JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Demonstranti v Hongkongu jako digitální agenti a součást spiknutí

HONGKONG: Pro čínské bezpečnostní síly se stal demonstrující Hongkong mimořádně zajímavým cvičištěm, důležitým pro pochopení digitální komunikace demonstrantů a gerilových militantních skupinek.

Zároveň se ozývají protesty demonstrantů proti „digitálnímu vyšetřování“ od hongkongské justice. Někteří jsou na prášky z toho, že se policajti noří do digitálních tajemství zadržených demonstrantů, aby je lépe usvědčili u soudu, upozorňuje v komentáři publicista František Roček.

Fotograf Lee Wing-ho (22 let), který byl zapleten do protivládního protestu, a byl přitom chycen policisty, se snažil zpochybnit legitimitu dvou soudních příkazů, které umožnily hongkongské policii přístup k jeho mobilnímu telefonu a dalším digitálním zařízením.

Jde o případ Lee Wing-ho (https://www.scmp.com/news/hong-kong/law-and-crime/article/3045923/hong-kong-protests-high-court-test-warrants-let-police), který, zdá se marně, požádal o soudní přezkoumání, jehož cílem bylo, aby hongkongský Vrchní soud prohlásil, že zabavení a nahlížení do jeho mobilu bylo protiprávní a protiústavní.

Co se stalo

Lee byl zatčen za nezákonné (nepovolené) shromáždění v Hongkongu během protivládního protestu 3. srpna minulého roku. Po jeho zatčení mu policisté odebrali kromě mobilního telefonu i několik digitálních paměťových karet.
Lee protestoval, že do 23. října, kdy se jeho případ chystal k soudu, nezjistil, že policie dostala povolení k přístupu k jeho digitálním zařízením.
Nechápal, že dělá digitální gerilu
Lee si neuvědomil, že je člověkem digitálním, když se rozčiloval. Nepochopil, že i jeho mobil je dnes zbraní.
Lee namítal: „Policisté dostali nekontrolovanou pravomoc třídit, kopírovat, ukládat a uchovávat veškeré informace, včetně nových zpráv a komunikací.“
Nebyl sám, kdo se vztekal, protože policie si dovolila „hacknout“ telefony chráněné heslem zadržených demonstrantů. Policie uvedla, že to bylo na základě soudního příkazu.
 
Začátkem ledna 2010 na zasedání Legislativní rady ministr pro bezpečnost John Lee Ka-chiu uvedl, že policie během posledních několika měsíců protestů zabavila více než 3 700 mobilních telefonů používaných protestujícími.

Lee tvrdil, že „digitální forenzní vyšetřování“ zařízení by mohlo být  provedeno až po získání soudního příkazu. A dodal: „Od června do listopadu 2019 policie zpracovávala 1 429 případů, které se týkaly mobilních telefonů jako důkazu.“

Nevím, čemu se demonstrující fotograf Lee divil, když státně úřednický Lee uvedl, že šmírování mobilů bylo v mezích zákona. Dnes je totiž mobilní telefon i zbraní či výstrojí vhodnou pro nezákonné jednání. Mezi výzbrojí (zbraní) a výstrojí je hranice tenčí než panenská blána.
Přístroj (nástroj, který není primárně určen k násilnému útoku) se stává součástí násilné aktivity, pokud je s tímto úmyslem použit. Čili mobilní telefon sloužící v rámci skupiny ke svolání na určité místo, je nástrojem boje.
Digitální oprátka
Fotograf Lee nechápe, že on a jeho kamarádi dělají digitální gerilu, když jejich mobilní telefony zprostředkují protestantské shromáždění. Pokud jde o nepovolené protesty (demonstraci), jde o protiprávní akt/srocení protestantů. Pokud se přitom dopustí i násilí, a policie zasáhne, jejich mobilní telefon je důkazem, že demonstrant se setkal se svými komplici na základě telefonické dohody přes mobilní telefon.
Již nejde jenom o nedovolené shromažďování, ale o organizovanou rvačku pomocí telefonního spolu-domlouvání. A to je z hlediska trestného zákona vždy vážnější (říkejme tomu spiknutí) než prosté zatčení při chaotickém demonstračním mejdanu.
Digitální technika prokazuje u soudu, že došlo k digitálnímu komunikačnímu spiknutí s cílem provést postdigitální pouliční devastační zmatek.
Sledování digitálních stop je přitom i samozřejmou součástí vyšetřování lidí i v politicky údajně demokraticky zmutované západní části planety, tedy i v ČR.
 
Lze říci, že digitální technika je pro demonstranti a vandaly největším nepřítelem, největším virtuálním bonzákem.

Odeslat komentář