JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Vy přece nemůžete dělat to, co my

RUSKO/EU: Rozhodnutí Moskvy zavést protisankce proti občanům EU vyvolalo v Evropském parlamentu velkou odezvu. Jeho šéf David Sassoli, kterému je zakázán vstup do Ruské federace, vyjádřil naději, že tato omezení budou zrušena. Odborníci vysvětlují tolik bolestnou reakci Sassoliho tím, že uvalení sankcí na vedoucího jedné z klíčových institucí EU je precedentem v diplomacii, který využijí i další země.

V pondělí Evropská unie vyjádřila protest stálému představiteli Ruska Vladimíru Čižovovi v souvislosti s uvalením sankcí ze strany Moskvy na řadu občanů EU a omezeními vůči nepřátelským zemím na ruském území. To vešlo ve známost prohlášením úřadu zahraniční politiky EU.

Mluvíme zejména o omezeních Ruska, týkajících se vstupu do země osmi občanů EU, včetně šéfa Evropského parlamentu (EP) Davida Sassoliho a švédského chemika Osy Scotta, který uvedl, že bloger Alexej Navalnyj byl otráven Novičokem. Evropský parlament označil ruské protisankce za „útok na evropskou demokracii“, který „nedonutí EP mlčet“. V reakci na to mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová uvedla : „1. Ani nás. 2. Vyhrožovali jsme snad my? “

Pokud jde o výhrůžky, jejich vyjadřování se stalo Evropskému parlamentu běžnou praxí. Není to tak dávno, co EP požadoval odpojení Ruska od společnosti SWIFT, a také odmítnutí ruské ropy a plynu „v případě pokračování agrese na Ukrajině“. Jak však řekl šéf evropské diplomacie Josep Borrell, Evropská unie nemůže odpojit Rusko od platebního systému SWIFT, protože je to soukromá organizace, a také není schopna zastavit výstavbu plynovodu Nord Stream 2, protože jde rovněž o soukromé společnosti, které jsou za tento projekt zodpovědné.

Na konci dubna vyzval Evropský parlament Evropskou unii, aby vypracovala novou strategii vztahů s Ruskem, která zajistí větší podporu občanské společnosti a omezí spolupráci s Moskvou. A v září přijal EP usnesení o osudu blogera Alexeje Navalného, které zahrnovalo rekordní počet fantastických požadavků na Rusko, včetně požadavku přepsat ústavu. Mnohým se tehdy zdálo, že se Evropský parlament zbláznil .

Pokud jde o současné vyostření, nejvíce viditelná na zavedení protisankcí je reakce šéfa EP, Davida Sassoliho. „Doufám, že toto opatření bude rychle zrušeno a budu moci cestovat do Moskvy diskutovat o tématech lidských práv a politických svobod,“ řekl předseda europoslanců v pondělí v rozhovoru pro noviny La Stampa.

Ale Sassoliho touha zapojit se do práce v oblasti lidských práv by mohla být mnohem lépe využita. Vůdce europoslanců by například měl být vážně znepokojen situací novináře Juliana Assange v britských mučírnách, nebo reagovat na „utahování šroubů“ lidem v USA, myslícím jinak než propaguje vláda. Jak však zaznamenali odborníci, nic podobného se v Sassoliho díle nevyskytuje.

„Proto je sám Sassoli vinen, že proti němu byly zavedeny protisankce,“ uvedl politický analytik Marat Baširov. – „Vede orgán EU, který produkuje otevřeně nekonstruktivní dialog s Ruskem. Kromě toho se ve zdech tohoto parlamentu pravidelně odehrávají představení, která jsou pro nás nepřátelská. Někdy má člověk dojem, že tento orgán byl vytvořen pouze za účelem organizování různých protiruských shromáždění a demonstrací.“

Podle experta, zavedením osobní sankce proti Sassolimu, Rusko vyloučilo Evropský parlament z procesu vyjednávání jako předmět mezinárodní politiky a interakce, protože za prvé mluvit s většinou členů EP není o čem a za druhé není proč.

„Rusku stačí vést dialog s byrokraty z Bruselu a s těmi vládami evropských zemí, které jsou na to připraveny.“ A poslanci se nyní mohou urazit a rozhořčit, přijímat usnesení a šaškovat s delegáty pobaltských států, Polska a hosty z Ukrajiny. Nám už je to jedno,“ je přesvědčen Baširov.

Podobný názor má i generální ředitel Ruské rady pro mezinárodní záležitosti (RIAC) Andrej Kortunov. Poznamenal, že sankční politika Moskvy nemůže být zcela zrcadlová a symetrická, protože Rusko je národním státem a EU je integrační unií řady evropských států s nadnárodními orgány řízení, které mají v otázce sankcí přinejmenším kvantitativní výhodu.

Protisankce proti Sassolimu však mohly být skutečně zavedeny proto, protože Rusko přistoupilo k obratu ve vztazích s Evropou. „Dříve se Rusko pokoušelo navázat meziparlamentní vztahy s EP, ale tato iniciativa nebyla úspěšná.“ Podle mého názoru lze kontakty s jednotlivými členy Evropského parlamentu zcela vynechat. Ruské vedení zjevně rozhodlo, že ze všech bruselských partnerů je Evropský parlament nejméně cenný, přinejmenším v blízké budoucnosti, “vysvětlil expert.

„Rusko vytvořilo jedinečný precedens ve světové diplomacii, zavedením protisankcí proti zástupcům a vůdcům nejen mezinárodní organizace, ale i nadnárodní struktury. Evropané koneckonců očekávali sankce v oblasti dvoustranných vztahů na úrovni států, nikoli Unie. Moskva však zareagovala zásadně odlišně,“ říká Stanislav Tkačenko, profesor katedry evropských studií na Fakultě mezinárodních vztahů Státní univerzity v Petrohradě, expert klubu Valdaj.

„Nyní se pro Brusel vytvořila velmi nebezpečná situace, protože příklad Ruska budou zkoumat jiné státy, což jistě výrazně podkope základy evropské diplomacie,“ dodává expert. „Co se týká bouřlivé reakce Evropského parlamentu, ta je částečně způsobena evropskou povýšeností a neprofesionalitou.“ Věřili, že mají železobetonové argumenty pro zavedení sankcí. Očekávali, že Moskva skloní hlavu a bude činit pokání. Ale to je absolutní naivita. Za prvé, tak se velké mocnosti nechovají. Za druhé, takový postup by byl pro většinu obyvatel Ruska naprosto nepřijatelný,“ vysvětlil politolog.

Kromě toho, tímto gestem Rusko ukázalo svou neochotu spolupracovat s Evropským parlamentem. „Evropané si až na vzácné výjimky zvolili velmi nezodpovědné politiky.“ Rusku nepřísluší s těmito lidmi jednat. Ať si to mezi sebou přeberou. Věnovat pozornost Evropskému parlamentu je prostě ztráta času, “shrnul Tkačenko.

 

Autor: Jelena Leksina

Zdroj: https://zvedavec.org

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář