JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Matovič vypustil z fľaše džina maďarskej iredenty

SLOVENSKO: 4. júna, na 100. výročie podpísania Trianonskej zmluvy, bolo niekoľko slovenských názvov obcí s maďarským obyvateľstvom prekrytých maďarskými zástavami s nápisom „Vesszen Trianon“ – „Nech zhynie Trianon“. Zároveň sa v obci Slavec v letnom tábore Gombasek uskutočnilo slávnostné odovzdávanie podivuhodnej stavby – stožiara s maďarskou vlajkou, do ktorého základov je vložená časová schránka z nerezovej ocele. V jej vnútri sa ukrývajú rôzne správy pre budúce generácie a prste zeme z „našich dedín“ – rozumej z dedín na juhu Slovenskej republiky, na ktoré si iredentisti robia nárok ako na „Hornú zem“. Sviečky „národného smútku“ boli zapálené napríklad v dunajskostredskom mestskom parku.

Historická udalosť

Mierová zmluva s Maďarskom, ako súčasťou bývalého Rakúsko-Uhorska, porazeného v prvej svetovej vojne, sa podpísala 4. júna 1920 vo Versailles, vo Veľkom trianonskom paláci. Slováci ako súčasť novovzniknutého Československa stáli na strane víťazov. Zmluva vytýčila hranice medzi novými štátmi. Slovensko sa vyčlenilo z Uhorska ako samostatný geografický celok, i keď nie ako samostatný štát. Zároveň to znamenal koniec nášho tisícročného útlaku.

Z pohľadu Maďarov, ktorí vnímali a dodnes vnímajú Uhorsko ako svoj štát (Veľké Maďarsko), to však bola strata dvoch tretín obyvateľstva a troch pätín územia. Pri 70. výročí Trianonu vyzval nový maďarský parlament pripomínať si 4. jún ako „deň smútku“. A pred desiatimi rokmi sa tento dátum stal zo zákona Dňom národnej spolupatričnosti všetkých Maďarov bez ohľadu na štátne hranice.

Kálmán Petőcz, bývalý diplomat píšuci pre denník N, uvádza: „Osobitný výskumný tím Maďarskej akadémie vied vedený Balázsom Ablonczym uskutočnil v máji 2020 prieskum zameraný na to, ako vníma Trianon súčasná maďarská populácia. Podľa výsledkov prieskumu 94 percent občanov Maďarska považuje Trianonskú zmluvu za nespravodlivú, 85 percent z nich považuje Trianon za najväčšiu tragédiu maďarského národa, 84 percent si myslí, že „Maďarom je ten, koho bolí Trianon“, a podľa 77 percent z nich trianonskú traumu krajina doteraz neprekonala.“

Matovičove „hrátky“ s SMK

V tomto kontexte je spolčovanie sa s radikálnou časťou politických zástupcov maďarskej menšiny na Slovensku, ktorej cieľom je dosiahnuť územnú autonómiu južného Slovenska, zahrávaním si s ohňom. SMK medzi takéto subjekty nepochybne patrí. Súčasný premiér Igor Matovič v roku 2017 ako šéf vtedy opozičného OĽANO pre TASR uviedol: „Nastal čas podať mimoparlamentnej strane SMK pomocnú ruku a ich prostredníctvom aj samotným obyvateľom južného Slovenska. A keďže voliči SMK v župných voľbách jednoznačne ukázali, že si neprajú akúkoľvek spoluprácu so stranami vládneho zlepenca, nastal čas, aby sme sa vážne bavili aj s touto stranou reprezentujúcou slovenských Maďarov o vytvorení lepšej alternatívy pre Slovensko po Robertovi Ficovi.“

Zdôraznil, že ak by sa v roku 1998 nepridali slovenskí Maďari na stranu „dobra“, Vladimíra Mečiara by sme sa nezbavili. „Rovnako dnes platí, že skorumpované zlo, ktoré nám vládne, odstavíme len vtedy, ak dokážeme, že nám na ľuďoch na juhu Slovenska záleží. SMK sa zmenilo. Pred voľbami vyhodili zo svojej kandidátky človeka, ktorý blúznil na bilborde o autonómii, majú nové progresívne vedenie a po stretnutí s nimi mám pocit, že si uvedomujú, že ich voliči si spoluprácu za lepšie Slovensko želajú,“ povedal Matovič.

Požiadavky na autonómiu

Takže SMK sa zbavila radikálov a o autonómiu im už vôbec nejde? Doslova v predvečer stého výročia Trianonu predstavitelia tejto strany odovzdali teraz už premiérovi Matovičovi Memorandum maďarskej komunity, kde autonómiu de facto požadujú. Stalo sa tak v utorok, na stretnutí s predstaviteľmi maďarskej komunity, ktoré Matovič zorganizoval pod názvom „Minulosť sme nepísali, budúcnosť je v našich rukách“. Počet účastníkov bol limitovaný, vraj kvôli epidémii, pozvaní však boli skôr tí radikálnejší a predovšetkým predstavitelia SMK. Premiér prípravu podujatia a návrhy na pozvania konzultoval s Józsefom Berényim, bývalým predsedom SMK, ktorý to potvrdil pre denník Pravda.

