JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Polsko oznámilo Trumpovi bezpodmínečnou poslušnost!

Trump není politik, je podnikatelem v politické funkci. A právě tak hovoří se zahraničními vůdci, včetně polských, píše polský novinář Łukasz Rogojsz.

Zároveň však na gazeta.pl vysvětluje, že Polsko místo toho, aby dostalo něco na oplátku, pouze vyhlašuje svou bezpodmínečnou poslušnost americkému spojenci, přičemž zcela zapomíná na EU.

„Ve snaze o přátelství se strýčkem Samem a jeho poplácávání na rameni na diplomatických summitech jsme úplně ztratili instinkt sebezáchovy v zahraniční politice. Poslední prohlášení Andrzeje Dudy v New Yorku to potvrzuje,“ uvádí polský novinář Łukasz Rogojsz na portálu gazeta.pl.„Nemáme prakticky žádná témata, ke kterým bychom neměli společný postoj. Opravdu rád poslouchám názory prezidenta Donalda Trumpa na různé otázky související s velkou světovou politikou,“ řekl polský prezident v New Yorku. Těmito slovy odpověděl na otázku dojmů po půlhodinovém rozhovoru s americkým prezidentem.

Samozřejmě bychom mohli ignorovat prezidentova slova a odepsat je jako projev vzájemné sympatie, pokud by nedošlo k situaci, k níž došlo během zářijové návštěvy amerického viceprezidenta Mika Pence v Polsku. Náhle řekl Pence Polákům, že Spojené státy s velkou vděčností přijaly polské odmítnutí zavést daň na digitální služby, což by se stalo překážkou v obchodních vztazích mezi oběma zeměmi, uvádí autor.

Kromě toho má prezident Trump, mírně řečeno, velmi konfrontační přístup k EU. „Myslím, že máme mnoho nepřátel. Myslím si, že Evropská unie je naším nepřítelem kvůli její obchodní politice vůči nám,“ uvedl šéf Spojených států v rozhovoru pro CBS News v červenci 2018.

O rok později, během summitu G7 v Biarritzu, obvinil EU z nečestných praktik, v důsledku čehož Spojené státy již mnoho let přicházejí o velké částky peněz. Od doby, kdy Trump zahájil své funkční období, se stala obchodní výměna mezi USA a EU jablkem sváru. Administrativa Bílého domu se domnívá, že dvoustranné obchodní dohody jsou pro Ameriku nevýhodné. „EU využívá USA v obchodě mnoho let (…) To brzy skončí!“ hrozil Trump na Twitteru.

Ve vztazích s EU se Trump také opakovaně dotýkal tématu bezpečnosti a naznačoval, že USA nemají v úmyslu bránit Evropu, protože většina zemí NATO na tomto kontinentu neplní své závazky – to znamená, že nepřidělují prostředky na obranu ve výši 2% svého HDP, vysvětluje novinář.

Z pohledu Varšavy by konflikt na linii USA-EU měl vyvolat obavy, protože to jsou jeho dva nejdůležitější spojenci. Zhoršení vztahů mezi Varšavou a Bruselem v posledních letech bohužel vedlo ke skutečnosti, že místo udržení nestrannosti v této otázce se Varšava jasně postavila na stranu Washingtonu. Varšava se tak dostala do moci Spojených států, které pod vedením Trumpa zůstávají nepředvídatelným a velmi vrtošivým partnerem, poukazuje autor.

Nakonec je otázkou přímo související s Trumpovým prezidentstvím nejasné vazby jeho administrativy s Ruskem, s možným zásahem Kremlu do prezidentských voleb. Do historie vejde rusko-americký summit v Helsinkách v červenci 2018 zapadne. Právě ve finském hlavním městě Trump, když se ho ptali na vměšování Kremlu do amerických voleb, se otevřeně postavil na stranu Vladimira Putina.

Už pouze ruská otázka by měla být dostatečným varováním Polska, že v zahraniční politice se nelze spoléhat pouze na Trumpa. K tomu lze přidat řadu odlišných zájmů mezi Polskem a Spojenými státy.
„Trump má navíc specifický přístup k politice, a zejména k diplomacii. Trump není politik, je podnikatelem v politické funkci. A právě tak hovoří se zahraničními vůdci. Něco za něco. Dohoda za dohodu,“ vysvětluje autor.
 
„Přední polští politici potřebovali dlouhou dobu, aby pochopili tuto specifičnost, že Trump mluví v jazykem byznysu, zisku, ztrát a realizovaných zájmů. Bohužel, když jsme se nakonec naučili mluvit tímto jazykem, ukázalo se, že v něm můžeme vyjádřit pouze naši nezpochybnitelnou poslušnost,“ dodává polský novinář Łukasz Rogojsz na portálu gazeta.pl.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář