JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Důchodový systém v Česku se po 2 letech přebytkového hospodaření propadl na konci června roku 2020 do deficitu téměř 14 miliard Kč

ČESKO: Důchodový systém v Česku se po 2 letech přebytkového hospodaření propadl na konci června roku 2020 do deficitu 13,85 miliardy korun. Na konci června loňského roku byl penzijní systém v Česku v přebytku 6,28 miliardy Kč. Oproti stavu na konci roku 2019 se důchodový systém na konci června roku letošního propadl o 30,29 mld. Kč.

Na konci loňského roku (konec prosince 2019) byl tuzemský penzijní systém v přebytku 16,44 mld. Kč. To znamená, že poplatníci (zaměstnanci, zaměstnavatelé, živnostníci a fyzické osoby) odvedli státu na důchodovém pojištění o 16,44 mld. Kč více, než bylo vyplaceno na důchodech.

Na konci června roku 2020 však už byl tento pomyslný účet v mínusu 13,85 miliard.

Informace o stavu „důchodového účtu“ zveřejnilo ministerstvo financí.

Půlroční příjmy z pojistného kvůli koronavirové nákaze a krizi jsou proti loňsku zhruba o 1,5 miliardy korun nižší, výdaje se ale zvedly asi o 18,7 miliardy.

Příjmy zahrnují povinné odvody i dobrovolné pojištění. Za první pololetí roku 2020 dosáhly příjmy 242,66 miliardy korun.

V loňském roce to bylo 244,14 miliardy.

Výdaje na důchody se však za prvních šest měsíců letošního roku zvýšily na 253,31 miliardy, když správa systému stála 3,2 miliardy. Celkem tak výdaje činily tedy 256,51 miliardy.

Loni za první pololetí suma výdajů důchodového systému činila 237,52 miliardy.


(*)… Ve výdajích na dávky důchodového pojištění jsou zahrnuty i alikvotní části výdajů na správu, které se za jiných okolností pro účely výpočtu salda systému důchodového pojištění přičítají k výdajům na dávky důchodového pojištění až na konci roku. V roce 2020 se očekávají výdaje na správu ve výši 6,4 mld. Kč.

Zdroj: Ministerstvo financí ČR


Premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci oznámil, že peníze na důchody nechybí a chybět nebudou.

„Není to pravda, je to dokonce lež. Meziročně jsme vydali na důchody do 30. června asi o 19 miliard navíc,“ uvedl.

Strategií kabinetu ANO a ČSSD je důchody zvyšovat, podotkl Babiš.

Stát evidoval přebytek důchodového systému v posledních třech letech a to díky stabilnímu růstu ekonomiky a tedy i dynamicky rostoucím odvodům ekonomicky aktivních obyvatel a firem na důchodové zabezpečení.

Pozitivní vliv měla vysoká zaměstnanost v ČR, respektive rekordně vysoký počet plátců sociálního pojištění.

Důvodem propadu důchodového systému je propad ekonomiky zapříčiněný koronavirovou epidemií, respektive restriktivními opatřeními vlády vůči obyvatelstvu i podnikatelské sféře.

Česká republika byla od 12. března do 17. května v tzv. nouzovém stavu. Vláda současně valorizovala za prvních šest měsíců důchody o 15,14 miliardy korun.

Průměrný starobní důchod, který vyplácela ČSSZ, na konci března dosahoval 14.397 korun. Vláda slíbila, že se do sněmovních voleb v příštím roce částka zvýší na 15 tisíc Kč.

Podle zákona se penze vždy od ledna musí zvýšit o navýšení cen a o polovinu růstu reálných mezd.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář