JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Šialené: Toto chce Matovič a spol. odklepnúť?

SLOVENSKO: Súčasťou novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú schválila vláda, je aj vylúčenie práva na náhradu škody z dôvodu vykonávania opatrení.

Aktuálne o nej v zrýchlenom konaní na mimoriadnej schôdzi rokuje parlament. Jeho schválenie bude v skutočnosti znamenať zásadné obmedzenie možnosti žiadať si náhradu ušlého zisku pre dotknutých podnikateľov. Tvrdí to, podľa portálu cas.sk, aj mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS), ktoré jednoznačne deklarovalo podporu vláde Igora Matoviča.

„Navrhnuté opatrenie je šialené a absolútne bezprecedentné, špeciálne dnes, keď vláda prakticky zatvára tisíce prevádzok a nemá pre ne pripravené takmer žiadne kompenzačné nástroje,“ upozornila predsedníčka „progresívcov“ Irena Bihariová.

Demontuje právny štát

Navrhované opatrenia podľa viacerých odborníkov navyše zasahujú do práva na podnikanie a na užívanie majetku ľudí. „Ak bude táto novela prijatá, vláda sa úplne zbaví zodpovednosti a nikto sa nebude môcť domáhať náhrady škody. Navyše novela dáva Úradu verejného zdravotníctva SR takmer neobmedzené právomoci vydávať akékoľvek zákazy a nariaďovať povinnosti,“ podotkla advokátka Lucia Plaváková.

Už opatrenia z prvej vlny boli podľa nej zjavne prijaté v rozpore so zákonom. Poznamenala, že štát zavrel tisícky ľudí do štátnej karantény, ktorou „nezákonne a protiústavne obmedzil ich osobnú slobodu“. Plávková pre denník Nový Čas ešte k celej veci dodala: „Zdravie ľudí je dôležité a v situácii pandémie musí vláda pristúpiť aj k obmedzeniam. Nemôže však ísť proti právam občanov a demontovať právny štát. To by sa nám mohlo veľmi rýchlo kruto vypomstiť.“

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář