JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Paul-Anton Krüger, Süddeutsche Zeitung: Evropané musí odolat nátlaku a sankčním hrozbám USA

EU/USA: Jediným diplomatickým nástrojem, o kterém Washington povědomí, je hrozba sankcemi, ale použití tohoto mocného nástroje nemusí vést k žádoucím výsledkům.

Paul-Anton Krüger, novinář německých novin Süddeutsche Zeitung proto yyzývá Evropany, aby odolávali americkému tlaku, i když to v transatlantických vztazích „zanechá trhlinu“.
Jediným diplomatickým prostředkem, o kterém Washington stále ví, je hrozba sankcí, píše novinář německého Süddeutsche Zeitung Paul-Anton Krüger. Podle jeho názoru je to mocný nástroj, ale jeho použití nemusí nutně vést k požadovaným výsledkům.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa má pravdu v jedné věci: konec zbrojního embarga OSN na Írán, který vyprší v říjnu v souladu s jadernou dohodou z roku 2015, je chybou, tvrdí autor článku. Podle něj íránská vláda prokázala, že „staví svou agresivní a expanzivní regionální politiku nad stabilitu na Blízkém východě“.

Z pohledu německého novináře je slabou stránkou jaderné dohody skutečnost, že spojila řešení jaderného problému se zrušením zbrojního embarga – a tedy s nadějí, že Írán změní své chování a najde kompromis se Západem. Nyní nemá smysl spekulovat, zda by Teherán skutečně změnil své chování, kdyby Spojené státy neodstoupily od dohody. Současný vývoj věcí však nelze považovat za jediný možný, domnívá se korespondent novin. Vidí současnou situaci jako důsledek pokusu americké vlády ukončit jadernou dohodu v možná posledních Trumpových měsících v úřadu.

Americká strana má k tomu dva motivy: co nejvíce ztížit hypotetické demokratické vládě návrat k jednáním s Íránem, nebo, a pokud Trump vyhraje volby, tlačit Teherán k nové dohodě. Zároveň Trump ponechá Evropany stranou nebo je přinutí, aby se připojili k jeho kursu – protože USA odstoupily od dohody v květnu 2018, je to jeden z jeho hlavních cílů.

„Evropané musí tomuto tlaku odolat, i když zanechává hluboký rozpor v transatlantických vztazích,“ naléhá autor článku. Francie, Británie a Německo se opět ocitly na straně Ruska a Číny – a to vyvolává obavy, protože tyto země jsou odpůrci EU, varuje novinář.

Spojené státy však odmítly posílit mnohostranné diplomatické vazby a místo toho se pokusily soustředit na nejvyšší požadavky v Radě bezpečnosti OSN a ve vztahu ke svým spojencům. Washington považuje za přijatelné poškodit Radu bezpečnosti jako orgán a systém sankcí OSN v zájmu propagandistického triku, zdůrazňuje Süddeutsche Zeitung.

Selhání návrhu rezoluce OSN o zbrojním embargu ukázalo, co zbylo z amerických nároků na vedení pod Trumpem, pokračuje autor článku. Kromě Ameriky tento projekt podpořila v Radě bezpečnosti OSN pouze Dominikánská republika. Jediným diplomatickým nástrojem, o kterém Washington stále ví, je hrozba sankcí. Vzhledem k celosvětové dominanci dolaru je to silný nástroj, ale nemusí nutně jfungovat tak, jak to USA chtějí.

Přesto by se Evropané měli zdržet zlé reakce, doporučuje novinář, přičemž argumentuje tím, že vývoj konfliktu s Íránem je naplánován, a to i v jaderné sféře. V Teheránu už dlouho určují tón zastánci tvrdé linie. Pokud se  podaří zdržet Írán od „nepřiměřených iracionálních reakcí“, dohoda o jaderné energii by se mohla alespoň stát základem pro nová jednání. Evropané však dosud nemají přesvědčivé řešení v jednání s Íránem, připomíná korespondent Süddeutsche Zeitung.

Paul-Anton Krüger
Překlad: prvnizpravy.cz

Odeslat komentář