Memorandum podpísali títo čelní predstavitelia SMK: Péter Őry, Ferenc Auxt, Gyula Bárdos, Pál Csáky, Zoltán Cziprusz, Iván Farkas, Adrianna Gergely Papp, Csaba Furik, József Menyhárt, Miklós Viola. V jeho texte sa píše: „Uznanie Maďarov za svojbytný politický národ v rámci Slovenska. Vytvorenie Maďarského okolia, ktoré by spravovali Maďari prostredníctvom svojich volených zástupcov. Jazyková požiadavka, aby sa v úradoch, na súdoch ako úradný jazyk používala maďarčina. Jedna, slobodná, konštitucionálna vlasť a v nej sloboda, rovnosť a bratstvo národov!“

Ďalej požadujú, „aby bolo zabezpečené slobodné používanie našich národných symbolov (hymna, erb, trikolóra) v každej oblasti života“, aby „maďarský jazyk bol rovnocenným jazykom na území obývanom našou komunitou“ a aby „hranice subjektov verejnej správy zohľadnili existujúce prirodzené regióny“. Tiež, aby maďarskí katolíci mali samostatnú arcidiecézu.

Po utorkovom stretnutí sa ozvali aj ďalšie maďarské strany. Most-Híd žiada zákon o dvojitom občianstve a rozsiahly zákon o národnostných menšinách. Zsolt Simon, predseda strany Maďarské fórum, požaduje, aby sa v preambule Ústavy SR slová „My, národ slovenský“ nahradili slovami „My, občania Slovenskej republiky“.

Stranícke nominácie

Podľa denníka Plus 1 deň sa OĽANO týchto radikálov chystá dosadzovať za prednostov okresných úradov na juhu Slovenska. „Podľa našich informácií nominovala strana SMK prednostov do 11 okresov a medzi nimi aj takých, ktorí sú dlhoročnými straníkmi. V okrese Senec je nominantom Gábor Klenovics, ktorý v roku 2014 kandidoval za SMK vo voľbách do Európskeho parlamentu a následne bol asistentom európskeho poslanca Andora Deliho (Fidesz). V Galantskom okrese SMK menovala Lászla Bíróa, ktorý je krajským poslancom za SMK v Trnavskej župe. V komárňanskom okrese SMK menovala Róberta Králika, ktorý je hovorcom strany, a v okrese Nové Zámky je nominantom strany Tibor Nagy. Jeho syn Dávid Nagy je pritom poradcom dočasného predsedníctva SMK. V okrese Rimavská Sobota SMK menovala Ferenca Auxta, ktorý je krajským poslancom za SMK v Banskobystrickej župe,“ píše Plus 1 deň a pokračuje:

Parlamentný poslanec Peter Cseh (OľaNO) pre denník Új Szó povedal, že v dunajskostredskom okrese sa vyberá zo štyroch až piatich kandidátov, zároveň potvrdil, že o téme prednostov komunikujú s ľuďmi z SMK. Napriek týmto informáciám Peter Őry, ktorý je povereným predsedom SMK, pre denník Új Szó poprel, že by prebiehali oficiálne rokovania v tejto téme medzi OĽaNO a SMK. József Berényi, podpredseda Trnavskej župy a člen dočasného predsedníctva SMK, sa vyjadril, že župan Jozef Viskupič (OĽaNO) im povedal, aby ľudí, ktorí sa chcú hlásiť do vnútorných výberových konaní, povzbudzovali.“

Premiér otáča

Ťažko povedať, či s úprimným úmyslom, alebo pod tlakom zdrvujúcej kritiky (ako už mnohokrát predtým) sa dnes Igor Matovič vyjadril k spomínanému Memorandu: „Mrzí ma, že niekto to chcel zneužiť, aby v snahe o vlastnú prezentáciu opäť rozdúchaval národnostné vášne a vracal pomery na Slovensku o tridsať rokov dozadu. Stačil mi spôsob, akým mi ho chceli doručiť. Je to, akoby ste vy podali ruku a miesto jej prijatia vám na ňu napľujú. Takto sa so mnou ani so Slovákmi nikto baviť nebude.“ Podľa Matoviča účelom utorkového stretnutia malo byť vyjadrenie vzájomného porozumenia medzi Slovákmi a maďarskou menšinou, bez vracania sa k historickým krivdám. Potom však k tomu celkom nesedí ten jednostranný výber pozvaných hostí.

V každom prípade Matovič, či už z trestuhodnej politickej naivity, alebo dokonca zámerne (čo by už hraničilo s vlastizradou), svojim správaním povzbudil nacionalistov z SMK a vypustil z fľaše džina maďarskej iredenty, ktorý doteraz dlhú dobu pokojne driemal. Akoby Slovensko nemalo dosť iných problémov.

Odeslat komentář