JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Enormní zájem o ruskou protikoronavirovou vakcínu se rozšiřuje o další země Evropy a Asie

Několik dalších zemí projevilo zájem o ruskou protikoronavirovou vakcínu Sputnik V. Možnost objednávky současně zvažuje Thajsko, jednají o dodávkách Tádžikistán a Moldavsko. Svou pozornost na přípravek se také obrátilo ministerstvo zdravotnictví Vietnamu.

Reakce Thajska

Podle portálu Khaosod, který se odvolává na zástupce ministerstva zdravotnictví Thajska, vláda země zvažuje možnost objednání u Ruska vakcíny Sputnik V. Rozhodnutí o použití přípravku však má předcházet doporučení odborníků, kteří budou monitorovat výsledky vakcínace mimo thajské území.

“Máme obavy, že tato vakcína ještě neprošla všemi nezbytnými testy,“ uvedl oficiální zástupce zdravotnického rezortu.

V samotném Thajsku jsou současně ve vývoji pět různých vakcín proti koronavirové infekci. Jedna z nich již byla testována na zvířatech a začaly testy na dobrovolnících. Podle thajského ministerstva zdravotnictví bude tuzemská vakcína připravena k hromadnému použití ve druhé polovině roku 2021.

Jednání s Tádžikistánem

Mezitím ministerstvo zdravotnictví Tádžikistánu informovalo o již probíhajících jednáních o nákupu ruské vakcíny. Úřady země doufají, že Sputnik V dostanou díky uzavřeným s Ruskou federací dohodám v oblasti zdravotnictví.

Ve zprávě rezortu se však uvádí, že současný objem výroby ruské vakcíny není postačující pro masový vývoz, ale Tádžikistán spolu s “dalšími 26 zeměmi je na řadě”. V zemi také pracuje speciální skupina odborníků, která má určit, kolik dávek vakcíny je zapotřebí pro místní obyvatelstvo.

Zájem Moldavska

Ohledně dodávek vakcíny se Rusko oficiálně oslovily i úřady Moldavska. „Udržujeme kontakty se všemi zeměmi, které hlásí, že vyvíjejí nebo vyvinuly vakcínu, včetně Ruské federace. Jsme oficiálně oslovili ruské partnery a doufáme, že v okamžiku, kdy začnou vyvážet (vakcínu, pozn.red.), a kdy to umožní mezinárodní standardy, bude vakcína dodána do Moldavska,“ řekl prezident země Igor Dodon.

Dle jeho slov dodávky Sputniku V by mohly umožnit masovou, ale dobrovolnou, vakcinaci občanů Moldavska. Politik také dodal, že situace s šířením koronaviru v jeho zemi je pořád složitá a úřady navíc očekávají zvýšení počtu případů obyčejné chřipky na podzim.

Reakce ve Vietnamu

S návrhem zvážit objednání ruské vakcíny se obrátilo na vládu Vietnamu ministerstvo zdravotnictví země. “Ministerstvo písemně oslovilo vietnamskou vládu s návrhem na zvážení možnosti spolupráce s Ruskem v oblasti dodávek různých lékařských zařízení a přípravků pro prevenci nemoci covid-19, včetně nové vakcíny,“ uvedli v rezortu.

Úřadující ministr zdravotnictví Vietnamu v pátek také uvedl, že republika hodlá dovést 50 až 150 milionů dávek ruské vakcíny. Termíny však neupřesnil.

Vietnam je také jednou ze zemí, která usilovně pracuje na výrobě vlastní vakcíny proti covidu-19. V nejbližší budoucnosti dva vzorky tuzemských přípravků budou odeslány pro klinické testy v USA.

Sputnik V

V úterý ruské ministerstvo zdravotnictví registrovalo první na světě protikoronavirovou vakcínu Sputnik V. Ta byla vytvořena odborníky Výzkumného institutu epidemiologie a mikrobiologie akademika N. F. Gamaleji. Sériová výroba vakcíny je plánována na září.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář