JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Rusko reaguje na Kolářův dopis šéfce Evropské komise: „Ať si přečte rozsudek norimberského tribunálu“ a blíže objasňují v čem spočívá amorálnost a podlost Koláře

EU: Dopis starosty městské části Praha 6 Ondřeje Koláře se stížností na akce Ruska v souvislosti se zbouráním pomníku maršála Sovětského svazu Ivana S. Koněva, jenž byl adresován předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové, jen dokazuje amorálnost a podlost tohoto činu. Takový názor vyslovila místopředsedkyně Státní dumy Irina Jarovaja (na úvodnej fotke).

Podle jejích slov „podstata hanebné stížnosti“ starosty Prahy 6 spočívá v tom, že je pro něj pomník maršála Koněva majetkem, a nikoli symbolem památky.

„Je to hanebné, protože to v ještě větší míře dokazuje amorálnost a podlost tohoto činu,“ prohlásila Jarovaja, jejíž slova uvádí její tisková služba.

Podle názoru poslankyně by měla Evropská komise doporučit „panu Kolářovi, který dělá ostudu svému národu, zemi a městu“, aby si přečetl ještě jednou rozsudek norimberského tribunálu, a zejména pak části „Zábor Československa“, „Vraždy civilního obyvatelstva a kruté zacházení s ním“ a „Zločinecká činnost v Československu“. Svými akcemi totiž zneuctívá dějiny a pokouší se budoucím generacím ukradnout památku na osvoboditele Prahy a Česka od fašistického moru, míní.

Kolář ve svém dopise tvrdí, že odstranění pomníku vyvolalo neadekvátní reakci ze strany Ruska a že se na adresu českých městských politiků ozývají všelijaké hrozby, včetně výzev k likvidaci, a jsou označováni za nacisty. Je také přesvědčen, že Evropská komise musí odsoudit jednání Ruska, které je zasahováním do vnitřních záležitostí České republiky.

Odstranění pomníku maršála Koněva

Dne 3. dubna 2020 radnice Prahy 6 nechala demontovat sochu maršála Koněva a realizovala tím rozhodnutí ze září minulého roku, kdy městská část odhlasovala odstranění pomníku. Socha by měla skončit v Muzeu paměti 20. století, které plánuje vybudovat hlavní město, ale zatím se nachází v depozitáři.

V souvislosti s odstraněním pomníku maršála Koněva bylo v Rusku zahájeno trestní řízení. Ruští vyšetřovatelé chtějí potrestat osoby, které jsou odpovědné za demolici sochy. Podle ruského práva by viníci mohli být odsouzeni až k jednomu roku nápravných prací v případě, že stanou před ruskou justicí.

Odeslat komentář