JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Dvacetiletý islamista z Londýna poradil své dívce: „Setni rodičům hlavy!“

VELKÁ BRITÁNIE: Dvacetiletý islamista, který v neděli na jihu Londýna pobodal dva lidi, byl podle policie už léta „posedlý smrtí ve jménu terorismu“. Svou přítelkyni nabádal, aby popravila své nevěřící rodiče. Příbuzným zase tvrdil, že radikalizace není ztráta času. Vraždit šel poté, co si odpykal část trestu za držení a šíření extremistických materiálů.

Někdejší student matematiky Sudesh Amman se prvních zločinů souvisejících s terorismem dopouštěl už jako sedmnáctiletý. O svém snu spáchat teroristický útok mluvil se svými blízkými často a brzy přísahal věrnost Islámskému státu.

Ve svém deníku si podtrhl, že chce zemřít jako mučedník. Kromě toho, že si pořídil nůž, vzduchovku a černou vlajku, přejal i názory radikálů.

Jezídské ženy podle agentury Reuters označoval za otrokyně a tvrdil, že korán povoluje jejich znásilňování.

Odsuzoval také všechny „káfiry“, tedy bezvěrce. Svou tehdejší přítelkyni proto vybízel k tomu, aby „sťala svým nevěřícím rodičům hlavy“. Podobné zprávy posílal i svým příbuzným a vysvětloval jim, že „radikalizace není ztráta času“.

„Jeho fascinace smrtí ve jméně terorismu byla z poznámek v sešitě, který jsme u něj doma našli, zřejmá,“ uvedl na konci roku 2018 tehdejší úřadující velitel londýnské protiteroristické jednotky Alexis Boon pro list The Independent.

Právě tehdy soud mladíka poslal do vězení za držení a šíření extremistických materiálů. Na možnou Ammanovu touhu útočit policii o pár měsíců dříve upozornil nizozemský blogger, který v aplikaci Telegram zahlédl jeho fotografii se zbraněmi i černou vlajkou a popiskem v arabštině „ozbrojen a připraven na 3. dubna“.

Amman se přiznal a policie v jeho počítači našla soubory plné informací o výbušninách a návodů, jak útok provést. Muž uvažoval o najíždění autem, bombě i noži. K tomu se nakonec v neděli přiklonil.

Původně měl za mřížemi strávit ještě dva a čtvrt roku. Pár dní před útokem však byl propuštěn a vzhledem k vysokému riziku, které podle deníku The Guardian stále představoval, zůstával pod dohledem policie. To však jeho činu nezabránilo.

Amman v neděli v jižním Londýně pobodal dva lidi, třetí zraněnou pak je žena, kterou při policejní palbě pořezalo vysypané sklo, zřejmě z některé výlohy či okna.

„Byl pod dohledem, což policii umožnilo zasáhnout tak rychle. Mohlo to být ještě horší. Když byl ve vězení, panovaly jisté obavy, žádný úřad však neměl pravomoc držet ho dál za mřížemi,“ uvedl pro The Guardian nejmenovaný vládní zdroj.

Vzhledem k tomu, že jde o druhý podobný případ za čtvrt roku, v Británii se znovu rozbíhá debata, jak podobným útokům zabránit. Na konci listopadu v Londýně rovněž nožem útočil osmadvacetiletý radikál Usman Khan a zabil dva lidi. I on byl v minulosti ve vězení. Krátce před činem byl na semináři o převýchově vězňů.

Odeslat komentář