JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Švédská televize SVT: Saúdská Arábie zahájila „ropnou válku“ – a nyní za ni platí

SAUDSKÁ ARÁBIE: Koronavirová pandemie a následný kolaps cen ropy, který byl v neposlední řadě způsoben krátkodobou cenovou válkou s Ruskem, přinutil Saúdskou Arábii k bolestivým škrtům v ekonomické oblasti, píše SVT.

Podle švédské televize muselo království pozastavit vyplácení dávek na živobytí svým státním zaměstnancům, trojnásobně zvýšit DPH a také odložit program odchodu ekonomiky země od závislosti na ropě.
Nejprve koronavirus a poté pád cen ropy: Saúdská Arábie, největší světový vývozce černého zlata, byl nucen učinit bolestivé škrty v ekonomické sféře, což by se mohlo ukázat jako velmi nepopulární mezi obyvatelstvem, píše SVT.

Začátkem března zahájila Saúdská Arábie světovou cenovou válku, zatímco poptávka po tomto produktu klesla v důsledku koronavorové pandemie. Nyní je pokladnice království vážně ochuzena, což donutilo Saúdy utáhnout si opasky.

Nyní se ukázalo, že Saúdská Arábie od června pozastavuje všem svým státním úředníkům příspěvek ve výši přibližně 260 dolarů. Zároveň Rijád ztrojnásobil DPH – z 5 na 15%, což zasáhne obyvatelstvo s ne příliš vysokými příjmy. Takové reformy, jak poznamenal švédský kanál, nebudou mít žádný vliv na žádnou vládu, ale u Saúdské Arábie se ukázalo, že jsou obzvláště bolestivé, vzhledem k tomu, že mnozí obyvatelé jsou kvůli příjmům z ropy zvyklí na vysokou životní úroveň.

Saúdská Arábie a Rusko společně odpovídají za export více než poloviny veškeré ropy na světě. Země v ropném kartelu OPEC obvykle uzavírají dohody o omezení výroby tohoto produktu, aby udržely nízké ceny. Když však začátkem roku 2020, kvůli pandemii, cena ropy začala klesat, Rusko odmítlo dále snižovat produkci ropy.

Válka začala 6. března, kdy ruský ministr energetiky Alexander Novak novinářům řekl, že Moskva je připravena zvýšit výrobu již v dubnu. Krátce před tímto prohlášením odmítl Saúdský návrh na snížení produkce o několik set tisíc barelů denně.

Odpověď Rijádu na sebe nenechala čekat. Království se pomstilo rekordní nárůstem ropy na trhu – což snížilo ceny. Náklady na těžbu černého zlata v Saúdské Arábii jsou levnější než v Rusku a ve Spojených státech, takže plánem bylo vytlačit konkurenty z trhu. Řada odborníků se nicméně ptá, zda korunní princ Mohammed bin Salman pochopil důsledky takového rozhodnutí.

Takový vývoj událostí znamená pro Saúdskou Arábii ztrátu poloviny příjmů z ropy. 90% výnosu z vývozu pochází z ropy, což znamená další ekonomický pokles. Například musely být odloženy investice do programu Vision 2030, který stanoví vytvoření udržitelných pracovních míst pro saúdskou mládež a odklon od závislosti na ropě.

Odeslat komentář