JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Voliči SPD znovu podvedeni, Okamurova poslankyně předložila v tichosti do poslanecké sněmovny protilidovou novelu zákona o spotřebitelském úvěru, kterou se znovu v ČR zavádí horentní poplatky za předčasné splacení půjček, leasingů a obecně úvěrů! V době koronavirové krize by se tak nadnárodní banky v ČR začaly hojit na zchudlých občanech! Poslankyně v novele lobuje za to, aby banky mohly klientovi při předčasném splacení naúčtovat i náklady banky spojené s reinvesticemi peněz na trhu, tzv. future placement! A nově by klient musel platit i ušlou provizi zprostředkovateli banky!

ČESKO: Opravdu už někdy začínám mít pocit, jestli nežijeme v nějakém absurdním snu, ve kterém se nám generují neustále a pořád dokola jen totální nesmysly a bizarní události, které by se přece neměly dít a jsou natolik skandální, že by jim člověk neměl přisuzovat status reality. Jenže, jak se znovu a pořád přesvědčuji, sen to rozhodně není a je to tvrdá a skutečná realita.

Jak už z nadpisu článku tušíte, politické hnutí SPD Tomia Okamury zase vyrobilo další skandál, na který nás do redakce upozornil jeden ze čtenářů, že tohle prý už překračuje všechny meze, jaké protilidové kroky v době koronavirové krize prosazují někteří poslanci za SPD. Asi byste očekávali, že v době virové krize, kdy stovky tisíc lidí přišly a ještě přijdou o práci, budou poslanci údajně jediné vlastenecké strany v poslanecké sněmovně prosazovat zákony na podporu lidí a jejich kapes a peněženek, a ne úplně naopak, jak právě teď prasklo na SPD. K čemu došlo?

Jana Levová a Tomio Okamura

Poslankyně za SPD Jana Levová totiž posunula do poslanecké sněmovny svůj návrh [1] novely zákona o spotřebitelském úvěru, kterým by se na celém území ČR a ve všech bankách znovu zavedly vysoké sankce a poplatky za předčasná splacení půjček, leasingů a úvěrů. Předkladatelem návrhu novely, sněmovní tisk č.  892, je pouze jediná osoba [2], a to zmíněná poslankyně SPD. Návrh novely již prošel vládou, která k němu vydala negativní stanovisko, nepodpořila ho, ovšem to je pouze stanovisko vlády, předloha přesto míří k projednávání do poslanecké sněmovny a poslance čeká tzv. 1. čtení předlohy této novely. Okamurova poslankyně v důvodové zprávě zcela otevřeně lobuje za bankovní sektor a kreditní společnosti, které v ČR jsou prakticky všechny v majetkovém vlastnictví zahraničních bank a zahraničních fondů.

SPD lobuje uprostřed ekonomické virové krize za udržení a obnovu zisků nadnárodních bank v ČR

Nyní má věřitel právo na náhradu účelně vynaložených nákladů souvisejících s předčasným splacením úvěru. Levová navrhuje odškodnění za náklady s takovým splacením přímo spojené. Patřily by k nim i náklady nesené věřitelem na další komerční umístění předčasně splacených peněz na trhu, dále by klient musel hradit tzv. cenu peněz, jinými slovy ztrátu zisku z úvěru nového klienta, který si půjčí s nižším úrokem kvůli situaci na trhu, než za kolik si před X lety půjčil současný klient, a rovněž by klient při předčasném splacení musel hradit odpovídající část provize vyplacenou bankou zprostředkovateli úvěru.

Předloha návrhu a postup projednávání z databáze PS

Vláda novelu odmítla a poukázala na to, že Levové úprava by věřiteli zajistila i možnost dosažení zisku, což je v rozporu s evropskými směrnicemi [3]. Poslankyně naopak argumentuje právními předpisy jiných evropských zemí. Není žádný důvod, proč by poskytovatelé spotřebitelských úvěrů v tuzemsku museli nést při předčasně splacených úvěrech vyšší náklady než například v Německu a Španělsku, napsala v důvodové zprávě. Poskytovatelé podle ní navíc mohou tyto náklady promítnout do úrokových sazeb a poplatků.

Pokud by novela ve sněmovně prošla, stala by se automatickým precedensem i pro novelu zákona o hypotékách, protože i tam by potom podle právního principu rovnosti platilo, že by banky mohly požadovat náhradu zisku při předčasném splacení hypotéky. Podle našeho kolegy a finančního poradce se jedná vlastně o navrácení stavu na trhu s půjčkami a leasingy zpátky do doby před vstupem ČR do EU, kdy banky a kreditní společnosti mohly účtovat i ušlý zisk. A je zjevné, odkud vítr fouká, a není to z Takešiho hradu.

Před 4 roky byly horentní poplatky za předčasné splacení úvěrů zrušeny v ČR, poslankyně SPD je chce znovu vrátit

Před dvěma dny poskytl Bakalovým Hospodářským novinám exkluzivní rozhovor [4] generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon, který shodou okolností je i prezidentem České bankovní asociace, což je lobbistické sdružení bank v ČR. A pan prezident kategoricky v rozhovoru uvedl, že poplatky za předčasné splacení hypotéky musí vzrůst, stůj co stůj. Takže nám to pěkně zapadá do sebe jako skládačka. Jana Levová z TOP 09 od Miroslava Kalouska… eh, co to kecám, chci říct Jana Levová z SPD.

