JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Libanonský lekár Nimir Búlus: Väčšina ľudí si myslí, že výbuchy v Bejrúte spôsobil útok

LIBANON: Väčšina ľudí v Libanone sa nazdáva, že utorkové výbuchy v Bejrúte spôsobil útok. Pre TASR to povedal lekár Nimir Búlus, ktorý pred štvrťstoročím vyštudoval medicínu v Košiciach a následne odišiel do Bejrútu, kde v súčasnosti vedie súkromnú kliniku

Viacero ľudí podľa neho počulo pred výbuchom zvuky podobné preletu lietadla. Stretol sa aj s názorom, že zásoby dusičnanu amónneho by mohli vybuchnúť iba v kombinácii s nejakou kvapalinou.

V čase explózie sa Búlus nachádzal na svojej klinike. Najprv podľa vlastných slov počul hluk ako pri bombardovaní a vzápätí pocítil silnú tlakovú vlnu.

„Za 30 sekúnd všetko vybuchlo – rozbili sa okná, dvere, autá, ľudia začali kričať. Na zemi bolo sklo,“ opísal situáciu na mieste.
Podľa lekára väčšina Libanončanov viní z nešťastia štát. „Bez ohľadu na to, či to vybuchlo náhodou, alebo to bol plánovaný útok, také veľké množstvo (nebezpečnej látky) nemalo byť v blízkosti ľudí,“ povedal.

„Z ekonomického hľadiska je to katastrofa,“ opísal následky výbuchu na situáciu v krajine. V Libanone už takmer rok trvá ťažká hospodárska kríza, ktorá sa podľa lekára následkami nešťastia ešte prehĺbi.

Bejrút teraz podľa neho okrem finančnej podpory naliehavo potrebuje najmä zdravotnícku pomoc, pričom v zložitej situácii sú aj ľudia, ktorí prišli o svoje príbytky. „Títo ľudia už nemajú kde žiť, pretože všetky byty v okolí sú zničené. Ten výbuch, to bolo ako Černobyľ,“ povedal Búlus.

„Vojnu sme v Libanone zažili veľakrát. Lenže takýto výbuch, to sme zažili prvýkrát – čo sa týka hluku, zľaknutia sa a zranených ľudí,“ skonštatoval lekár.

Utorkový výbuch podľa doterajších informácií spôsobil náhodný požiar, ktorý zapálil zásoby asi 2750 ton dusičnanu amónneho. Výbuch zabil najmenej 135 ľudí, zranil viac ako 5000 osôb a spôsobil rozsiahle materiálne škody.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář