JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Trump robí poriadok so sociálnymi sieťami, ktoré obmedzujú slobodu slova a manipulujú verejnou mienkou

USA: Americký prezident podpísal výnos o regulácii práce sociálnych sietí, a to kvôli tomu, že si vytvorili systémy politickej cenzúry

Poslednou kvapkou, ktorá spôsobila, že pretiekol pohár Trumpovej trpezlivosti, bolo to, že Twitter označil dve správy pána Bieleho domu značkou, ktorá vyzývala používateľa, aby si overili fakty, čo je vlastne obvinenie z klamstva. Sociálne siete sa pri tejto politickej manipulácii skrývajú za boj proti dezinformáciami.

Trumpa a jeho priaznivcov znepokojuje činnosť vyvíjaná inštitúciami radu jednotlivých štátov USA, ktorá sa týka maximálne širokého hlasovanie poštou počas nadchádzajúcich prezidentských volieb v novembri. Obavy sú vyvolané skutočnosťou, že mimoriadnu aktivitu prejavujú demokratickí guvernéri. Napríklad guvernér Kalifornie Gavin Newsom nariadil, aby boli hlasovacie lístky zaslané všetkým voličom. Podľa názoru republikánov sa za tým skrýva úmysel ich konkurentov upravovať výsledky hlasovania pod zámienkou boja proti epidémii koronavírusu.

Tejto otázke boli venované tweety prezidenta, ktorý vyhlásil, že hlasovanie poštou povedie k podvodu, pretože „poštové schránky budú otvorené, hlasovacie lístky sfalšované, a dokonca aj nelegálne vytlačené a podpísané“

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1265255835124539392?s=20

Twitter vytvoril špeciálnu stránku, ku ktorej sa vzťahuje poznámka pod správami Trumpa. Obsahuje mediálne publikácie a tweety iných užívateľov, ktorí tvrdia, že obavy republikánov nie sú dôvodné a ich tvrdenia sú nepravdivé. Sú uvádzané najmä výsledky štúdií preukazujúcich minimálne porušenie pri hlasovaní poštou. Touto manipuláciou sa Twitter priamo zapojili do predvolebného boja na strane demokratov a ich prezidentského kandidáta.

Na koho strane je pravda, môžeme diskutovať veľmi dlho ale nemôžeme jednoducho nejaký názor označiť za lož, ako to urobil Twitter.

Na jednej strane je americký volebný systém plný zvláštností a archaizmov, ktoré ho podľa názoru cynického skeptika činia extrémne zraniteľným voči manipulácii a falšovaniu. Volebný proces v Spojených štátoch zjavne predpokladá poctivosť a svedomitosť všetkých strán. Práve preto sú tu pre nás veľmi prekvapivé momenty, napríklad možnosť hlasovať bez preukazu totožnosti.

Na druhej strane nie sú v amerických voľbách úmyselné porušenie a falzifikácia, tým skôr vo veľkom meradle, evidované príliš často. Možno predpokladať, že čestnosť volebného procesu v Spojených štátoch je založená na dlhodobej stabilite štátno-politického systému a silnom národnom konsenze.

Po tretie, dravá paranoja republikánov ohľadom možného podvodu zo strany ich oponentov a pochybnosti o tom, že džentlmenské dohody budú nimi dodržiavané v situácii ostrej politickej konfrontácie, prehlbujúceho sa spoločenského rozkolu a vyhliadok na ďalšiu ťažkú ​​porážku liberálov, sú úplne pochopiteľné.

Skrátka, aj pri takomto maximálnom zovšeobecnení je jasné, že táto téma je vo svojej podstate diskutabilná a je jednoducho nemožné hovoriť o jednoznačnej pravde niektorej strany: všetci majú svoje vlastné argumenty. Twitter, ktorý vliezol do prezidentských správ s pozíciou „Trump klame!“, Len posilnil obavy konzervatívcov, že ich odporcovia odmietajú dodržiavať základné pravidlá americkej politickej hry.

Incident prirodzene vyvolal zúrivosť prezidenta USA, ktorý obvinil Twitter zo škrtenia slobody slova a zasahovanie do prezidentských volieb. A teraz je úplne pripravený naplniť svoje hrozby týkajúce sa sprísnenia štátnej regulácie sociálnych sietí.

Mimochodom, Twitter nemá v úmysle ustúpiť. Vyjadril presvedčenie o tom, že má pravdu, tým, že uviedol, že Trumpové tweety „môžu zmiasť voliča ohľadne toho, čo majú urobiť, aby získali hlasovací lístok a mohli sa zúčastniť volebného procesu“.

Zároveň je dôležité, že spoločnosť nezískala podporu konkurenčných kolegov. Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg odsúdil jej činy a uviedol, že sociálne siete by nemali byť arbitrom komentárov ľudí online.

Je prekvapivé počuť to od šéfa mediálnej platformy, v ktorej je vytvorený veľký cenzúrny mechanizmus, vrátane označovania príspevkov ako obsahujúce nepravdivé informácie s odkazom na „nezávislých odborníkov na preverovanie faktov“. To však len potvrdzuje, že Twitter vo svojom nekompromisnom boji s Trumpom jednoznačne zašiel príliš ďaleko, čím mu poskytol dobrý dôvod na prijatie opatrení voči sociálnym sieťam. Zuckerbergovho vyhlásenie sa veľmi podobá túžbe uchrániť svoju vlastnú spoločnosť pred prezidentským hnevom a dať konkurentovi možnosť samostatne zaplatiť za svoje činy.

V zásade môžeme podráždenie Twitteru pochopiť.

Nevítaný prezident je niekoľko rokov konfrontovaný súdržným kartelom liberálnych mediálnych zdrojov, ktorého konsolidovaným schopnostiam sa ani nepribližuje vplyv konzervatívnych médií, ako je napríklad televízny kanál Fox News. Trump si však celkom dobre vystačí s tým, čo má, využívajúc priamu komunikáciu s voličmi prostredníctvom sociálnych platforiem, predovšetkým práve Twitteru.

Ale skutočnosť, že sociálna sieť zvolila takú hrubú a úplne hlúpu metódu ako ďalší spôsob boja z pozície „máme príležitosť a chceme, to znamená, že môžeme“, dobre vysvetľuje, prečo 73-ročný Retrograde úspešne víťazí nad progresívnou verejnosťou na jej vlastnom poli – poli sociálnych sieti.

Odeslat komentář