JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Palestinci chtějí hnát před Mezinárodní soud tři sta Izraelců. Včetně premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Bennyho Gance

PALESTINA: Palestinci požádali Mezinárodní trestní soud, aby se zabýval údajnými válečnými zločiny ze strany Izraele. Vznikl tak seznam až tří stovek lidí, kterým hrozí stíhání. Jsou mezi nimi vedle zástupců armády i politici včetně premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Bennyho Gance. Problémem může být status palestinských území v Pásmu Gazy, která nejsou svrchovaným územím.

Mezinárodní trestní tribunál možná nebude mít pravomoci na území na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy kvůli jejich nesvrchovanému statusu. Právě tam se ale podle Palestinců válečné zločiny odehrávaly. Předběžné vyšetřování bylo zahájeno již v roce 2015 a podle Izraelského listu Haarec je na tajném seznamu 200 až 300 osob, přičemž někteří ještě o svém možném stíhání nebyli informováni.

Vyšetřováni by podle informací serveru iRozhlas.cz měli být zejména lidé zodpovědní za útoky na palestinské pozice, jako tehdejší náčelník generálního štábu armády Benny Ganc nebo bývalý ministr obrany Moše Jaalon či tehdejší a nynější velitelé kontrarozvědky Joram Cohen a Nadav Argaman.

Mezinárodní trestní soud vznikl v roce 2002 s cílem stíhat jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny spáchané na území států, které k němu přistoupily. Působnost soudu na svém území ale neuznaly například Spojené státy, Rusko nebo Čína. Neučinil tak ani Izrael a proto tvrdí, že se na zmiňovaná území jeho pravomoc nevztahuje.

Odeslat komentář