JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Total Recall 02: Nemeckí vedci úspešne vkladajú falošné spomienky do ľudských myslí

Spomenuli ste si niekedy na niečo z minulosti, čo sa v skutočnosti nikdy nestalo?

Ak áno, tak tento jav sa nazýva falošná spomienka a vedci v Nemecku tvrdia, že vymysleli spôsob, ako v mozgoch ľudí vyvolať a vložiť do nich takéto falošné spomienky.

Úplne jednoduchý spôsob, ako vytvoriť falošné spomienky

Výskumníci z viacerých univerzít vykonali sériu experimentov na testovaných pacientoch, v ktorých im do myslí umelo zaviedli falošné spomienky.

S využitím psychologických techník a trikov, ktoré sa silno spoliehajú na silu predstavivosti prostredníctvom opakovania, tím subjektom úspešne implantoval falošné spomienky. Konkrétne výskumníci vytvárali fiktívne príbehy o detstve účastníkov, obsahujúce isté pravdy, zmiešané so lžami.

Potom tieto upravené príbehy znova a znova opakovali, až dokým ich účastníci nezačali pokladať za pravdivé.

Účastníkom spočiatku hovorili, aby len spolupracovali, pretože vedeli, ktoré časti príbehov sú lži. Po nejakej dobe sa však fiktívne úryvky stávali čoraz zahmlenejšie, a to až do tej miery, že účastníci už viac nedokázali odlíšiť pravdu od fikcie.

Po skončení tohto procesu potom výskumníci smer obrátili a s použitím obdobných techník odstránili všetky nimi vložené falošné spomienky.

Ukázalo sa, že ide o skoro rovnako jednoduchý proces ako počiatočné vkladanie falošných spomienok.

 „Dobrovoľníkov len požiadali, aby identifikovali zdroj spomienky, pričom objasnili skutočnosti, že falošné spomienky sa dajú vytvárať prostredníctvom opakovaného, vyvolaného spomínania, ktoré sa samo osebe môže stať formou podmieňovania,“ uvádza RT.

Môžu orgány činné v trestnom konaní psychologicky zneužiť podozrivých tým, že im pri výsluchu implantujú falošné spomienky?

Počas radu opakovaných sedení si dobrovoľníci postupne uvedomovali prítomnosť falošných spomienok, čo im umožnilo zbaviť sa ich ako fiktívnych.

Svojím dielom prispeli aj rodičia, ktorí s výskumníkmi na vytváraní tých falošných spomienok spolupracovali, vysvetľujúc svojim deťom, čo sa stalo.

Po nejakej dobe sa väčšina účastníkov vrátila do normálu. Následný test asi po roku zistil, že 74 percent účastníkov, teda takmer tri štvrtiny, nielen úplne odvrhlo falošné spomienky, ale tiež zabudlo, že im boli kedy implantované.

„Keď dokážete týchto ľudí dostať do bodu, že si to uvedomujú, môžete im umožniť zostať bližšie k svojim vlastným spomienkam a rozpomínaniam a vylúčiť sugesciu z iných zdrojov,“ hovorí psychologička Aileen Oeberstová z Hagenskej univerzity.

Desivé na tom všetkom je, že to má ďalekosiahle dôsledky, najmä v oblasti orgánov činných v trestnom konaní a v trestnom súdnictve.

Ak dokázali výskumníci použitím takých jednoduchých taktík úspešne implantovať falošné spomienky, je možné, že to isté robia aj žalobcovia, policajti a ďalšie zložky orgánov činných v trestnom konaní.

„V každodennom živote na falošných spomienkach záležať nemusí – je jedno, keď vám poviem, že som mal včera na večeru kurča a nie pizzu,“ hovorí odborníčka na falošné spomienky Elizabeth Loftusová.

„Na veľmi presnej spomienke však záleží vtedy, keď hovoríme o právnych prípadoch. Záleží na tom, či mal ten zloduch vlasy kučeravé alebo rovné, alebo či išlo to auto na červenú alebo na zelenú.“

V komentároch k príbehu sa čitatelia RF zamýšľali nad celým rozsahom tejto formy psychologickej manipulácie.

Celkovým stanoviskom bolo, že v súčasnej spoločnosti obsahuje nejakú mieru ovládania mysle takmer všetko, čo sa využíva na sociálne riadenie spoločnosti.

Záver

„USA majú niečo účinnejšie, čo na jedných funguje ako mučenie a na druhých ako ovládanie mysle. Nazývajú to CNN,“ vtipkoval jeden z autorov komentárov na RF.

„Presne toto robia západné médiá,“ napísal ďalší.

„Len čo začne médium písať nejakú propagandu, t.j. vymyslené príbehy o akejkoľvek krajine, ľudí upadajú do hystérie.“

 

Poznámka

Aj na Slovensku máme takéto subjekty, hovorí sa im „zapredané média hlavného prúdu“ a všetci dobre viete, o kom teraz hovoríme. A tiež viete, čo je ich momentálnou témou na vyrábanie masovej hystérie – falošná pandémia.

 

Zdroj: https://www.badatel.net/

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář