JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Na Slovensku se uvolnila některá opatření zavedená kvůli pandemii. Slováci už mohou na trh nebo na hřiště, restaurace mohou prodávat jídlo výdejním okénkem, otevřely se také menší obchody. V Německu začala křivka zase stoupat

SVĚT: Na Slovensku se ve středu uvolnila některá opatření zavedená kvůli pandemii koronaviru. Restaurace mohou prodávat jídlo výdejním okénkem, otevřely se také menší obchody. Další vlny budou následovat podle toho, jak se ta první osvědčí. Restrikce chtějí postupně zmírnit i ve Španělsku. V Německu mezitím už druhý den v řadě roste počet nových případů.

Slovenský premiér Igor Matovič harmonogram uvolňování opatření představil v pondělí. Tiskovou konferenci nazval Něco za něco a obyvatele upozornil, že se klidně může stát, že se pravidla nebudou uvolňovat, ale naopak dál zpřísňovat, pokud křivka nově nakažených začne nebezpečně růst.

Podle plánu se opatření budou zmírňovat ve čtyřech fázích. Ta první začala platit ve středu, další budou následovat v zatím nejasných intervalech. Matovič nastínil zhruba dvoutýdenní rozestupy, ale znovu bude záležet na vývoji epidemie na Slovensku.

Harmonogram po vládě schválil ústřední krizový štáb a hlavní hygienik k němu pak vydal pokyny a přesné podmínky. Jako poslední by se v zemi měly otevírat kromě jiného školy, obchodní centra, kina a divadla.

Nově se mohou otevřít dlouhodobá ubytování bez stravy, lidé si mohou zajít zacvičit na venkovní sportoviště, pokud zůstanou sprchy a toalety zavřené a půjde o bezkontaktní sport. Otevřou se také obchody a služby do 300 metrů čtverečních mimo obchodní centra a restaurace s výdejním okénkem. Nakupovat lze od středy také automobily.

Například v prodejnách s textilem je však zakázáno zkoušení oděvů, stánky na venkovních tržištích musejí být od sebe vzdáleny alespoň dva metry a zákazníci se mohou po tržišti pohybovat jen v jednom směru.

Senioři zase mohou až na výjimky nakupovat jen ve vyhrazeném čase. Ten se o hodinu zkrátil na dobu mezi devátou a jedenáctou dopoledne. Mimo něj lidé starší 65 let nakupovat nesmějí, tento zákaz se nevztahuje například na lékárny a čerpací stanice.

Matovič také v pondělí představil návrh na vydávání stravných lístků, za které by si senioři mohli objednávat obědy v restauracích. Přivézt by jim je mohli taxikáři, což by podle premiéra pomohlo restauratérům i řidičům taxíkům, kteří „teď sedí doma“.

V úterý přibylo na Slovensku 45 lidí infikovaných koronavirem, tedy nejvíce od víkendu. Celkově má pětimilionová země pod Tatrami 1 244 potvrzených případů nákazy a 14 pacientů zemřelo.

Španělsko bude restrikce uvolňovat pomalu

Opatrně uvolňovat velmi přísná opatření omezujících pohyb a stýkání lidí se chystá i Španělsko. Mimořádný stav chce prodloužit až do 9. května. „Budeme velmi opatrní,“ cituje premiéra Pedra Sáncheze deník El País. Od neděle budou moci poprvé od poloviny března jít ven v doprovodu rodičů děti. Dosud mohli vycházet jen dospělí v nutných případech, například na nákup nebo do lékárny.

Počet mrtvých vzrostl ve Španělsku oproti úterní bilanci o 435 na nynějších 21 717. Podle agentury Reuters tak pokračuje trend v průměru dvouprocentních 24hodinových nárůstů z posledních dní. V úterý země evidovala 430 nových obětí, v pondělí 399. Celkový počet potvrzených případů nyní činí 208 389.

Země hlásí mírné zvýšení počtu nově zemřelých druhý den v řadě, ale obecně v posledních týdnech počet nově nakažených a úmrtí spíše klesal. V počtu obětí nákazy je aktuálně Španělsko třetí nejhůře postiženou zemi na světě po USA a Itálii. Celkový počet potvrzených případů je vyšší jen ve Spojených státech.

