JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Ode dneška až do ukončení mimořádných opatření nelze zvýšit nájemné z bytů. Vláda zmrazila ceny nájmů

ČESKO: Vláda se rozhodla zrychlit otevírání obchodů o čtrnáct dnů a zmrazit ceny nájmů. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka se již v pondělí 27. dubna otevřou obchody do 2 500 metrů čtverečních mimo nákupní centra.Restaurace budou moci být otevřené od 25. května, kdy budou moci začít hrát i divadla a otevřou se i zámky a hrady.

Už v pondělí 27. dubna se otevřou nejen obchody s velikostí do 2500 metrů čtverečních, ale také autoškoly, posilovny i fitness centra bez sprch a šaten, knihovny, venkovní prostory zoologických zahrad a budou se moci konat bohoslužby pro 15 osob.

11. května se otevřou všechny provozovny v nákupních centrech, obchody nad 2500 metrů, která jsou mimo tato centra, Restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky s prodejem přes výdejní okénko a v rámci venkovních zahrádek.

Toto datum si také mohou tučně zaškrtnout v kalendáři ti, kdo potřebují jít ke kadeřníkovi nebo holiči. Otevřou také pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby. Lidé budou moci od 11. května do muzea, galerie a výstavní síně, do venkovních prostor zámků, hradů a skanzenů. Umožněny budou už bez omezení i venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců.

Harmonogram uvolnění podnikatelských a dalších činností. (23. dubna 2020)Harmonogram uvolnění podnikatelských a dalších činností. (23. dubna 2020)

Poslední fázi uvolňování vláda posunula z 8. června na 25. května. V tento den budou moci plně otevřít restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky, hotely, venkovní kempy a další ubytovací zařízení. Jezdit budou moci už bez omezení taxikáři a otevřou i salóny, kde se dělá tetování či piercing, i vnitřní prostory zoologických, botanických a dendrologických zahrad.

Vláda zmrazila od čtvrtka nájmy

Vláda se také rozhodla s okamžitou platností zmrazit nájmy. „Ode dneška až do ukončení mimořádných opatření nelze zvýšit nájemné z bytů. I malé zvýšení nájmu může lidem způsobit existenční problémy. Teď jim dáváme záruku, že v dnešní nelehké situaci jim náklady na bydlení neporostou,“ oznámila na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová. Vláda může cenové moratorium na nájmy případně může ukončit i dříve, pokud to uzná za vhodné.

„Cenové moratorium je zaváděno vzhledem ke snížené mobilitě obyvatel, nemožnosti provádět prohlídky, omezení možnosti stěhování. Je přijímáno jako pojistka proti zneužití silnějšího postavení pronajímatele vůči nájemníkovi,“ zdůvodnila to vláda.

Městský soud ve čtvrtek zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s pandemií koronaviru omezila volný pohyb, maloobchod a služby. Podle něj jsou nezákonná. Vláda má podle soudu do pondělí 27. dubna čas, aby opatření přijala v zákonné formě, tedy jako krizové opatření.

„Budeme hledat takové řešení, abychom vyhověli soudu, a současně jsme zachovali opatření, která jsou z epidemiologického hlediska klíčová pro zamezení šíření epidemie, a nadále jsme pokračovali v jejich postupném uvolňování podle nastíněného plánu,“ reagoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Jeden z ministrů iDNES.cz řekl, že paradoxně verdikt soudu vrací do hry i možnost prodloužení nouzového stavu, jestliže nejsou možné vládní opatření podle nařízení ministra zdravotnictví. Jednání vlády má proto pokračovat od 20 hodin. Bude jednat o reakci na rozhodnutí soudu. Jedním z témat jednání vlády by měl být nouzový stav, který Sněmovna schválila do konce dubna. Ministr vnitra Jan Hamáček ho chce prodloužit, ale premiér Andrej Babiš je proti tomu.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová plánovala ve čtvrtek řešit odklad či úplné odpuštění sociálních odvodů firmám na půl či čtvrt roku. „Odložit nebo dokonce odpustit firmám odvody na sociální pojištění na 3 až 6 měsíců je správná cesta,“ napsala na Twitteru Maláčová.

„Dnes na to není atmosféra,“ sdělil iDNES.cz jeden ze členů vlády, který si nepřál být jmenován.

Uvolnění pravidel na hranicích

Vláda plánovala ve čtvrtek rozhodnout také o uvolnění pravidel pro cestování do zahraničí kvůli práci a podnikání.

„Jde nám o to, abychom režimem na hranici zbytečně nebránili ekonomickým aktivitám,“ avizoval ministr vnitra Jan Hamáček.

Klíčová pro možnost překročení hranic podle něj má být schopnost prokázat negativní test.  Pro české pendlery jezdící za prací do zahraničí by podle představy vnitra stačil negativní test ne starší než deset dnů.

„Současně bychom umožnili příjezd do České republiky pro ty, kteří tady mají obchodní aktivity a které trvají do tří dnů,“ řekl ministr vnitra. I ti budou muset mít potvrzení, že jsou negativně testováni na covid-19. Nová pravidla pro ně i pendlery by mohla začít platit od 27. dubna. Babiš řekl, že u vycestování chce řešit situaci lidí, kteří chtějí republiku trvale opustit.

Odeslat komentář