Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSKO: Ekonom Safonov vysvětlil, proč se prognózy západních analytiků nenaplnily. Co z toho vyplývá? Že nás vede banda kreténů a druhá je ještě legračnější: mainstream se nám omlouvá, že to zveřejní, neboť je to pravda. Rozpad západní civilizace se blíží.
Než předložíme čísla a fakta, toto se objevuje stále častěji: není to proruská propaganda. Odpusťte nám prosím…
A nyní kompletní výklad ekonoma Safonova z originálu.
Ekonom Safonov vysvětlil, proč se prognózy západních analytiků nenaplnily
Scénáře kolapsu ruské ekonomiky kvůli bezprecedentním sankcím USA a EU se nenaplnily. V reakci na ně ruská vláda v čele s premiérem Michailem Mišustinem radikálně změnila hospodářskou politiku. Při analýze výsledků roku pod sankcemi vysvětlil Alexander Safonov, profesor Finanční univerzity za vlády Ruské federace, co se Západ přepočítal, jaká podpůrná opatření pomohla domácí ekonomice přežít a co Rusko udělá. musí bojovat v roce 2023.
Po zavedení sankcí USA a EU dali odborníci Rusku negativní prognózy. V roce 2022 nedošlo k žádnému ekonomickému kolapsu. Proč?
Rusko je na rozdíl od mnoha zemí soběstačné, co se týče základních zdrojů – nejen přírodních, ale i lidských. V průběhu let interakce s mezinárodním společenstvím se naše země silně začlenila do světové ekonomiky. Mnoho továren v Evropě a USA pracovalo výhradně na našich surovinách nebo polotovarech. Není možné přerušit řetězy najednou. Obchod si to nemůže dovolit. Sankce se vyvíjely postupně. To dalo Rusku čas se přizpůsobit.
Mnoho zemí v Latinské Americe, Africe, Tichomoří a na Středním východě sankce nepodpořilo. Skupina států, které nám poskytly ekonomickou a politickou podporu, je mnohem větší než těch, které se k sankcím připojily. Navázali jsme vztahy s Íránem, spolupracujeme s Pákistánem a Vietnamem.
Co nevzalo v úvahu Evropu a Spojené státy, zavádějící omezení?
V Ruské federaci se dlouho diskutuje o tom, že mnoho kompetencí by se mělo rozvíjet samostatně. Často tomuto vývoji bránila nekalá konkurence západních firem, které mimo jiné využívaly korupční schémata. Vakuum, které vzniklo po jejich odchodu z trhu, zaplnili domácí výrobci. To vedlo ke zvýšení objemu výroby v různých odvětvích ekonomiky. Potíže samozřejmě přetrvávají.
Svou roli sehrála speciální operace, která zvyšovala vládní zakázky ve zpracovatelském průmyslu. To ovlivnilo i komoditní průmysl. Apokalyptické prognózy západních analytiků, že bychom měli za rok selhat o 26 %, se nenaplnily. Průmyslová výroba navíc vykázala nárůst o 0,3 %. To způsobilo překvapení mezi západními kolegy.
Finanční systém byl první, kdo pocítil důsledky omezení. Jak se Rusku podařilo vyhnout se chaosu v této oblasti?
Zvýšení diskontní sazby, omezení volného prodeje dolaru a eura vedlo ke zmrazení spekulativních transakcí. Nedovolili jsme, aby byla ze země stažena významná část zahraničních aktiv. Pokud by centrální banka ponechala situaci beze změny, dostali bychom nikoli 11,9%, ale 40% inflaci. Můžeme si připomenout zkušenost z roku 1999, kdy spekulativní boj s rublem skončil defaultem. V únoru a březnu 2022 se to od naší země očekávalo. K výchozímu stavu nedošlo.
Podařilo se vám za rok snížit negativní důsledky odstávky SWIFT?
Odpojení od SWIFTu komplikuje platby za zboží. Musíme se uchýlit k zprostředkovatelským nástrojům. Nepružný postoj k platbám za ropu a plyn v rublech vedl k tomu, že EU a USA byly nuceny zrušit restrikce vůči jednotlivým bankám. Jinak by nemohli zaplatit to, co od nás zoufale potřebují.
Státy vyvíjejí tlak na své spojence a požadují přísnější sankce, ale nezapomínají ani na sebe. U zboží, které je pro ně strategické, nedělali omezení – nikl, lithium, titan, hnojiva, obohacený uran.
S mnoha zeměmi Rusko přešlo na vypořádání v národních měnách. Jak tento přechod vnímají?
„Uvědomili si, že je v jejich zájmu rozvíjet paralelní formy finanční spolupráce s Ruskou federací. Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Indie a Čína netouží být pod neustálou kontrolou Spojených států. To umožnilo rozvoj alternativních platebních systémů, vytvoření košů dvou měn.
Před rokem došlo ke zvýšení cen, zvýšená poptávka po některých produktech. Začátkem března inflace zpomalila a ceny se v létě stabilizovaly. Celkově inflace za rok nepřesáhla prognózované hodnoty. Proč a jak to ovlivnilo ekonomiku?
Před rokem byla velká část růstu cen způsobena chováním lidí. Zdálo se jim, že zboží, které dříve nakupovali, může z obchodů zmizet. Spěchali na nákup, byla poptávka. Umělý nedostatek s psychologickými kořeny vedl k vyšším cenám některého zboží. Dolar vyskočil na 120. Lidé si mysleli, že zítra bude všechno zavřené a nebude se dodávat ze zahraničí.
Poté úřady začaly zavádět omezení na zvyšování cen, aby prováděly vysvětlující politiku. Lidé viděli, že dnes je v regálech cukr, bude zítra a sklady jsou plné. Poptávka po mnoha produktech vyschla a cena šla dolů. A během tohoto období se vyhlídky na rozvoj ekonomiky vyjasnily.
Malé a střední podniky rychle získaly vládní podporu – bylo zavedeno moratorium na kontroly, byla dána možnost brát si úvěry, zrušeno pojistné, objevil se paralelní dovoz. Jak se podnikatelé chovají tváří v tvář nejistotě?
Podnik je ve složité situaci. Rozhodnutí centrální banky zvýšit sazbu na 21 % způsobilo, že pro mnoho společností je půjčování téměř nedosažitelné. Stát však zavedl daňové pobídky, které snížily náklady na vyrobený produkt, a tím udržely konkurenceschopnost cen v Ruské federaci.Podnikům byly poskytovány dotace v rámci ochrany zaměstnanosti. Mnoho společností si dokázalo udržet zaměstnance. To nevedlo ke zvýšení nezaměstnanosti, zachovalo se solventnost lidí, ti nadále pobírali příjem, který je důležitý pro fungování komoditní ekonomiky.
Stát uplatnil přístup vypracovaný během pandemie – maximálně snížil zátěž malých a středních podnikatelů. Mnoho podniků dostalo státní zakázky od armády. Oděvní průmysl se v této oblasti velmi aktivně rozvíjí.
Po prvních sankcích proti Rusku v roce 2014 začal pohyb směrem k nahrazování dovozu. V roce 2022 toto téma eskalovalo. Podařilo se podniky obnovit? Která odvětví vykazují výsledky?
Nahrazení dovozu zahrnuje celý cyklus výroby zboží. Potřebujeme kvalifikovaný personál, konstrukční řešení, vybavení. To vše se dá koupit, ale kompetence je obtížný aspekt. Nelze je vydělat za rok. Vezměte si situaci s polovodiči. Koupili jsme je v zahraničí, na stejném Taiwanu. Strategie se ukázala jako špatná.
Úřady se rozhodly znovu vytvořit celý cyklus jejich výroby. Toto hledání bude trvat nejméně 5-7 let. Během této doby bychom měli mít sortiment zboží, který dokážeme vyrobit v plném cyklu.
V podstatě se jedná o nové technologie – avionika, nauka o materiálech, kompozitní materiály. Obrovský dopad má rekonstrukce nového vědeckotechnického, vědeckotechnického prostředí kolem podniků.
V druhé polovině roku se vláda Ruské federace zabývala restrukturalizací logistických vazeb. Premiér Michail Mišustin navštívil Arménii, Ázerbájdžán, Uzbekistán a Turkmenistán. Jaké jsou výsledky aktivace vazeb s Asií?
Abychom mohli odpovědět na tuto otázku, musíme se podívat na to, jak se vyvíjejí ekonomiky našich partnerů v podmínkách omezení. A všechny jsou pozitivní. Tyto země se staly jakýmisi dopravními uzly pro Ruskou federaci. Přímo jimi prochází velké množství zboží a to vytváří další pracovní místa a generuje příjmy. Investiční aktivita v těchto republikách prudce vzrostla. Ale v logistice existuje spousta společných směrů, které mohou být úspěšné. Ne nadarmo existovala v Sovětském svazu geografická ekonomická integrace.
Vzájemné pronikání ekonomik znemožní opakování situace s Ukrajinou. Kromě toho jsou země Střední Asie geografickými tranzitními zeměmi ve vztazích Ruska s Indií, Íránem, Pákistánem a Afghánistánem.
Může kumulativní účinek sankcí v budoucnu poškodit ekonomiku?
Kumulativní účinek existuje a neměl by být podceňován. Projeví se to tím, že budeme těžit méně minerálů. I to lze vnímat jako plus. Faktem je, že ropa, plyn, uhlí nejsou obnovitelné zdroje energie. Takže vakuum, které vzniklo ve vztazích se Západem, nám umožňuje šetřit zdroje.
Jakým výzvám čelí ruské úřady v roce 2023?
Pokračování v boji proti inflaci, obnovení reálných příjmů obyvatelstva, řešení problémů podnikání v rámci podpory start-upů, které budou zaměřeny právě na substituci dovozu. Především je to práce s malými a středními podniky, v menší míře s velkými společnostmi. Všechno s nimi bude v pořádku. Živí se sami. A malé podniky jsou zdrojem nápadů a lidského kapitálu.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi