JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Rusko: Boltonova kniha znamená, že diplomacie chodí po minovém poli!

RUSKO: Diplomacie nyní čelí zcela novým výzvám, dříve odtajnění informací trvalo desetiletí, nyní si nemůžeme být jisti, že důvěrné diskuse nebudou zveřejněny.

Uvedl to ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov, který komentoval vzpomínky bývalého bezpečnostního poradce prezidenta USA Johna Boltona.

V úterý byla vydána kniha, v níž Bolton popisuje svou práci v Bílém domě v letech 2018-1919. Zejména Bolton otevřeně hovoří o rozhovorech na summitu, a to i s ruskou stranou, kterého se zúčastnil, a také cituje údaje z některých soukromých setkání v Bílém domě, kterých byl Trumpův poradce svědkem. Trumpova poradce.

„Pochopte, že to, co nyní vzniká, je past a přepadení. Nemůžeme si být jisti, že jakékoli diskuse – choulostivá, diskrétní, důvěrná – se z nějakého důvodu náhle nezveřejní. Viděli jsme publikace prostřednictvím WikiLeaks, úniky, viděli jsme vyšetřování (americkým zvláštním žalobcem Robertem) Muellerem a následná odhalení, včetně přepisů sledovacích systémů různých druhů. A nyní Boltonovy vzpomínky,“ řekl Rjabkov.

Poznamenal, že v sovětských časech bylo možné si být jisti, že „kompromitující úniky, tajné zásahy, podpásovky se nikdy nestanou“.

„Teď chodíme pořád jako v minovém poli. Nevíme, jaký záznam konverzace, jaký zdroj, ve které službě bude něco publikovat každý druhý den. A mimochodem, řeč, včetně Boltonové monografie v mnoha jejich segmentech, je o tématech, která by za normálních okolností v běžném životě, nikoli v podmínkách takového současného chaosu a obecného zmatku, ale v normálním životě, by potřebovala desetiletí, než se rozhodne je odtajnit. To je však realita. To představuje pro diplomacii s úplně nové výzvy,“ uvedl diplomat.

Ryabkov dříve řekl, že Moskva vnímá vydání Boltonovy knihy jako prvek vnitropolitického „zúčtování“ ve Spojených státech.

Odeslat komentář