JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Ruské družice začaly kontrolovat USA

RUSKO/USA: Po vypuštění na oběžnou dráhu čtvrtého kosmického přístroje typu Tundra začal naplno fungovat vesmírný segment ruského systému varování před raketovým útokem.

„Jednotný vesmírný systém Kupol dosáhl minimální sestavy, což umožňuje sledovat všechny starty balistických a kosmických raket z území USA. Přístroje fungují podle plánu na stanovených oběžných dráhách,“ sdělil ruským novinářům zdroj z obranného průmyslu.

Družice série Tundra (izdělije 14F142) nahradily na oběžné dráze sovětské složky varovného systému typu Oko-1. Přístroje byly vyrobeny raketovou korporací Energije, jsou vybaveny velmi přesnými infračervenými senzory, jež dokážou zaregistrovat vypuštění raket, včetně z ponorek. Přístroje Oko pouze registrovaly raketové plameny, palubní elektronika nových družic však vypočítá trajektorii rakety a místo pravděpodobného dopadu jejich bojových hlavic. Tundra je také vybavena systémem bojového řízení: přes družici se dá dát povel k zasazení odvetného úderu.

Kupol

Systém Kupol se má stát hlavním vesmírným valem ruského systému včasného varování před raketovým útokem. Díky snížení doby, která je potřebná pro odhalení startu nepřátelských raket, Rusko získává čas na kontrolu příchozích informací o raketovém útoku. Vojensko-politické vedení země tak získá další cenné minuty pro přijetí rozhodnutí o odvetném úderu.

„Vytvoření Jednotného vesmírného systému dokáže znatelně snížit čas odhalení startů balistických raket a znatelně zvýší spolehlivost a operativnost informací o raketových hrozbách, které jsou předávány vedení země a na velitelství,“ prohlásil v prosinci 2019 náčelník generálního štábu Ruské federace Valerij Gerasimov na briefingu pro zahraniční vojenské atašé.

Systém dokáže zachytit nejen starty mezikontinentálních balistických raket, ale dokáže zachytit i starty raket malého a středního doletu.

Odeslat komentář