JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Proč vůbec máme platit za užívání dálnic?

ČESKO: Co kdybychom místo nadšeného skákání chvílí přemýšleli?

Český internet zachvátila vlna nadšení, jak dobrovolní programátoři vytvořili během víkendu funkční e-shop na elektronické dálniční známky, který měl prý jinak stát přes 400 milionů korun. Já toto nadšení ani v nejmenším nesdílím. Uznávám, jako PR akce a zábavné představení je to skvělé, nápad rozhodně oceňuji. Ale tím to končí.

Doufám, že by nikdo soudný nechtěl používat systém, na kterém pracovalo několik desítek odborníků zdarma vlastně na protest proti vládě. Nemohl tam třeba jen jeden z těch desítek lidí – vlastně mimo jiné hackerů, jestli to správně chápu, kromě těch správných funkcionalit vložit něco navíc? Z legrace, ze zlého úmyslu? Jen tak pro zábavu, jen tak z principu, jen tak pro případ?

Musím uznat, že Andrej Babiš reagoval bezchybně, když programátory v závěru jejich pracovního víkendu navštívil a vyhlásil, že jejich práce se použije. Ovšemže věřím, že to nemyslel vážně. To totiž nemůže myslet vážně nikdo.

Celá diskuse o e-shopu na dálniční známky se naprosto míjí s podstatou věci.

Proč vůbec máme platit za užívání dálnic? Dálnice jsou přece dopravní stavbou potřebnou pro normální fungování společnosti. To už bychom mohli platit za každý chodník nebo lampu veřejného osvětlení. Platíme si daně a z nich má vláda stavět také dálnice, což mimochodem stejně nedělá.
Pokud už má někdo platit za jízdu po dálnici, pak cizinci, kteří zde daně neodvádějí, resp. provozovatelé dopravy, kteří naši zem užívají jenom jako tranzitní za účelem vlastního výdělku. Jenže to nejspíš nejde, protože EU. Aha. Ale proč máme u všech všudy platit my ostatní za to, že jedeme po dálnici? To je to takový nadstandard?

A to není vše. Copak byl ten starý systém papírových známek tak špatný? Proč má být vše převedeno na elektronickou formu? Snad pro pohodlí občanů? Nebuďte naivní, je to pro snazší vybírání pokut a možná taky ještě kvůli něčemu jinému, co se rádo ztrácí mezi řádky.

Česká republika je prý úžasná, když se programátoři sejdou a udělají drahý e-shop pro stát “zdarma”. Tak určitě.

Kdyby na sebe naivita brala podobu průvanu, tak se minimálně polovině internetových komentátorů vysypou skla z oken.

Monika Čírtková

Odeslat komentář