JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

The Washington Post: Spojené státy zasáhl nedostatek potravin „bezprecedentních rozměrů“

USA: Nový koronavirus má za následek nárůst ohrožení Američanů nedostatkem potravin, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník upozorňuje, že množství charitativních skupin se snaží nasytit své spoluobčany, často štědře a kreativním způsobem, ani ty ale zřejmě nedokážou pokrýt ekonomický šok, který je již nyní ve Spojených státech dle některých ukazatelů třikrát silnější než během nejhorších fází velké recese.

Rozbíhá se hladová krize

Další koronavirová legislativa tak musí řešit rozbíhající se hladovou krizi, nabádá vlivný deník americký Kongres. Poukazuje, že nová data ukazují, že se naplňují úvodní predikce, že v důsledku pandemie by se ve Spojených státech mohl objevit hlad, který zasáhne především komunity etnických menšin.

Nedostatek potravin hrozí domácnostem tehdy, kdy jim výpadek zdrojů omezuje či znesnadňuje přístup k dostatečnému množství jídla, uvádí washingtonský server. Odkazuje na nedávný průzkum think tanku Brookings Institution, který zjistil, že pětina amerických domácností se v tomto smyslu cítila na konci dubna ohrožena.

Výhled pro malé děti je mimořádně znepokojivý,“ pokračuje editorial. Zdůrazňuje, že nedostatek potravin sužuje šokující 40,9 % amerických domácností matek samoživitelek s dětmi mladšími 12 let a výzkum zjistil, že právě tuto věkovou skupinu nyní ohrožuje nedostatek potravin v míře, která je v moderní historii Spojených států bezprecedentní.

Neblahé fyzické i psychické dopady dětského hladu mohou přetrvat dlouho po odeznění aktuální krize, varuje renomovaný deník. Vysvětluje, že nedostatek potravin přispívá k rozvoji stresu u dětí, který může negativně ovlivnit vývoj jejich mozku a zvyšuje riziko, že později budou trpět depresemi, úzkostmi a závislostmi.

Tyto dopady hrozí především u těch nejmenších dětí, přestože nedostatek potravin škodí v každém věku, poukazuje Washington Post. Dodává, že děti ve Spojených státech nyní čelí mnoha traumatům, které mohou být v době pandemie nevyhnutelné – ať již jde o zavřené školy či zhroucení sociální rutiny -, zatímco hlad nevyhnutelný není.

Záleží na politické vůli   

Kongres podnikl v březnu množství protihladových kroků, včetně dočasného pozastavení určitých programových požadavků Doplňkového výživového pomocného programu (SNAP), které by byly během pandemie nepraktické,“ přiznává editorial. Podotýká, že SNAP poskytuje potravinovou pomoc zhruba 40 milionům nízkopříjmovým Američanů.

V Kongresu byl rovněž schválen program Pandemického přenosu elektronických benefitů (P-EBT), který má pomáhat rodinám postižených dětí nahrazovat dotované či bezplatné školní snídaně a obědy po dobu, kdy budou školy uzavřené, uvádí prestižní deník. Doplňuje, že většina amerických států již schválila zapojení se do tohoto programu, případně podnikla kroky tímto směrem, ačkoliv stále čelí administrativním potížím při snaze zajistit, že uvedený benefit se dostane ke všem potřebným.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podle washingtonského serveru šlo o dobrá úvodní opatření, ale rozsah hladu je nyní horší, než si mnozí dokázali představit, a proto by Kongres měl maximálně rozšířit program SNAP, alespoň o 15 %, podobně jako během velké recese z roce 2008 a navýšit minimální úroveň této pomoci.

Stejně tak by měl Kongres rozšířit platnost P-EBT na léto, respektive do doby, dokud uzavření škol bude narušovat přístup dětí k bezplatným snídaním a obědům, apeluje editorial. Za nejdůležitější ale označuje spojení této pomoci s ekonomickými ukazateli, jako je nezaměstnanost v jednotlivých oblastech, nikoliv se zdravotní situací, protože ekonomická krize zřejmě bude trvat déle než pandemie.

Pochmurný výhled hladové krize se silně vznáší nad celým světem, především v místech, kde nemusí být možné efektivně omezit sociální kontakty a zároveň se vyhnout hladovění,“ píše renomovaný deník. Deklaruje, že Spojené státy mají nástroje a politickou infrastrukturu, aby se takové ničivé volbě vyhnuly a záleží pouze na tom, zda k tomu najdou politickou vůli.

Odeslat komentář