpečí. Na videu, které incident zachytilo, je zřejmé, že ministryně nebyla žádným vážnějším způsobem zraněna. Hongkongská správkyně Carrie Lamová v prohlášení však uvedla, že Chengová utrpěla „vážné ublížení na zdraví“. Lamová rovněž popsala chování protestujících lidí jako „barbarské“ a porušující „principy civilizované společnosti“.

Je možné, že na ministryni spravedlnosti Chengovou mají demonstranti obzvláště políčeno, neboť je považovaná za strůjkyni kontroverzního návrhu extradičního zákona, který se stal příčinou současných hongkongských protestů.

Čínský prezident vyzval k potrestání zločinců

K vlně násilí se poměrně vzácně vyjádřil i čínský prezident Xi Jinping, který se nachází na summitu v Brazílii. Podle Jinpinga „radikální“ probíhající protesty pošlapávají právní systém. Jinping uvedl, že „naléhavým úkolem Hongkongu“ je nyní „zastavení násilí a obnovení pořádku.“ Prezident zároveň přislíbil podporu městským policejním složkám i správkyni Hongkongu Carrie Lam v „přísném potrestání násilných zločinců v souladu se zákonem“.

Odeslat komentář