Druhým dnem po sobě roste počet nových případů také v Německu, za úterý se bilance zvýšila o 2 237 infikovaných. S odkazem na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura Reuters. Doposud byl v Německu koronavirus prokázán u 145 694 lidí, z nichž 4 879 zemřelo.

Výrazně se zvýšil také denní počet lidí, kteří komplikacím souvisejícím s nemocí covid-19 podlehli – nově jich bylo 281, což bylo skoro o stovku více než za pondělí. Již pondělní údaj byl ve srovnání s nedělí, kdy zemřelo 110 nakažených, takřka dvojnásobný.

Německé úřady mezitím udělily první povolení k testování možné očkovací látky proti infekci. Získala ho v Mohuči sídlící firma Biontech, která bude v první fázi látku testovat na 200 zdravých dobrovolnících. Šéf institutu, který je za povolení zodpovědný, počítá s tím, že by se v Německu letos mohla uskutečnit ještě trojice dalších klinických studií s jinými látkami.

Německý týdeník Die Zeit či americký časopis Time ve středu ocenilyŘecko za způsob, jakým zvládá nynější pandemii. V jedenáctimilionové zemi se zatím potvrdilo jen na 24 00 případů nákazy, z toho 121 lidí zemřelo. Tato čísla patří k nejnižším v EU, uvedl Time. Americký týdeník též připomněl, že Řecko má po Itálii druhou nejstarší populaci v Evropě a že jeho zdravotnictví utrpělo kvůli škrtům po finanční krizi, v níž se před deseti lety země ocitla na pokraji bankrotu.

Podle serveru týdeníku Time vysvětlují analytici situaci v Řecku včasnou reakcí tamní vlády na šíření koronaviru v Evropě. V Řecku se první případ nákazy potvrdil 26. února, krátce nato začala vláda omezovat hromadné akce na veřejnosti. Už začátkem března uzavřela školy, sportovní centra, kina a divadla ve třech západních provinciích. Krátce nato tento zákaz rozšířila na celou zemi a v polovině března se v Řecku zavřely i kavárny, restaurace a velká část obchodů.

New York má nejméně oběti koronaviru od 1. dubna

V americkém státě New Yorkzemřelo za posledních 24 hodin 474 lidí s onemocněním covid-19, což je nejméně od 1. dubna. Celková bilance mrtvých tak v koronavirem nejhůře zasaženém státě USA překonala hranici 15 000.

Denní přírůstek obětí je v New Yorku nižší než 500 již třetí den po sobě, což naznačuje stabilizaci epidemie, píše list The New York Times. Předchozí den stát s téměř 20 miliony obyvatel evidoval 481 zemřelých, v pondělí 478.

Spojené státy, kde žije zhruba 330 milionů lidí, jsou koronavirem nejhůře postiženou zemí na světě v počtu obětí i v počtu nakažených. Koronavirus se dosud potvrdil u více než 820 000 lidí, z čehož bezmála 46 000 zemřelo, vyplývá ze statistiky portálu Worldometer.

Rakousku stoupl za den počet nakažených virem SARS-CoV-2 o pouhých 0,34 procenta, což je dosud nejnižší hodnota. Podle serveru oe24.at je tato hodnota například v Británii kolem pěti procent, ve Švédsku 4,2 procenta a v Německu 1,7 procenta.

Za posledních 24 hodin přibylo v Rakousku 52 infikovaných, čímž se bilance nakažených zvýšila na 14 925. Většina z nich se už ale vyléčila, a tak se aktuálně s nemocí covid-19 v zemi s 8,5 milionu obyvatel potýká 3087 lidí. Mrtvých je nyní 510, což je o necelou dvacítku více než v úterý.

Nemocnice v Británii za den nahlásily úmrtí dalších 763 pacientů s nemocí covid-19, čímž se oficiální bilance epidemie zvýšila na 18 100 mrtvých. Počet nově evidovaných úmrtí je o několik desítek nižší než v úterý, ovšem skoro stejný jako minulou středu. Před týdnem se vládní součet zvýšil o 761 smrtí spojených s nákazou koronavirem.

Skutečný počet lidí, kteří v Británii zemřeli kvůli šíření viru SARS-CoV-2, je ale podle všeho nejméně o několik tisíců vyšší. Vyplývá to z informací od provozovatelů domovů pro seniory nebo britského statistického úřadu. Deník Financial Times dnes na základě vlastních propočtů napsal, že obětí už by mohlo být více než 40 000.

