JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Slovenský minister financií: Slovensko sa muselo zadĺžiť, aby malo z čoho splácať dlhy

SLOVENSKO: Začiatkom mája predala Slovenská republika štátne dlhopisy v celkovej sume 4 miliardy eur. Ide o najväčšiu transakciu tohto druhu v histórii SR a zároveň je to najobjemnejší predaj štátnych dlhopisov v dejinách strednej a východnej Európy. Záujem o 12-ročné dlhopisy v celkovej hodnote 2 miliardy eur prejavilo 250 investorov. 5-ročné dlhopisy v rovnakej celkovej hodnote si zakúpilo zhruba 210 investorov. V oboch prípadoch boli záujemcami hlavne správcovské spoločnosti, poisťovne, banky a oficiálne inštitúcie z rôznych európskych krajín. Podľa ministra financií Eduarda Hegera sa vláda odhodlala k tomuto kroku, nakoľko musela: „…koncom apríla splatiť trojmiliardový dlhopis, na ktorý bola rezerva, ale neostali už žiadne ďalšie peniaze.“

Minister taktiež dodal, že obchod je dôkazom toho, že Slovensko dokázalo presvedčiť trhy o dobrom hospodárení novej vlády a tiež o tom, že sa doň oplatí investovať. Dostatok financií pre Slovensko je podľa Hegera dôležitý najmä preto, aby štát dokázal financovať opatrenia, ktoré aktuálne prebiehajú, a posilniť ekonomiku.

Nedá sa povedať, že slovenská vláda je v tomto horšia ako ktorákoľvek iná v „štandardnej demokracii“. Splácať štátne dlhy z ďalších dlhov, je obvyklá prax v ekonomike, založenej na neustálom zadlžovaní.

Odeslat komentář