JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Nizozemští poslanci žádají vyšetření role Ukrajiny při pádu MH17!

Nizozemští poslanci požadovali, aby kabinet země vyšetřil roli Ukrajiny při zřícení letu MH17 nad Donbasem v roce 2014. Návrh podpořily všechny čtyři strany zahrnuté v koaliční vládě, jakož i čtyři hlavní opoziční strany.
V dokumentu zveřejněném na webových stránkách parlamentu nizozemští poslanci poznamenali, že je nezbytné další šetření skutečností, aby se „vyjasnila otázka uzavření vzdušného prostoru nad a kolem východní Ukrajiny“. Poslanci požadovali, aby nizozemská vláda zvážila možnosti provedení takového vyšetřování a „informovala o výsledcích dolní komoru parlamentu“.

Ministr zahraničních věcí Stef Blok na návrh reagoval opatrně a poznamenal, že vláda z právního hlediska nevidí žádný důvod k vyšetřování role Ukrajiny při katastrofě MH17. Upozornil také na skutečnost, že úkol nebude snadný, protože bude vyžadována spolupráci nejen Kyjeva, ale také  Moskvy. Očividně se však nizozemské vládě nechce klást nepříjemné otázky Kyjevu. Nakonec však Blok nevznesl námitky proti zvážení možností pro šetření skutečností kolem situace s otevřeným vzdušným prostorem Ukrajiny.

Civilní letadlo malajských aerolinií Boeing 777, letu MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, se zřítilo 17. července 2014 v Donbasu, přičemž zahynulo všech 298 lidí na palubě.

Mezinárodní vyšetřovací skupina (JIT) dospěla k závěru, že letadlo sestřelili opolčenci pomoci protiletadlového systému Buk, který byl převezen z Ruska. Závěry i samotné vyšetřování má však řadu trhlin, a malajská vláda její výsledky zpochybnila a naznačila, že naopak za sestřelním letadla stála ukrajinská armáda. Ostatně i uvedené otevření vzdušného prostoru nad konfliktní zónou Ukrajinou je jednou z trhlin vyšetřování, které se tím vůbec nezabývalo.

Odeslat komentář