Jana Levová z tzv. jediné vlastenecké strany v poslanecké sněmovně, z Hnutí SPD Tomia Okamury, předkládá uprostřed ekonomické a virové krize v ČR do sněmovny návrh novely zákona, kterým se obyčejným občanům prodraží předčasné splacení půjčky, úvěru nebo leasingu takovým způsobem, že si to lidé raději rozmyslí a nic předčasně splácet nebudou. A v tutéž chvíli prezident České bankovní asociace kategoricky uvádí pro Hospodářské noviny, že nejen předčasné splacení spotřebitelských půjček a úvěrů, ale i hypotéky při předčasném splacení musí prý obsahovat poplatky, které v podstatě bankám zajistí zisk, krize nekrize. A jak konkrétně novela Levové vypadá? Je to pouze jeden paragraf, viz. sken níže.

Dámy a pánové, položte si sami jednoduchou otázku a vraťte se zpátky v představě do roku 2017. Představte si, že by vám v té době někdo z budoucnosti poslal zprávu nebo informaci, že v roce 2020 v době největší ekonomické krize v ČR způsobené virovou krizí, bude zvolená poslankyně vlastenecké SPD předkládat do poslanecké sněmovny novelu zákona, která nadnárodním bankám v ČR přiznává a znovu vrací do hry ony přemrštěné a skandální pokuty a poplatky při předčasných splaceních úvěrů, které v ČR řádily před lety jako černá ruka, věřili byste tomu?

Věřili byste v roce 2017 tomu, že poslankyně za SPD bude lobovat v roce 2020 ve sněmovně za nadnárodní bankovní sektor, který se v době virové krize chce napakovat na hubených peněženkách českých gójů? Věřili byste v roce 2017 takové zprávě z budoucnosti? Předpokládám, že by tomu nevěřil nikdo. A vidíte, uběhly 3 roky a najednou je to pravda a realita. Není to nápad z dílny Miroslava Kalouska, ani z dílny Andreje Babiše, ani z dílny Jana Hamáčka, ne ne. Je to nateklé, nabubřelé a macaté chucpe, rozuměj nehorázná drzost vůči voličům SPD, která se vyvalila přímo z SPD.

Banky se chtějí v době virové krize, kdy došlo ke zhroucení úrokových sazeb, hojit na peněženkách obyčejných lidí, kteří se budou chtít v době krize dluhů zbavit a co nejrychleji je splatit a vzít si levnější půjčky, případně refinancovat

Takhle nehorázný lobbing pro nadnárodní bankovní sektor v ČR by si v době krize nedovolil žádný konceptuálně gramotný politik, ani ten pologramotný, protože jenom politický sebevrah se může v této době podepsat pod novelu zákona, která bankám přihrává tučné zisky z hubených peněženek občanů v době koronavirové krize. Celá tato novela zkrátka má jedinou motivaci, kterou si teď musíme vysvětlit, protože mnoha lidem to nebude dávat smysl na první pohled, takže vysvětlení je nutné. Celé to je o jedné a jediné věci.

V důsledku ekonomické krize a poklesu ekonomiky, která bude trvat několik následujících let, bude pro koncové klienty ekonomicky vysoce žádoucí, aby předčasně splatili své úvěry, anebo refinancovali úvěry u konkurenční banky, protože úrokové sazby uzavřené před několika lety jsou mnohem vyšší, než úrokové sazby nabízené bankami dnes v době krize. Takže, pokud má člověk peníze, předčasným splacením ušetří v této krizi hromadu peněz. Návrh novely zákona z pera poslankyně SPD  by de facto dlužníky nutil k tomu, aby úvěry předčasně nespláceli a během krize tak dávali dál bankám možnost vydělat na vysokém úročení z úvěru, který byl sepsán před virovou krizí. Zisky by potom banky vyváděly z ČR svým matkám do ciziny.

Tomáš Salomon, prezident České bankovní asociace

Vůbec mně nepřekvapuje, že banky v ČR lobují za vrácení éry velkých pokut a vysokých sankcí a poplatků za předčasné splacení úvěrů, ale člověk by očekával, že za banky bude v ČR lobovat nějaká echt pravičácká strana, člověka napadne právě TOP 09 (za kterou Jana Levová opravdu v roce 2014 kandidovala do komunálních voleb na Plzeňsku), ale tady jsme svědky toho, kdy tuto novelu předkládá poslankyně za SPD, tedy za hnutí, které se dostalo do parlamentu v roce 2017 s podporou vlasteneckých sil.

To prostě nevymyslíš, tady prostě selhává i to Pjakinovo rčení éto… atd., protože tohle není projevem hlouposti, ale to je zrada na voličích SPD, je to zrada obyčejných lidí, vlastenců, kteří rozhodně nevolili SPD kvůli tomu, aby poslanci a poslankyně tohoto hnutí potom lobovali za zisky a peníze nadnárodních bank v ČR. Zákon zřejmě, doufám, snad v poslanecké sněmovně neprojde, ale SPD tím na pažbě zrad svých voličů získává další zářez. Nejste jediní, komu připadá, že SPD dělá tuto “špinavou” politiku za někoho, pro někoho, kdo stojí a skrývá se v zákulisí a v pozadí financování tohoto Okamurova hnutí.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář