JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Nové ministerstvo pre Kiskovcov. Viac úradníkov, viac nákladov, žiadny efekt

SLOVENSKO: Richard Raši: Nové ministerstvo neprinesie žiadny efekt, len väčšie náklady má za cieľ len posilnenie politických štruktúr pre stranu Za ľudí

Zmena Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) na nové ministerstvo má za cieľ len posilnenie politických štruktúr. Myslí si to bývalý šéf úradu a súčasný poslanec Richard Raši (Smer-SD). Vytvorenie ministerstva podľa neho neprinesie žiadny efekt, len vyššie náklady.

Podotkol, že vytvorenie ministerstva znamená desiatky tisíc eur každý mesiac, pretože je to spojené s vytvorením pozície dvoch až troch štátnych tajomníkov. S tým zároveň podľa jeho slov súvisia ďalšie náklady na sekretariát, poradcov, vodiča, vozidlo, poistky či zahraničné cesty. Poukázal tiež na to, že pri zmene názvu sa budú musieť meniť logá, vizitky, webové stránky a budú sa musieť robiť aj nové označovania projektov. „Všetky tieto množstvá zmien stoja ďalšie a ďalšie eurá, ktoré sa budú musieť na toto vynaložiť,“ zdôraznil v stredu na tlačovej konferencii pred parlamentom. Vyčíslil, že transformácia úradu na ministerstvo môže stáť daňových poplatníkov za celé volebné obdobie aj niekoľko stotisíc až miliónov eur.

Štátni tajomníci zároveň podľa neho nebudú vykonávať žiadnu odbornú agendu, pretože teraz ju vykonávajú generálni riaditelia sekcií, riaditelia odborov a odborný aparát. Zmena tak podľa Rašiho neprinesie nič pozitívne. „Vytvára akurát nové teplé miestečká pre štátnych tajomníkov, ktorými sa stanú dvaja poslanci za stranu Za ľudí, a to pán Vladimír Ledecký a Marek Antal,“ dodal.

Raši poznamenal, že predkladatelia návrhu v materiáli konštatujú, že novela nebude mať vplyv na rozpočet, čo podľa neho nie je pravda. Tiež sa tam uvádza, že nebude mať vplyv ani na informatizáciu či podnikateľské prostredie. To je podľa neho dôkazom, že zákon nemá zmysel.

Poslanec Smeru-SD Ján Ferenčák spochybnil aj tzv. zrýchlený režim k tomuto návrhu zákona. „Máme za to, že použiť skrátené legislatívne konanie v tomto nemá žiaden zmysel,“ skonštatoval. Raši zároveň požiadal prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby návrh zákona nepodpísala, pretože nespĺňa kritériá na skrátené legislatívne konanie. Ak sa ho rozhodne podpísať, vyzval ju, aby tak ako v minulosti požiadala Ústavný súd, aby sa vyjadril, či boli splnené podmienky na skrátené legislatívne konanie. „Tento zákon, keby bol predložený o mesiac, o tri týždne, o tri mesiace, nič zásadné sa nestane,“ tvrdí Raši.

Odeslat komentář