JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Matovič sa zúfalo snaží zbaviť zodpovednosti za zlé, až katastrofálne škodlivé rozhodnutia v súvislosti s umelo vyrobenou, neopodstatnenou „Korona pandémiou“ až tak, že svoju zodpovednosť hádže na Pandemickú komisiu. Politológ mu však pripomenul, kto dostal dôveru od ľudí a kto je zodpovedný!

SLOVENSKO: Podľa politológa nesie politickú zodpovednosť premiér. On je tvárou vlády

Premiér Igor Matovič reagoval na zhoršujúcu sa situáciu ohľadom šírenia nového koroanvírusu. Vyhlásil, že drží palce Pandemickej komisii, pretože zodpovednosť je už v ich rukách.

„Zložil som účty za obdobie, keď som sa snažil bojovať proti koronakríze. Výsledky hovoria samé za seba. Dnes túto úlohu na seba dobrovoľne prebrala Pandemická komisia vlády. Podľa štatútu ani nie som členom, hoci tam môžem prísť. Držím palce Pandemickej komisii, aby túto situáciu zvládli. Samozrejme, keď uvidím, že ju nezvládajú, tak sa do toho budem chcieť veľmi intenzívne zapojiť,“ vyhlásil premiér.

Štatút Pandemickej komisie bol schválený vládou 15. júla. Oficiálne je komisia konzultačný a odborný orgán, ktorý má usmerňovať činnosť jednotlivých ministerstiev a inštitúcií. Matovič však hovorí, že majú plnú moc.

„V prípade pandémie komisia schváli pandemický plán, spolupracovať bude s jednotlivými ministerstvami, a to najmä pokiaľ ide o posilnenie monitorovania prenosných ochorení, liečbu, zásobovanie liekmi a dostatok lôžok. Ďalšou z úloh komisie bude aj zabezpečenie vakcíny (v prípade, ak je na trhu), ako aj prevencia prenosných ochorení, informovanie a poradenstvo,“ píše Úrad verejného zdravotníctva.

Politológ Erik Láštic z Univerzity Komenského vysvetľuje, že Slovensko je parlamentná demokracia a premiér je top exekutívny činiteľ. „V konečnom dôsledku on dostal dôveru od ľudí, nie Pandemická komisia,“ myslí si Láštic. Dodáva, že treba rozlišovať medzi právnou a politickou zodpovednosťou. Zákony prijíma parlament, takže konkrétne obmedzenia práv a slobôd má v rukách Národná rada.

Druhá vec je politická zodpovednosť. „Premiér môže odkazovať na akúkoľvek komisiu, ale on je ten, kto je tvárou vlády. Aj Pandemická komisia je zriadená vládou, takže v konečnom dôsledku je to Matovičova zodpovednosť. To je politická, nie právna zodpovednosť,“ hovorí politológ.

„Premiér je poverený parlamentom, aby mal moc v štáte. Parlament schválil tejto vláde program a vyslovil jej dôveru. Aj inde v zahraničí nesú za rozhodnutia zodpovednosť politickí lídri, či už premiéri alebo prezidenti ako napríklad v USA. Vyvodenie zodpovednosti sa nakoniec tiež dotkne najmä Igora Matoviča. Buď mu klesne popularita, alebo klesne podpora pre jeho stranu OĽaNO, alebo sa ho bude snažiť parlament vysloviť nedôveru,“ dodal Láštic.

Členmi Pandemickej komisie vlády SR sú: minister vnútra, minister obrany, minister dopravy a výstavby, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, minister financií, minister hospodárstva, minister práce, sociálnych vecí a rodiny, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí, minister školstva, vedy, výskumu a športu, minister kultúry, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, hlavný hygienik SR, predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR, predsedovia samosprávnych krajov, generálni riaditelia zdravotných poisťovní, hlavný odborník pre epidemiológiu, hlavný odborník pre infektológiu a tropickú medicínu, predseda Slovenskej akadémie vied, generálny riaditeľ sekcie krízového riadenia ministerstva vnútra, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, riaditeľ komunikačného odboru ministerstva zdravotníctva, riaditeľ odboru krízového manažmentu ministerstva zdravotníctva, ktorý je súčasne tajomníkom komisie.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář