JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí M. Zacharovová o situaci kolem Navalného: Je zřejmé, že Berlín blafuje

RUSKO: Oficiální mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová v rámci komentáře k situaci kolem Alexeje Navalného uvedla, že je každému jasné, že Berlín blafuje a slouží špinavému politickému rozruchu. Ruská strana očekává německého velvyslance na Smolence.

„Očekáváme, že Berlín poskytne veškeré dostupné údaje: jak výsledky laboratorních studií Bundeswehru, tak některé ‚důkazy‘, které vlastní německé ministerstvo zahraničí,“ řekla Zacharovová novinářům.

 

„Očekáváme německého velvyslance na Smolence. Je čas odkrýt karty, protože je to každému jasné: Berlín blafuje a slouží špinavému politickému rozruchu,“ řekla.

Podle jejích slov „v těchto dnech v Ústavu farmakologie a toxikologie německých ozbrojených sil bylo uvedeno, že laboratoři se podařilo ‚nepopiratelně‘ prokázat přítomnost chemické bojové látky v biomedicínských vzorcích blogera“. Citovala výňatek z prohlášení ústavu, v němž se uvádí, že z důvodu utajení nemůže poskytnout žádné další informace o použitých metodách a postupech ani žádné další podrobnosti. Podle jejích slov organizace rovněž odmítla provést natáčení, případně nahrát rozhovor s kýmkoliv ze zaměstnanců.

„O jakém utajení můžeme hovořit, pokud podle zpráv v médiích nabývá na síle výměna informací mezi klinikou Charité, laboratoří Bundeswehru, britskou laboratoří Porton Down a bulharskými institucemi. A to vše se stává majetkem takových drenážních zdrojů, jako je Bellingcat,“ řekla mluvčí ruského ministerstva.

„Zároveň v rozhovoru pro německá média německý ministr zahraničí Maas v odpovědi na otázku týkající se účasti ruského státu v incidentu prohlásil, že „o tom existuje mnoho důkazů,“ uvedla.Podle jejích slov „je to příliš vážné, než aby si to němečtí úředníci nechávali všechno pro sebe,“ řekla.

Navalnyj byl hospitalizován v Omsku 20. srpna poté, co se mu udělalo špatně v letadle. Na základě výsledků vyšetření omští lékaři uvedli jako hlavní diagnózu metabolickou poruchu, která způsobila prudkou změnu hladiny cukru v krvi. Zatím není jasné, co bylo příčinou poruchy, ale podle omských lékařů nebyly v krvi ani v moči Navalného nalezeny žádné jedy.

Bloger byl později dopraven letadlem do Německa. Ve středu vláda SRN s odvoláním na vojenské lékaře oznámila, že Navalnyj byl údajně otráven látkou ze skupiny toxických bojových látek Novičok. V této souvislosti Kreml uvedl, že Berlín neinformoval Moskvu o svých zjištěních, a ruské ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že Rusko očekává odpověď Německa na oficiální žádost ohledně této situace.

Již v den hospitalizace Navalného ruské státní zastupitelství (v RF – prokuratura) a policie začaly provádět kontroly. Ruské velvyslanectví v Berlíně uvedlo, že očekává co nejrychlejší odpověď německé strany na žádost Generální prokuratury RF ze dne 27. srpna o právní pomoc ve věci Navalného. Rusko má zájem a chce vyjasnit situaci, k tomu potřebuje informace z Německa, které zatím nejsou k dispozici, řekl Dmitrij Peskov, tiskový tajemník ruského prezidenta. Vyšetřování týkající se situace s Navalným de facto probíhá, pokud se potvrdí přítomnost jedovaté látky, bude vyšetřování zahájeno i de iure, řekl v pátek tiskový tajemník prezidenta Ruské federace v odpovědi na otázky novinářů.

V pondělí berlínská klinika Charité oznámila, že se stav Navalného zlepšil, byl probuzen z kómatu.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář