JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Jeden z českých kompliců ruského špióna Ivana Safronova, Martin Laryš, má být vyslechnut v této věci v Rusku

Obhajoba poradce generálního ředitele Roskosmosu, Ivana Safronova, obviněného z vlastizrady, se domnívá, že vyšetřovatelé musí vyslechnout českého občana Martina Laryše, kterého řada médií označila za kádrového pracovníka (personalistu) českých tajných služeb, řekl Sputniku advokát Ivan Pavlov.

„Pokud se vyšetřovací orgány domnívají, že to byl Laryš, který v roce 2012 naverboval Ivana a obdržel od něho tajné informace v roce 2017, tak ať je vyslechnut jako svědek, je to nutné. Jde o to, že vyšetřovatelé musí mít nějaké důkazy, a ne prostě tak bezdůvodně přilepit nálepku,“ prohlásil advokát.

Pavlov vysvětlil, že takový výslech může být pro Laryše bezpečný, pokud se uskuteční na území České republiky.

„Může být vyslechnut v rámci dohody o právní pomoci mezi ČR a RF, může být vyslechnut v České republice, aniž by riskoval, že bude na území Ruské federace obviněn ze špionáže,“ uzavřel advokát.

Předtím Pavlov uvedl, že podle dopisu Zahraniční zpravodajské služby RF, který je součástí spisu, Safronov údajně předával tajné informace neznámému cizinci, jehož jméno nebylo uvedeno, který pracuje pro českou rozvědku. Příjmení Laryš se však ve spisu neuvádí.

„O Martinovi Laryšovi jsme se doslechli z mediálních zpráv. Osoba s takovým křestním jménem a příjmením se ale v trestním řízení neobjevuje,“ uvedl dotyčný.

Dříve portál Projekt objevil, že Safronov měl známého z České republiky, Martina Laryše, který nějakou dobu pracoval jako novinář v Rusku. Později se v médiích, citujících zdroj ve zpravodajské komunitě, objevily informace, že Laryš byl personalistou českých tajných služeb.

Na internetu lze najít informace o tom, že Martin Laryš je ředitelem Centra pro bezpečnostní analýzy a prevenci, který zveřejňuje zprávy o bezpečnosti ve východní Evropě a v Africe, založené na základě dostupných dat.

Obvinění Ivana Safronova ze špionáže ve prospěch České republiky

Poradce šéfa Roskosmosu a bývalý novinář Ivan Safronov byl zadržen 7. července a na dva měsíce zatčen. Podle údajů FSB byl v roce 2012 naverbován českou tajnou službou, pro kterou ze zištných důvodů shromáždil a předal v roce 2017 jejímu zástupci informace o dodávkách ruských zbraní do Afriky a o působení ruských ozbrojených sil na Blízkém východě, jež jsou státním tajemstvím. Konečným příjemcem utajovaných informací byly Spojené státy americké. V pondělí 13. července vzneslo vyšetřování oficiální obvinění z vlastizrady. Safronov svou vinu popírá. Česká strana odmítla obvinění Safronova komentovat.

Podle Roskosmosu zatčení Ivana Safronova nesouvisí s jeho prací ve státní korporaci. Předtím Safronov pracoval v novinách Vedomosti a Kommersant a zabýval se vojenskou a vesmírnou tematikou. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že zadržení Safronova není spojeno s jeho novinářskou prací.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář