JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Politici se nudí, vymýšlí hlouposti a berou za to peníze

ČESKO: Když stát zakáže lidem pod osmnáct let pít energy drinky, ale sto metrů dál za neviditelnou čárou zvanou hranice, kde začíná jiný stát, je tohle povolené (protože to nikoho nenapadlo zakázat), ale svět tam funguje normálně a nedochází tam k žádné apokalypse, nabízí se otázka, k čemu takový zákon je?

Jednou jsem četl rozhovor s jedním politikem z ČSSD, který se týkal jednoho navrhovaného zákona, který měl omezit chovy různých zvířat. V jedné větě zaznělo něco jako: “Víte, ten zákon je výsledkem spolupráce mnoha různých odborníků a specialistů napříč Evropou. A vytvořit ho byla dlouhá složitá práce. Hodně lidí si myslí, že tamhle někde v Bruselu nebo na ministerstvu sedí politik, nemá do čeho píchnout, tak vymýšlí různé hlouposti a bere za to peníze.”

A je pravda, že to zní jako typický hospodský pohled na věc. Zní to jako když támhle Jarda z Horních Kotěhůlek jde do hospody a prohlašuje tam, že ti nahoře nic nedělají, vymýšlí zase nějaké hlouposti a berou za to peníze.

A ačkoliv to zní hloupě, došel jsem k názoru, že je to ve skutečnosti s jistou nadsázkou pravda. Pojďme si povědět proč.

Jeden kamarád, který je z Albánie, mi říkal, že v Albánii je zakázáno prodávat energy drinky lidem pod 18 let. Otázkou je pochopitelně proč? Proč tam platí takový zákon a neplatí tady? Inu, tvorba zákonů je mnohdy kreativní činnost. A zkrátka tam platí takový zákon, protože ho někdo vymyslel. Někdo přišel s nápadem, že by se tohle mohlo zakázat, prosadit si to, a protlačil to všemi státními procesy, až to dostal do legislativy. U nás to neplatí čistě proto, že to nikoho nenapadlo. Nikdo se ráno nevzbudil s tím, že je to super nápad, který je nutné navrhnout sněmovně.

A přitom stačilo tak málo, aby to bylo naopak. Stačilo, aby to nikoho nenapadlo v Albánii. A stačilo by, aby se tady nějaký politik „nudil“, napadlo ho to a začal to prosazovat. A pokud by to jeho kolegům přišlo jako dobrý nápad a odhlasovalo by se to, proč ne? Myslím, že i běžný lid by to podpořil, protože pro spoustu lidí je cokoliv, co má zatnout tipec dnešní nevychované mládeži jako balzám na duši.

Vlastně podobným procesem se podařilo zakázat kouření v hospodách. Byl to Sobotka, který přišel s tímhle nápadem a začal si ho protlačovat, přičemž někdy dokonce i posunoval hlasování o některých zákonech na později, aby si mohl protlačit zákaz kouření. ČSSD rozjela rétoriku o zdraví, v diskuzích padaly jen samé silně emocionální argumenty ve stylu „Já vůbec nechápu, o čem se tu bavíme. Tu jde o zdraví a proto to mělo být už dávno zakázáno.“ Pochopitelně to mělo velkou podporu lidu, protože se ukázalo, že spoustu lidí nemá rádo kuřáky a v televizi stačilo párkrát zmínit, že každý civilizovaný stát už takový zákon dávno má, jen český kocourkov zase nějak zaspal.

Samozřejmě ne všechny zákony vzniknou tak, že se někdo ráno probere a vymyslí je. Některé reagují na nějaké konkrétní události, kdy se něco stane, zmedializuje se to a všichni začnou požadovat, aby se to nějak dalo do pořádku. Jiné jsou třeba důsledkem místní mentality a tím, jak to v dané zemi chodí.

Každopádně o to nebezpečnější je, když jsme členy Evropské unie, protože ten počet lidí, co se lidově řečeno „nudí“ a nemají co dělat, takže vymýšlí hloupé zákony, regulace a tak dále, je zkrátka daleko větší počet. A blbé nápady, se kterými nepřišel náš stát, s těmi přišla komise EU.

Podobná situace je dobře vidět i v USA. Někteří Američané se netají tím, že se stěhují z jednoho státu USA do jiného, z žádného jiného důvodu, než čistě kvůli zákonům. Známá, co chová lišky, je prostě všechny vzala a přestěhovala se s nimi do sousedního státu, protože tam, kde žila, se zakázaly a vedle byly stále povolené.

Tady je dobře vidět, jak je celý ten systém absurdní. Osobně si nemyslím, že obecně potřebujeme stát, ale kdybych měl uznat, že to bez něj prostě nejde, tak pochopitelně nějaký minimální, minarchistický. Protože v praxi je vidět, že kromě základních zákonů, které nám zakazují vraždit, krást a znásilňovat, popř. definují různé úkony a tak dále, je celá řada omezení a regulací celkem k ničemu. Když stát zakáže lidem pod osmnáct let pít energy drinky, ale sto metrů dál za neviditelnou čárou zvanou hranice, kde začíná jiný stát, je tohle povolené (protože to nikoho nenapadlo zakázat), ale svět tam funguje úplně stejně normálně a nedochází tam k žádné apokalypse, nabízí se otázka, k čemu takový zákon je?

Správně. K ničemu!

Na volném trhu by to každopádně fungovalo podobně. Soukromá bezpečnostní agentura také může přijít s nějakým absurdním zákazem, kdy svým zákazníkům třeba zakáže jíst sladkosti. Ovšem největší hlouposti zkrátka vyřeší nabídka a poptávka. Pokud lidem bude připadat něco jako absurdní nesmysl, prostě půjdou ke konkurenci, jejíž pravidla budou dávat smysl. Ostatně, to dělají někteří i dnes tím, že se stěhují. Mezi státy totiž také funguje konkurence. Ať už je to chovatelka lišek, co přejede do vedlejšího státu, nebo třeba firmy, co se přestěhují do Irska kvůli nižším daním. Pochopitelně centrálně řízený systém je méně legitimní, než polycentrické právo.

Matthias Lukl

Odeslat komentář