JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

USA zneužívajú svoju moc a tzv. „ohrozenie národnej bezpečnosti“ ako výhovorku pre ekonomický útlak firiem v iných krajinách. Čína pripravuje odvetné opatrenia proti USA za ich kroky proti Huawei

ČÍNA: Čínske ministerstvo obchodu sa rázne postavilo proti novým krokom USA namiereným proti Huawei a uviedlo, že prijme všetky opatrenia potrebné na zabezpečenie práv a záujmov čínskych firiem

Ministerstvo vo svojom vyhlásení vyzvalo Spojené štáty, aby okamžite zastavili tieto opatrenia. Trumpova administratíva v piatok (15. 5.) prijala nové pravidlá týkajúce sa dodávok čipov, aby zablokovala dodávky polovodičov čínskej spoločnosti Huawei Technologies, čo vyvolalo obavy z čínskej odvety. Nové pravidlá platia od piatka, ale majú 120-dňové tolerančné obdobie.

Čínsky štátny denník Global Times uviedol s odvolaním sa nemenované zdroje, že Peking je v rámci odvety pripravený zapísať americké spoločnosti na čierny zoznam nespoľahlivých firiem. Odvetné opatrenia zahŕňajú spustenie vyšetrovania amerických firiem a uvalenie reštrikcií na ne. Dotknúť by sa to mohlo takých spoločností, ako sú Apple, Cisco Systems či Qualcomm.

„USA využívajú svoju moc a takzvané ohrozenie národnej bezpečnosti ako výhovorku a zneužívajú kontroly exportu, aby neustále potláčali niektoré konkrétne firmy v iných krajinách,“ uviedlo v nedeľu čínske ministerstvo obchodu.

Už v sobotu (16. 5.) vyzvalo čínske ministerstvo zahraničných vecí Spojené štáty, aby zastavili svoj neodôvodnený tlak na Huawei a ďalšie čínske firmy. „Čínska vláda pevne podporí legitímne a legálne práva a záujmy čínskych firiem,“ uviedlo ministerstvo.

Odeslat komentář