JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Vlna rasového násilí ve Spojených státech jako předzvěst občanské války? V Minneapolisu panují hrůzné chvíle rabování, vandalismu, útoků na policisty, hoří obchody. Lidé se mstí za smrt černocha

USA: V americkém městě Minneapolis panují hrůzné chvíle. Dochází tam k rabování, vandalismu, velkým škodám na majetku i k útokům na policisty. Důvodem se stala smrt černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu bělošský policista několik minut klečel na krku a on se udusil. Do věci se ale vložila i OSN, která vyzvala k ukončení rasového násilí v USA.

Násilná smrt

Stovky demonstrantů se zakrytými tvářemi se rozhodly vyjít do ulic poté, co v pondělí jeden z policistů zavinil smrt muže tmavé pleti, George Floyda. Policie tehdy vyrazila zatknout muže, který se měl v tamní samoobsluze prokázat padělaným dokumentem totožnosti. Policisté muže našli opilého v jeho autě a dle jejich výpovědi se fyzicky bránil zatčení.

Svět následně obletělo video, na kterém je vidět, jak jeden zasahující policista klečí podezřelému několik minut na krku, a nedbal ani na to, že mu přihlížející říkali, že jeho zákrok je přehnaný- Floyd navíc krvácel z nosu a policistům říkal, že nemůže dýchat. Prosil je přitom, aby ho nezabíjeli. Následně se přestal hýbat, a tak byli přivoláni záchranáři, kteří naložili jeho bezvládné tělo do sanitky. Muž však krátce po převozu do nemocnice zemřel.

Na incident okamžitě reagovalo vedení minneapoliské policie, které na druhý den propustilo čtveřici příslušníků sboru, kteří byli u incidentu přítomni a tedy se na něm podíleli. Kromě toho se starosta Jacob Frey na sociální síti omluvil místní černošské komunitě se slovy, že „být černochem v USA by nemělo být rozsudkem smrti“.

Bez reakce celou věc nenechal ani americký prezident Donald Trump. Ten na svém Twitteru uvedl, že smrt Floyda již vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI). „Požádal jsem, aby se vyšetřování urychlilo, a velmi oceňuji práci, kterou odvádějí místní pořádkové složky,“ stálo v jeho příspěvku.

Odvetná reakce místních

Celá věc nenechala chladnými ani tamní obyvatele, kteří ve středu večer vyrazili do ulic. Konkrétně demonstrovali u policejní stanice, poblíž které přišel asi čtyřicetiletý černoch o život. Kromě toho protestující lidé zapálili několik podniků a obchodů, a dokonce na policisty začali útočit kameny nebo slzným sprejem.

„Současnou situaci vyprovokovala sama policie a musí to pochopit,“ uvedl jeden z demonstrantů.

Středeční akce pak vyvrcholila v momentě, kdy se několikatisícový dav shromáždil před provizorními bariérami u policejní stanice, slovně útočil na přítomné strážce zákona a posmíval se jim.

Na internetu se okamžitě začaly objevovat fotografie a videa, jak to ve městě vypadá.

Do věci zasáhla také vysoká komisařka OSN

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová zabití afroameričana, jehož smrt po zadržení policií vedla k závažným protestům v Minneapolis, odsoudila, a vyzvala k potrestání vinných policistů. Uvádí se to v jejím prohlášení, které bylo zveřejněno ve čtvrtek.

„Americké úřady musí přijmout vážná opatření, aby zastavily tyto vraždy a zajistily spravedlnost, pokud k nim dojde. Musí být změněny postupy, musí být zavedena preventivní opatření, ale především musí být obviněni policisté, kteří se uchýlili k nepřiměřenému použití síly. Měli by být za spáchaný zločin odsouzeni,“ myslí si Bacheletová.

Šéfka Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva uvítala rozhodnutí úřadů incident vyšetřit, ale zároveň vyjádřila obavy, že stejně jako v mnoha předchozích případech povede vyšetřování k ospravedlnění vraždy z pochybných důvodů.
„Je nutné plně prostudovat, řádně uznat a zvážit roli, kterou v takových úmrtích hraje hluboce zakořeněná a rozšířená praxe rasové diskriminace,“ dodala.Dále Bacheletová vyzvala všechny protestující v Minneapolis, aby své rozhořčení vyjádřili klidnějším způsobem.

„Násilí a ničení majetku nevyřeší problém policejní brutality a zakotvené diskriminace. Žádám všechny protestující, aby vyjádřili své požadavky na spravedlnost klidněji a aby policie dbala na maximální obezřetnost, aby současnou situaci ještě více nezhoršila větším použitím nepřiměřené síly,“ prohlásila.

Odeslat komentář