Itálii zemřelo za den 437 nakažených koronavirem, je to o stovku méně, než byl denní nárůst v úterý, kdy místní úřady oznámily 534 úmrtí. Případů nákazy přibylo ve středu 3 370, více než v úterý, informovala místní civilní ochrana. Celkem se v Itálii dosud potvrdilo 187 327 případů nákazy koronavirem, z toho 25 085 lidí zemřelo a 54 543 se uzdravilo.

Počet případů koronavirové nákazy v Nizozemskunarostl za poslední den o 708 na 34 842. Nově v Nizozemsku zemřelo 138 lidí s virem, dohromady už 4054. V úterý se počet mrtvých po nákaze v Nizozemsku zvýšil o 165 a počet případů o 729. Epidemie tak v této zemi vykazuje známky mírného zpomalení.

Polskupočet nakažených překročil hranici 10 tisíc, zemřelo více než 400 lidí. Od úterního večera přibylo dalších 178 pozitivních testů. Podle vlády se v zemi podařilo snížit „horizontální“ přenos koronaviru. „V úhrnu nedochází k velkému přímému infikování, nedochází k přenosu mezi lidmi na ulici,“ citovala prohlášení ministerstva zdravotnictví agentura PAP.

Maďarsku, jež má čtyřikrát méně obyvatel než 38milionové Polsko, evidují podle vládního serveru koronavirus.gov.hu 2 168 nakažených. To je ve srovnání s předchozími informacemi o 70 více. Počet obětí se zvýšil o 12 na 225. Naproti tomu se doposud z nemoci covid-19 vyléčilo už 295 Maďarů.

Ruskuv úterý klesl denní přírůstek nakažených (5 236) a celkový počet infikovaných se přiblížil k 58 tisícům. Ve srovnání s pondělím se naopak mírně zvýšil přírůstek nových úmrtí, kterých v Rusku dosud evidují 513. Přes 4 400 pacientů už se z nákazy vyléčilo.

Izraeli, který začal o víkendu uvolňovat omezení vyhlášená kvůli koronaviru, za minulých 24 hodin přibylo 443 nových případů nákazy. Je to nejvíc od 15. dubna. Podle úřadů ale zatím není jasné, zda toto vysoké číslo nesouvisí jenom se zvýšením počtu provedených testů. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že v pondělí bylo provedeno přes 12 200 testů, což je vůbec nejvíc za jediný den.

S nemocí covid-19 zemřelo dosud v Izraeli 187 lidí a nakazilo se 14 326 lidí. V minulém dni bylo ohlášeno nově 608 vyléčených, celkově jich má Izrael skoro 5000.

Rumunsko začne uvolňovat omezení přijatá v souvislosti s epidemií koronaviru po etapách od 15. května. Lidé i poté budou muset nosit roušky v uzavřených prostorech a veřejné dopravě. Úřady bezmála dvacetimilionového Rumunska dosud zaznamenaly 9 710 případů nákazy koronavirem, na 508 lidí s nemocí covid-19 zemřelo.

Za porušení restriktivních opatření hrozí Rumunům pokuty, které činí až 20 000 lei (zhruba 113 800 korun). Průměrná měsíční mzda v zemi přitom dosahuje zhruba 3 000 lei (zhruba 17 000 korun).

Ústavní soud Bosny a Hercegovinynařídil zrušit zákaz vycházení pro seniory nad 65 let a mladistvé, který vydaly úřady v rámci boje proti pandemii. Podle soudu je opatření neústavní kvůli své nepřiměřenosti a zároveň porušuje základní právo na svobodný pohyb. Druhá bosenská entita, Republika srbská, sice zavedla vůči seniorům a mladistvým stejné restrikce, středeční soudní výrok se jí ale netýká.

V Bosně bylo od začátku epidemie zaznamenáno 1368 případů nákazy koronavirem, na 53 osob s nemocí covid-19 zemřelo.

Selektivní zákaz vycházení pro občany nad 65 let uplatňuje také sousední Sbrsko, které v úterý začalo s uvolňováním restrikcí. Senioři budou po čtyřech týdnech nuceného pobytu doma moci opět vyjít na procházku – ovšem nanejvýš 600 metrů od svého bydliště a současně jen mezi šestou hodinou večerní a jednou hodinou ranní, maximálně na půlhodinu a ještě pouze tři dny v týdnu.

Odeslat komentář